Контакт

Спорт

Монца со сигурна иднина во Формула 1 барем до 2024 година

Објавено пред

Италијанското ГП во Монца, домашната трка на Ферари и една од „класичните“ и најпосакуваните трки во спортот ќе остане на календарот барем уште пет години откако беше потпишано продолжување на договорот пред оддржувањето на трката.

Формалното потпишување беше направено пред група на навивачи на Ферари во центарот на Милано на церемонија на која се одбележува 90-тото издание на трката и 90-годишнината на италијанскиот тим.

„Ние сме пресреќни! Монца е една од трките кои не дефинираат како спорт, наша икона. На италијанските фанови им нема рамни“, изјави претседателот на Ф1, Чејс Кери.

Дека Монца има договор се шпекулираше уште во април, но договорот не беше потпишан. Италија и Велика Британија се единствените земји кои имале трки секоја година од стартот на Светскиот шампионат во 1950 година.

Следната сезона на календарот ќе има 22 трки, со дебито на Виетнамското ГП и со враќањето на Холандското ГП во Зандворт, но првпат по подолго време нема да има Германско ГП.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трае проклетството на Луис Суарез

Објавено пред

Луис Суарез по повредата со два гола во мрежата на Валенсија се врати во составот на Барселона, требаше да биде ударна игра во нападот на тимот синоќа на „Вестфален“ во Дортмунд, но одигра натпревар под своите стандарди.

Ако ги прашате Каталонците зошто не успеал да постигне гол ќе ви одговорат дека во прашање е клетва.

Луис Суарез веројатно и самиот заборавил кога последен пат постигнал гол во Лигата на шампионите кога Барселона играче во гости. Од 2015 година Уругваецот нема постигнато гол на гостински терен.

Интересно Барселона пред четири години последен пат ја освои титулата во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Турците ја победија Белорусија, сега ќе навиваме утре да ја „довршат“ и Финска

Објавено пред

Турција очекувано со 3:1 (25:21, 26:24, 20:25, 25:19) ја победи Белорусија во последниот денешен меч во нашата група Ц, и сега доколку во последното коло ја совлада Финска ќе ја прати репрезентацијата на Македонија во осминафиналето на Европското првенство.

Македонија сега утре ќе треба да навива за Турците да ја совладаат Финска, репрезентацијата која нас не победи тесно, за да ни се отвори патот до осминафинале, каде што би не чекал првопласираниот тим од групата А, каде што Франција и Италија имаат по четири победи пред последното коло во кое играат меѓусебно.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО

ГРУПА А

Грција – Португалија 1:3 (25:19, 21:25, 23:25, 17:25)

Италија – Бугарија 3:1 (22:25, 25:23, 25:21, 25:17)

Табела: 1.Франција 12, 2.Италија 12, 3.Бугарија 9, 4.Португалија 3, 5.Грција 3, 6.Романија 0

ГРУПА Б

Австрија – Шпанија 2:3 (23:25, 28:26, 23:25, 25:23, 11:15)

Словачка – Белгија (23:25, 20:25, 15:25)

Табела: 1.Белгија 11, 2.Србија 9, 3.Словачка 5, 4.Германија 4, 5.Шпанија 3, 6.Австрија 1

ГРУПА Ц

Словенија – Македонија 1:3 (24:26, 28:30, 25:19, 24:26)

Турција – Белорусија 3:1 (25:21, 26:24, 20:25, 25:19)

Табела:  1.Русија 12, 2.Словенија 9,  3.Турција 3, 4.Македонија 6, 5.Финска 4, 6.Белорусија 2

ГРУПА Д

Црна Гора – Полска 0:3 (10:25, 17:25, 19:25)

Естонија – Холандија 1:3 (25:22, 19:25, 19:25, 20:25)

Табела: 1.Полска 12, 2.Холандија 9, 3.Украина 6, 4.Чешка 3, 5.Црна Гора 3, 6.Естонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Лош ден за Англичаните – Наполи го „урна“ шампионот, Валенсија со шок за Челси (видео)

Објавено пред

Англиските клубови немаа најдобро отварање на Лигата на шампионите, откако актуелниот шампион Ливерпул загуби со 2:0 на гостувањето кај Наполи, додека Челси успеа дома да биде поразен од „растурената“ Валенсија со 0:1. Големото дерби Борусија Дортмунд-Барселона заврши без голови откако германскиот клуб утна пенал, додека Ред бул Салцбург со неверојатни 6:2 го победи Генк.

Наполи имаше подобар старт на мечот, но Ливерпул се стабилизираше по 20-тата минута, но на полувреме се отиде без голови. Адријан имаше одлична одбрана на ударот на Дрис Мертенс на стартот на второто полувреме, а по неколкуте убави шанси за Ливерпул следуваше 81. минута и фаулот на Робертсон над Калехон за пенал, кој Мертенс сигурно го реализираше. Ливерпул тргна во лов на бод, но во 92. минута, Фернандо Љоренте стави точка на натпреварот.

Челси пак, не ги искористи шансите во првото полувреме за да биде казнет во 74. минута, кога по слободен удар, Родриго успеа да го измами Кепа и да донесе водство за Валенсија. Челси имаа совршена шанса да израмнат во 87. минута кога беше досуден пенал, но Рос Баркли ја упати топката над пречката!

Утнат пенал имаше и во Дортмунд, каде што Марко Ројс во 57. минута имаше шанси да ја „казни“ Барселона, но неговиот репрезентативен колега Тер Штеген одлично го прочита и имаше фантастична одбрана.

Во Салцбург пак, имаше неверојатен меч во кој тимот на Ред бул стигна до 6:2 победа над белгискиот Генк, најавувајќи дека ќе биде опасен противник за Наполи и Ливерпул. „Братскиот“ Ред бул, тој од Лајпциг, пак стигна до важна 2:1 победа на гостувањето кај Бенфика.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА Е

Наполи – Ливерпул 2:0

Салцбург – Генк 6:2

ГРУПА Ф

Интер – Славија Прага 1:1

Борусија Дортмунд – Барселона 0:0

ГРУПА Г

Лион – Зенит Санкт Петербург 1:1

Бенфика – РБ Лајпциг 1:2

ГРУПА Х

Ајакс – Лил 3:0

Челси – Валенсија 0:1

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Македонија12 минути

Ново рочиште за „Монструм“, ќе бидат пуштени бомби за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм”. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само прокоментира...

Македонија1 час

Протест на лекарите поради насилството врз нив

Лекарите и здравствените работнициденеска ќе протестираат, по неколкуте напади врз доктори и медицински сестри што се случија неодамна. Протестот е...

Свет1 час

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија,...

Свет2 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет13 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт14 часа

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион15 часа

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија16 часа

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија18 часа

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија20 часа

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија20 часа

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија21 час

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Македонија21 час

(Видео) Заев: „Рекет“ е силен тест за судството

„Рекет“ е силен тест за судството и успехот во правосудните реформи. Со решавање на овој случај и законот за Јавното...

Македонија23 часа

„02 Иницијативата“: Ништо не е реализирано од програмата за намалување на загадувањето за 2019 година

Од програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 со два милиона евра нема ништо реализирано, а објавена e само една...

Свет1 ден

Путин, Ердоган и Рохани: Да се формира одбор за изработка на нов Устав во Сирија

Лидерите на Турција, Русија и на Иран, Реџеп Таип Ердоган, Владимир Путин и Хасан Рохани, се согласија на состанокот во...

Свет1 ден

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Хамнеи: Никогаш нема да преговараме со САД

Иран никогаш нема да преговара со САД, политиката на Вашингтон заснована на максимален притисок ќе пропадне, изјави врховниот ирански верски...

Македонија1 ден

Пратеници формираа иницијатива за една изборна единица

Во Собранието на Северна Македонија се формира иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10...

Досие