Контакт

Спорт

Младинските селекции ги добија противниците во квалификациите

Објавено пред

Фудбалските репрезентации на Македонија, фудбалери до 17 и 19 години, го добија противниците во квалификациите Европските првенства.

Репрезентацијата за играчи до 17 години во главните квалификации ќе играт во Групата 11. Турнирот ќе се одржи на Малта, а покрај домаќините противници на Македонија ќе бидат уште Германија и Полска.

Европското првенство во оваа возрасна категорија ќе се одржи од 7 до 13 октомври во Естонија.

Селекцијата до 19 години во квалификациите ќе игра на турнир во Чешка против домашната репрезентација, односно Данска и Албанија.

Европското првенство во оваа конкуренција ќе се одржи во Романија во 2021 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алегри: Дваесет години „слепо“ го следевме Гвардиола и „тики-така“ и грешевме

Објавено пред

Поранешниот тренер на Милан и Јувентус, Масимилијано Алегри вели дека е „воодушевен“ што повторно се практикува фудбалска игра со контранапади, бидејќи се направило грешка со следењето на стратегијата на Пеп Гвардиола со „тики-така“ игра на посед на топката.

Од 2008 до 2012, Гвардиола беше на чело на еден од најдоминантните тимови на светот, Барселона со Лионел Меси, Андреас Иниеста и Чави во врвот на своите способности, освојувајќи 14 трофеи и рушејќи низа рекорди. По ова Гвардиола беше прогласен за „визионер“ со стилот на игра, кој го примени и во Баерн Минхен и во Манчестер сити, но Алегри вели дека „тики-така“ не е за секого коментирајќи го „проактивниот“ стил на игра на легендарниот поранешен тренер на Милан, Ариго Саки.

„Сега, конечно, гледам враќање на контранападот на голема врата. Згрешивме што го следевме Гвардиола последните 20 години бидејќи тој фудбал не беше за секого. Мораш да го имаш Иниеста, Чави и Меси, и таа лекција погрешно ја научивме. Кога ќе го слушнам Саки како зборува за заддржувањето на топката и проактивен пристап, не сфаќам што зборува и тоа ме нервира. Зошто вертикалната игра не би била проактивна. Ги гледав мечевите на Саки по 20 пати. Се сеќавам на ’Сан Сиро’ еднаш Милан постигна пет гола против Реал. Играа директно, и тоа беше вертикален Милан, со контранапади, што воопшто не е лесно, но кога ќе успееш е вистински спектакл“, вели 52-годишниот Алегри во интервју за „Кориере дело спорт“.

Според италијанскиот стручњак, потребни се постојани иновации во тактиката и филозофијата.

„Денеска кога патувам, гледам како играат младите и аматерите и зборувам со тренерите и слушам работи кои ме плашат. Тие зборуваат како да читаат од учебник, како од телевизија. Ако филозофијата е добра, зошто да не се користи бидејќи нели резултатот е најважен. Дали стигнуваат до резултати? Роберто Манчини, италијанскиот селектор, е поинаков. Тој игра едноставно, тој е маестро“, додава Алегри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тим не е како Новак: Да си одам од Австрија во Монако поради данок? Не, благодарам

Објавено пред

Австрискиот тениски ас, Доминик Тим, вели дека никогаш не би заминал од својата татковина за живот во Монте Карло или Дубаи поради даночните обврски, откако поголем број на тенисери и тенисерки (вклучувајќи го и Новак Ѓоковиќ), се преселија во Монако за да избегнат да платат голема сума за данок по огромните заработувачки во светот на тенисот.

„Нема шанси да се случи такво нешто. Монте Карло или Дубаи? Не можам да замислам да поминувам време таму наместо да си бидам дома. Во Австрија е преубаво и самата мисла да живеам на друго место ме излудува“, вели Тим.

26-годишниот Тим ја заврши најдобрата сезона во кариерата со пет АТП титули и со пораз на АТП финалето во Лондон од Стефанос Циципас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лестер со големи пари го убедија Роџерс да го одбие Арсенал

Објавено пред

Брендан Роџерс потпиша нов договор со Лестер сити, со кој ќе остане на чело на поранешниот англиски шампион барем до 2025 година, ставајќи крај на шпекулациите дека ќе стане следниот прв човек на Арсенал.

Тренерот од Северна Ирска има фантастични резултати со „лисиците“ откако пристигна од Селтик во февруари, предводејќи ги до второто место во Премиер лигата оваа сезона и со новиот договор добива значително зголемување на платата. 46-годишниот Роџерс, кој претходно беше тренер и на Ливерпул, беше еден од главните кандидати да го заменат Унаи Емери на клупата на Арсенал, така што управата на клубо реши да реагира.

Со оваа одлука, Лестер исто така сака да прати сигнал до самите фудбалери кои можеби планираат да заминат од клубот. Фудбалерот од средниот ред, Џејмс Медисон веќе подолго време е „мета“ на Манчестер јунајтед, додека Челси се заинтересирани да го земат дефанзивецот Бен Чилвел.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија5 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија5 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија6 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија6 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија7 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија7 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија9 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија10 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија11 час

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија12 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет13 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет13 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет14 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет14 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија14 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет14 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија14 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа1 ден

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие