Контакт

Спорт

Монца го победи Јувентус

Објавено пред

Монца стигна до првата победа во Серија А, и тоа против големиот Јувентус. Клубот на Силвио Берлускони по промената на тренерската позиција славеше со 1:0 против „старата дама“. Тоа е прва победа во клупската историја за Монца во Серија А, а прв пораз на Јуве оваа сезона.

dobivaj vesti na viberАнхел Ди Марија беше исклучен кон крајот на првото полувреме поради удирање противнички фудбалер, а Монца тоа го искористи.

Гиткјер во 74.минута донесе водство и триумф за Монца.Лацио со 0:4 го победи Кремонезе. Чиро Имобиле беше двоен стрелец, а погодија и Сергеј Милинковиќ-Савиќ и Педро.

Фиорентина со 2:0 ја победи Верона. Иконе и Нико Гонзалес беа стрелци на головите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гонзало Игуаин најави пензија на крајот од сезоната

Објавено пред

Легендарниот аргентински фудбалер Гонзало Игуаин на крајот од сезоната ќе замине во фудбалска пензија. Тој за два месеци ќе наполни 35 години, а објави дека Интер Мајами ќе биде неговиот последен клуб во кариерата.

dobivaj vesti na viber

Интер Мајами се наоѓа во изгледна позиција за пласман во плеј-офот на две кола пред крајот на регуларниот тек од МЛС лигата.

Популарниот „Пипита“ зад себе има богата кариера. Ја почна кариерата во Аргентина, а Реал Мадрид беше неговиот прв европски клуб каде помина пет и пол години. Потоа се пресели во Наполи, многу врева се крена за неговиот трансфер во Јувентус, а подоцна играше и во Милан и во Челси.

За аргентинската репрезентација Гонзало Игуаин одигра 75 натпревари и постигна 31 гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ди Канио: Фудбалерите на Интер не се поднесуваат

Објавено пред

По поразот на Интер од Рома следуваа огромни критики за Симоне Инзаги на кого му се предвидува отказ. Излегоа на виделина многу работи, а контроверзниот Паоло Ди Канио отвори нова тема.

dobivaj vesti na viber

Легендарниот фудбалер на Лацио и на Вест Хем вели дека владее хаос во соблекувалната на Интер.

„Не се поднесуваат, нема емпатија, а ми се чини дека гледаат само на индивидуалните настапи и како да си го спасат угледот. Тоа се многу важни работи, а Интер во основа не може да биде толку лош за да собере четири порази во Серија А“, истакна Ди Канио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоко Хаџиевски замина од Хата

Објавено пред

Поранешниот македонски селектор Ѓоко Хаџиевски по само три месеци заминува од клупата на клубот Хата од Обединетите Арапски Емирати. Можеби малку и чудно, со оглед дека тимот пред два дена оствари триумф, сепак, дојде до разделба меѓу Хаџиевски и Хата.

dobivaj vesti na viber

Хаџиевски подолг период работи на далечниот Исток, се уште е најтрофејниот тренер во историјата на Вардар, а работеше и во Пелистер, Силекс, Беласица, ЦСКА Софија, Џубило Ивата, Наџран, Ал-Тавон, и други…

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа3 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет4 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија7 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион7 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија7 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија8 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија8 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет9 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет9 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија10 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет11 час

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија11 час

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет12 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет12 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет13 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа13 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет13 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет13 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...