Контакт

Спорт

Мојс ќе го продолжи договорот со Вест Хем

Објавено пред

Дејвид Мојс ќе потпише нов договор со Вест Хем јунајтед. Клубот реши да го награди менаџерот за одличните резултати кои со „чеканите“ ги постигна минатата сезона.

Вест Хем јунајтед, минатата сезона ја завршија на шестото место во Премиер лигата. До финишот на сезоната се бореа за место во Лигата на шампионите, на крајот изборија пласман во Лига Европа.

Мојс, во кариерата ги предводел Евертон, Манчестер јунајтед, Реал Сосиедад и Сандерленд.

Клубот не ги објави деталите од новиот договор.

Спорт

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Објавено пред

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на селекции кои беа поразени во првото коло.

Селекторот Ангеловски истакна дека тимот е подготвен за она што следува за најважниот меч кој веројатно оваа генерација ќе го игра.

„Најважната лекција е дека повторно веруваме дека имаме квалитет, затоа што до 80. минута имавме активен резултат против Австрија. Не се браневме, не игравме бункер дури имавме и ситуации да поведеме. Сепак, тоа не успеавме да го направиме, примивме гол по пад на концентрација. Сепак, следува меч со Украина, мислам дека имаме ситуација во која можеме да се поправиме на резулттски план“.

„Дојдовме на ЕУРО со цел да се пласираме во втората фаза и таа фаза за нас е активна. Имаме пред нас ривал кој исто така има нула бодови, што значи дека ова за нас е финале. И да не успееме нема да биде трагедија, а нормално дека ќе дадеме се од себе. Украинците се квалитетни, тоа го покажаа и против Холандија. Имаат одлични индивидуалци, но и ние имаме квалитет и покажавме дека можеме да се носиме со сите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Го нема Ленард, тука е Џорџ – Брејк на Клиперси во Солт Лејк сити

Објавено пред

Без најдобриот играч, Каваи Ленард, кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс, направија брејк во Солт Лејк сити и поведиа во серијата против Јута Џез со 3:2.

Клиперси славеа со 119:111, откако во првото полувреме ја преживеаја „рафалната стрелба“ на „џезерите“. Играчите на Јута, во првото полувреме постигнаа 17 тројки. Најмногу се истакна Бојан Богдановиќ, хрватскиот репрезентативец погоди шест тројки од исто толку обиди, а на крајот беше најефикасен кај Јута со 32 поени.

Клиперси ги предводеше Пол Џорџ со 37 поени, 16 скокови и пет асистенции, Маркус Морис постигна 25, а Реџи Џексон 21 поени.

Покрај Богдановиќ кај Јута се истакнаа Донован Мичел со 21, односно Руди Гобер со 17 поени и 10 скокови.Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне подготвен за Данска

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Белгија, Роберто Маринез, потврдил дека Кевин Де Брујне ќе биде подготвен да настапи на натпреварот со Белгија.

Фудбалерот на Манчестер сити, го пропушти првиот меч на ЕУРО, поради повреда, која ја заработи во финалето во Лигата на шампионите.

Според селекторот, Де Брујне, ќе добие шанса во второто полувреме.

„Тој е подготвен, доби зелено светло од лекарите. Прашање е само колку Кевин може да игра и како да го искористиме два пати во пет дена за да дојде до оптималната физичка форма. Во иста ситуација се наоѓа и Аксел Витсел, а нешто поинаква е ситуацијата со Еден Азар, бидејќи тој настапи и во пријателскиот меч против Хрватска, а играше и против Русија.

Белгија, од 18 часот, ќе гостува во Копенхаген во натпревар од второто коло, во Б-групата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија36 минути

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, кажа дека...

Македонија2 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народи секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот, Зоран Заев, на почетокот на...

Свет14 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет14 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет16 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа16 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија19 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија20 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија20 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија23 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет24 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион24 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет1 ден

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет1 ден

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ2 дена

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија2 дена

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија2 дена

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Досие