Контакт

Спорт

Му „пукна филмот“ на Михајловиќ, па го откачи водителот на „Скајспорт“

Објавено пред

Српскиот стручњак на клупата на италијанска Болоња, Синиша Михајловиќ е во фокусот на интересирање на „Чизмата“ со она што го стори по мечот што неговиот тим го доби против Парма (4-1).

dobivaj vesti na viber

Иако беше задоволен од играта на неговите фудбалери, сепак тој ги загуби нервите при давањето изјава за „Скајспорт“.

Додека стратегот го чекаше прашање од телевизиското студио, водителот на емисијата најави реклами, па тука „пукна филмот“ на Србинот.

„Принуден сум да ве прекинам затоа што ни претстои подолг блок реклами“ рече водителот Алесандро Бонано, на што Михајловиќ возврати:

„Не можам после да разговарам. Вие можете да правите распоред каков што сакате, но така работите не функционираат. Пуштете ме да завршам, нека оди моето интервју на `Скајспорт24`“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дејвис уфрли 55 поени во триумфот на ЛА Лејкерс против Вашингтон

Објавено пред

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс синоќа го победија тимот на Вашингтон со 130:119 и го остварија третиот последоватен триумф во НБА лигата. Ентони Дејвис, кој постигна 55 поени, беше најзаслужниот за десеттата вкупна победа на Лејкерс од почетокот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Погоди 22 од 30 удари од поле, а имаше и 17 скока. Леброн Џејмс додаде 29 поени за победничкиот тим, додека Лони Вокер постигна 20 поени.

Во редовите на Вашингтон, кој поради повреда во првата четвртина остана без Бредли Бил, најдобри беа Кристапс Порзингис и Кајл Кузма со 27, односно 26 поени.Кошаркарите на Бостон ја прекинаа серијата од четири победи на Бруклин со победата над Нетс со 103:92. Џејлен Браун постигна 34 поени и имаше 10 скока, а на патот до 19. победа најдобро го следеше Џејсон Тејтум со 29 поени и 11 скока.

Кевин Дурент беше најдобар во редовите на Бруклин со 31 поен, додека Кајри Ирвинг додаде 18 поени и осум скока.

Мемфис победи на гости кај Детроит со 122:112, предводен од Џа Морант кој постигна 33 поени, од кои 21 во третата четвртина. Морант додаде и 10 асистенции за да му помогне на Мемфис да победи по четврти пат во последните пет натпревари.

Дилон Брукс и Дајерн Џексон постигнаа по 22 поени за победничката екипа, додека Детроит го предводеа Седак Беј со 20 и Бојан Богдановиќ со 18 поени.

Кошаркарите на Сакраменто на домашен терен го победија Чикаго со 110:101. Сите пет стартери кај Кингс имаа двоцифрен учинок, а најефикасен беше Малик Монк со 20 поени, додека Домантас Сабонис натпреварот го заврши со 11 поени, 17 скока и десет асистенции.

За Чикаго, пак, не беа доволни 41 поен на Зек Левин.Кошаркарите на Њујорк победија на домашен терен против Кливленд со 92:81. Џејлен Брансон постигна 23 поени, а Џулиус Рендл додаде 18 за победничкиот тим, додека Кливленд го предводеше Донован Мичел со 23 поени.

Портланд на домашен терен ја победи Индијана со 116:100.

Џереми Грант постигна 28 поени, додека Демијан Лилард имаше 21 поен и шест асистенции во својот прв натпревар по повредата на 19 ноември. Индијана, пак, ја предводеше Мајлс Тарнер со 24 поени и девет скока.

Сан Антонио, исто така, го загуби 11. последователен натпревар бидејќи беше поразен на домашен терен од Феникс со 133:95 и сега е на само два порази од најлошата серија на франшизата од 1989 година.

Деандре Ајтон го предводеше Феникс до седмата победа во последните осум натпревари со 25 поени и десет скока, додека Келдон Џонсон беше најдобар кај Сан Антонио со 27 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

МЗТ падна во неизвесна завршница – Реј ја предводеше Игокеа до победата

Објавено пред

МЗТ не успеа да направи изненадување на гостувањето кај Игокеа. Екипата која ја предводи поранешниот македонски селектор, Драган Бајиќ, славеше во неизвесна завршница со 96.90.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го решија Кендрик Реј и Харис Делалиќ. Американецот постигна 37 поени, а Делалиќ мечот го заврши со 10 поени, од кои осум постигна во три напади, во последните две минути, кога МЗТ направи пресврт и имаше водство 86:88.

МЗТ го предводеа Кофи со 21 поен, пет скока и осум асистенции, Мичовиќ со 18 поени и Ајви со 12 поени.

МЗТ остана на 12.место на табелата со две победи и седум порази. Во наредното коло, на 10.декември, МЗТ ќе го пречека Борац.

Фото/АБА лига

Прикажи повеќе...

Спорт

Ањели може да заглави 12 години во затвор

Објавено пред

Тешки денови се пред најтрофејниот италијански клуб Јувентус. Обвинителството покрена истрага, поради финансиски малверзации, поради што Управниот одбор на чело со претседателот Андреа Ањели поднесе оставка.

dobivaj vesti na viber

Андреа Ањели, поранешниот претседател на „бјанконерите“ е главен обвинет. Покрај книговодството, обвинението вклучува и манипулација со акциите на берзата, и контроверзната со платите во периодот кога фудбал не се играше поради пандемијата на коронавирусот.

Италијанското обвинителство смета дека има силен случај против човекот кој 12 години го водеше еден од најмоќните клубови во Европа и човекот кој заедно со колегите од Реал и Барселона го започма прокетот за формирање на европска Суперлига.

Италијанските медиуми пишуваат дека Ањели може да заврши со казна затвор од 12 години, доколку се потврдат обвиненијата.

Клубот е под истрага и од УЕФА, се очекуваат санкции и во спортскиот сектор на клубот. Се шпекулира за забрана за трансфери на играчи во неколку преодни рокови, одземање бодови или дури и исфрлање во Серија Б.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија11 минути

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет17 минути

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет25 минути

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „ИзиЏет“ од Краков, Полска до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија41 минута

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија19 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион20 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет21 час

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија23 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија23 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија24 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија2 дена

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија2 дена

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...