Контакт

Спорт

Модриќ пак го одби клубот за кој навива од дете

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер во редовите на Реал Мадрид, Лука Модриќ до крајот на сезоната останува на „Бернабеу“, јавува италијански „Тутоспорт“.

Информациите од „Чизмата“ се дека Модриќ одбил уште една нова понуда од Милан, клубот за кој навива од детството.
Модриќ не сака да го напушти Реал по серијата лоши резултати, и сака со мадридската екипа уште еднаш да ја покори Европа.

Додоворот со Кралевите му е до крајот на сезоната и засега нема информации дека 34-годишниот фудбалер од средниот ред преговара со клубот за нов договор. Тоа значи дека голема е веројатоста дека уште во јануари ќе потпише преддоговор со друга екипа, а на крајот на сезоната ќе го напушти кралскиот клуб.

Во Мадрид е веќе седум ипол години.

„Тутоспорт“ пишува и дека Милан сега се врти кон Иван Ракитиќ, играчот на Барселона, но проблем е високата цена. Барса за Хрватот бара 30 милиони евра.

Сепак, за „Росонерите“ позајмица со можност за откуп на договорот е многу подобра варијанта, но хрватскиот фудбалер, пак, не сака да оди на позајмица.

Спорт

Рафа го доби Циципас во маратон, но уште не е сигурен за полуфиналето

Објавено пред

Рафаел Надал во маратонски меч со 6:7(4)/6:4/7:5 успеа да го победи младиот Грк Стефанос Циципас во неговиот последен меч по групи на АТП-финалето во Лондон, но тој триумф не му гарантира место во полуфиналето.

33-годишниот Надал официјално ќе се врати на првото место на АТП-листата во понеделник откако Новак Ѓоковиќ беше елиминиран од турнирот, но поразот од Александер Зверев во првото коло значи дека неговото место во полуфиналето не е гарантирано.

Доколку Зверев вечерва го победи Данил Медведев, тогаш тој сигурно е во полуфиналето заедно со Циципас, додека Русинот сега официјално е елиминиран. Исто така доколку Медведев победи, Надал би бил прв во групата и би се судрил со Роџер Федерер во полуфиналето.

Против Циципас, Надал не успеа да направи брејк во првиот сет, губејќи го во тај-брејк со 7:4, меѓутоа потоа во вториот и третиот сет, еден брејк му беше доволен за да ја запечати победата по 2 часа и 54 минути игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лекарот ги мотивира Реал пред Барселона: Играте со најголемата банда стаорци во Евролигата

Објавено пред

Вчера, Реал Мадрид во дербито на осмото коло од Евролигата го совлада својот вечен ривал Барселона со 86:76, и снимката која се појави од говорот на клупскиот лекар на „кралевите“ најдобро покажува дека лутото ривалство не е ограничено само на фудбалот.

„Ве чека натпревар против најголемата банда стаорци во Евролигата“, вели лекарот Мигуел Анхел Лопез.

Тој денеска се извини, но најверојатно го очекува казна од Евролигата.

„Сакам да се извинам на спортското друштво Барселона и посебно на членовите на кошаркарскиот тим за моето однесување. Мојата намера не беше да предизвикам насилство или непочитување за тимот кому му се восхитувам. Со години сум одговорен за мотивациските говори пред натпреварите, и тој момент донесе несреќен коментар во жарот на настанот. Се надевам дека ќе има прошка“, вели Лопез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез: Лоренцо е вистински шампион, Роси: Штета за спортот

Објавено пред

Светскиот шампион во Мото ГП, Марк Маркез смета дека одлуката на неговиот колега од Хонда, Хорхе Лоренцо да се повлече од спортот покажува дека тој е „вистински шампион“.

Додека Маркез доминантно ја запечати својата шеста Мото ГП титула во кариерата, Лоренцо не успеа да се снајде со РЦ213В мотоциклот и имаше катастрофална сезона одбележана со падови и повреди. Трикратниот шампион Лоренцо, откако го скрши грбот при падот на Асен, конечно потврди дека викендов во Валенсија ја вози последната трка.

„Секако, тоа беше изненадување и за неговиот колега. Никој во тимот не знаеше, посебно бидејќи тој работеше посветено од првиот до последниот ден. Му честитав за неговата кариера, а посебно за начинот на кој ја донесе одлуката. Тоа значи многу. Тој е вистински шампион – кога почувствува дека не може да биде на врвот реши да сопре. Силен карактер на и надвор од патеката и вистински шампион“, изјави Маркез.

Валентино Роси помина седум години како колега на Лоренц во Јамаха, и имаа луто ривалство, по кое Роси нареди кревање на „ѕид“ меѓу гаражите на двајцата возачи во 2008.

„Тој е еден од најважните Мото ГП возачи во модерната ера. Губиме голем дел од нашиот спорт. Тој е голем шампион и ме импресионираше со неговата брзина и концентрација. Од моментот кога дојде во Мото ГП во 2008 тој беше постојано силен. За мене лично, тој е еден од моите најголеми ривали и штета што губиме таков човек“, изјави Роси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Застаре делото за Владо Бучковски, државата ќе ги плати трошоците за адвокатите

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење,...

Македонија47 минути

„Танјуг“: Франција е за постепен пристап и ревирзибилност на процесот

Постепено пристапување, отворање на структурни фондови на ЕУ, но и построга политика на условување и ревирзибилност на процесот на проширување...

Интервју/Дебата2 часа

(Видео) Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи три оброка дневно, додека...

Македонија2 часа

Дескоска: Наместо само за плати, судството да реагира и за застарените предмети

Министерката за правда, Рената Дескоска, ги повика судиите и вработените во судството наместо само за плати, да реагираат и за...

Топ3 часа

Малолетници од интернат во Кавадарци извршиле насилство врз нивниот цимер

Малолетник од Негорци кој бил сместен во ученичкиот дом „Крсте Петков Мисирков“ во Кавадарци бил нападнат од неговите цимери. Насилството...

Топ4 часа

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија5 часа

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија5 часа

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада6 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија6 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија7 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија8 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија8 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија9 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа9 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет9 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет10 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион11 час

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет11 час

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет12 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Досие