Контакт

Спорт

Монако ја сопре победничката низа на ПСЖ со реми на „Паркот на принцовите“

Објавено пред

По првите три победи во кои постигнаа дури 17 голови (5, 5 и 7), Пари Сен-Жермен, конечно, налетаа на сериозна пречка во меч од француската Лига 1, извлекувајќи тешко 1:1 реми на „Паркот на принцовите“ со гол од пенал.

dobivaj vesti na viber

Клубот од кнежевството успеа да дојде во водство во 20. минута со голот на Кевин Фоланд по асистенција на Денис Головин, по што успеаја да ги издржат сите напади до крајот на полувремето, а ПСЖ немаа среќа кога последователните обиди на Лео Меси и Килијан Мбапе завршија во стативата.

До израмнување тимот на Кристоф Галтие стигна во 70. минута од мечот, кога по консултација со ВАР беше досуден пенал, а Нејмар беше сигурен реализатор.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-42273”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Спорт

(Видео) Седум гола на „Велодром“, хет-трик на Обамејанг и победа на Марсеј

Објавено пред

Олимпик Марсеј, Ливерпул и Виљареал вечерва обезбедија пласман во нокаут фазата во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

На „Велодром“ во Марсеј, домаќинот три пати водеше но не успеа да го поебди Ајакс (3:3).

Пјер-Емерик Обамејанг му донесе водство на Олимпик од пенал во деветтата минута, израмни Брајан Броби само една минута подоцна. До крајот на првото полувреме Мбемба му ја враи предноста на Олимпик, која ја поништи пет минути подцна Борби со својот втор гол.

По три минути игра во вториот дел Обајенг со својот втор гол вечерва му донесе ново водство на Марсеј. Ајакас во 65.минута остана со играч помалку, но успеа да изедначи со голот на Акпом во 80.минута. Победата на Марсеј со третиот гол, втор од пенал му ја обезбеди Обамејанг во 93.минута.

Со оваа победа Олимпик се врати на првото место на табелата со 11 бода, еден повеќе од Брајтон, АЕК има четири, а Ајакс два бода.

Ливерпул го обезбеди првото место во групата Е и пласман во осминафиналето со убедливата победа од 4:0 над ЛАСК на „Енфилд“. Головите за Англичаните ги постигнаа Луис Дијаз, Мохамед Салах, а два пати погоди Гакпо.

Во истата група Тулуз и Унион Сент Жилоа одиграа без голови – 0:0.

Баер Леверкузен ја забележа петтата победа во групата Х. „Фармацевтите“ како гости славеа против шведски Хакен со 2:0 со головите на Виктор Бонифас и Патрик Шик. Молде и Карабаг ремизираа во иста група – 2:2.

Во групата Г, Сервет и Рома одиграа нерешено 1:1, а Славија од Прага победи со 3:2 против Шериф во Тираспољ со голот на Мухамед Тијани од пенал во судиското надополнување. Спарта и Рома од оваа група обезбедија место во следната рунда.

Во групата Ф, Виљареал беше подобар од Панатинаикос со 3:2 три и обезбеди пласман во нокаут фазата.

Натпреварот од групата Ц меѓу Ренџерс и кипарски Арис заврши нерешено 1:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Дебакл на Фенербахче во Данска – Нордсјеланд испорача шест гола во мрежата на Ливаковиќ

Објавено пред

Катастрофалниот порз на Фенербахче во Данска ги обележа натпреварите од претпоследното коло во фазата по групи, во Конференциската лига. Нордсјеланд го победи турскиот великан со 6:1 и ја презеде првата позиција во Х групата. Поразот на Фенербахче го искористи Лудогорец, кој со победата во Словачка над Спартак Трнава (2:1) ја презеде втората позиција на табелата.

dobivaj vesti na viber

Нордсјеланд до победата над Фенербахче го предводеше Нигрен со хет-трик, а по еден гол постигнаа Хеј, Свенсон и Расмусен. Единствениот гол за Фенер го постигна Батшуаи во финишот на првиот дел.

Во последното коло Нордсјеланд ќе му гостува на Лудогорец, а Фенербахче ќе игра дома против Спартак Трнава.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пораз со двоцифрена разлика за Пелистер во Полска

Објавено пред

facebook.com/hceurofarmpelister
Ракометарите на Пелистер го забележаа деветтиот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва, екипата од Битола загуби кај европскиот вице-првак Кјелце со 35:25 (18:13). Пелистер и Целје се единствените екипи без победа оваа сезонава во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Еурофарм Пелистер во Полска имаше добро издание до 26.минута, кога предноста на Кјелце беше само два гола.

Од тој момент Кјелце го засили ритамот, а Пелистер влезе во лоша серија. До 47.минута Кјлеце стекна 11 поени предност (27:16) и практично го реши натпреварот.

Трастрасон го предводеше Кјеце со седум гола, колку што постигна и најефикасниот играч на Еурофарм Пелистер, Цехте.

Пелистер во 10.коло ќе го пречека Загреб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Пензионерите и учениците ќе ги добијат парите – помош од државата во втората половина на декември

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од...

Македонија10 часа

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Првиот ден од 30. Самит на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) заврши...

Европа11 часа

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје. Ваквата информација ја пренесуваат...

Топ13 часа

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес: случајот го пријавил директорот

Денеска во 10.00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна...

Свет13 часа

Зеленски: Се сомневам дека Украина некогаш ќе стане членка на НАТО, ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим

Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски на средбата со студентите во Миколаев....

Македонија18 часа

ОБСЕ е потребна за да го поттикне мултилатерализмот и да ја олесни соработката, рече Османи на отворањето на состанокот

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ, упатен до министрите за надворешни работи, претседавачот со ОБСЕ и министер за...

Македонија20 часа

(Видео) Пречек и отворање на 30. министерски совет на ОБСЕ

Главниот град Скопје е домаќин на 30. министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ. Во...

Свет21 час

По престојот во Скопје, американскиот државен секретар стигна во Израел

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Тел Авив, каде што се очекува да се сретне со израелските лидери...

Свет21 час

Во последен момент продолжено примерјето, Хамас ослободи уште 16 заложници

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за најмалку уште еден ден, неколку минути пред крајот на шестдневното...

Свет21 час

Хенри Кисинџер почина на 100-годишна возраст

Хенри Кисинџер, контроверзниот нобеловец и моќен дипломат, почина во средата на 100-годишна возраст, соопшти неговата геополитичка консултантска фирма „Кисинџер асошиејтс“....

Македонија21 час

Продолжува потрагата по Вања, вклучен и Интерпол

Потрагата по исчезнатата Вања Ѓорчевска влегува во четвртиот ден. Како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од...

Македонија1 ден

Лавров слета во Скопје – стигнал преку Грција, а не преку Бугарија, јавува „ТАСС“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна доцна вечерва во Скопје, за да учествува на Советот на министри за...

Македонија1 ден

Борел од Скопје: Лавров ќе слушне од сите зошто ја изолираме Русија, па нека му пренесе на господарот на Кремљ

Некои земји учесници не беа воодушевени од вашата одлука на состанокот на ОБСЕ во Скопје да присуствува министерот за надворешни...

Македонија1 ден

(Видео) Блинкен во Скопје: САД ќе ја поддржуваат Северна Македонија во нејзините следни чекори за членството во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и...

Македонија2 дена

Починато бебе донесено во неготинската болница

Родители однеле починато бебе во неготинската Итна медицинска помош, соопштија денеска од СВР Велес. „Вчера во девет часот во ОВР...

Македонија2 дена

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија2 дена

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион2 дена

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ2 дена

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ2 дена

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...