Контакт

Спорт

Мурињо бара од „црвените ѓаволи“ да ја освојат Лига Европа

Објавено пред

Екс-менаџерот на Манчестер Јунајтед, Португалецот Жозе Мурињо вели дека „црвените ѓаволи“ најдобра шанса да се пласираат во ЛШ имаат преку Лига Европа.

Јунајтед по 11 одиграни кола во Премиерлигата е на десеттата позиција со 10 бода помалку од четвртопласираната екипа со загарантирано место во ЛШ.

Португалскиот тренер смета дека тимот на Оле Гунар Солскјер нема многу избор, па мора да ја освои ЛЕ за да избори место во ЛШ наредната сезона.

Клубот од „Олд Трафорд“ во мај 2017 година под водство на Мурињо ја освои Лига Европа, во финалето тогаш во Стокхолм го победија Ајакс со 2-0.

„Како да играат ЛШ? За почеток нека ја освојат ЛЕ. Мислам дека клубот кој според својата димензија, потенцијал и историја не припаѓа на ова натпреварување едноставно мора да ја освои. Мислам дека пласманот мешу најдобрите 4 екипи во Премиерлигата за нив сезонава ќе биде прилично добро достигнување“ – вели Мурињо.

Со него не се согласува менаџерот Солскјер кој смета дека е се уште рано да се подвлекува линија во сезоната.

„Лига Европа е само еден пат кон ЛШ, еден од два, а само ноември е. Зарем треба да зборуваме за пласманот на табелата уште во ноември? Вистина е дека немаме бодови толку колку што би сакале, но целта ни е да сме меѓу четирите најдобри“ – вели Норвежанецот.

Спорт

Домино ефект – Роналдо во ПСЖ, Икарди во Јуве, Мбапе во Реал

Објавено пред

Кристијано Роналдо, до крајот на преодниот рок ќе го напушти Јувентус, тврдат вечерва италијанските медиуми. Португалецот, влезе во последната година од договорот со „старата дама“, според кој треба да заработи 31 милиони евра.

Според медиумите во Италија, заминувањето на Роналдо ќе предизвика домино ефект. Роналдо би се преселил во ПСЖ, а во Јувентус би пристигнал Мауро Икарди.

Од Париз ќе замине Килијан Мбапе. „Кориере дело Спорт“, тврди дека Реал за Мбапе ќе плати 160 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев ќе одигра уште една сезона

Објавено пред

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев, реши да одигра уште една сезона.

„Горан Пандев реши да ја продолжи кариерата. Нема да се пензионира. Во наредните денови ќе се состане со луѓето од Џенова за да се договорат околу новиот, едногодишен договор“, напишал, експертот за трансфери, новинарот Фабрицио Романо и дополнил.

„Пандев сака да ја заврши кариерата откако ќе одигра уште една сезона со навивачи на трибините.“

За потсетување, минатата сезона во Серија А, како и во целиот свет, се играше пред празни трибини.

Пандев изминатите шест сезони е во Џенова, претходно во Серија А играл за Лацио, Интер и Наполи, а едн година беше и во Галатасарај.

Прикажи повеќе...

Спорт

Покетино потпиша нов договор со ПСЖ

Објавено пред

Аргентинскиот тренер, Маурисио Покетино, потпиша нов договор со ПСЖ. Покетино во Париз пристигна во јануари оваа година, на местото на Томас Тухел.

Пред седум месеци, Покитино потпиша договор со „светците“, до јуни 2022 година. Денес тој го продолжи договорот на уште една сезона.

Досега Покетино го водел ПСЖ на 23 натпревари, забележал 23 победи, седум порази, а четири пати неговиот тим ремизирал.

Не успеа да ја освои титулата, која заврши во Лил.

Во новата сезона, ПСЖ, влегува со големи амбиции. Покрај домашните трофеи, ПСЖ ќе се обиде да ја освои и Лигата на шампионите.

За да ја остври таа цел, Покетино, во преодниот рок ги доби Џиџи Донарума, Жоржињо Вајналдум, Ашраф Хакими и Серхио Рамос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија8 часа

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија8 часа

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт9 часа

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија10 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија12 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет13 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа14 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт14 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ15 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија15 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ1 ден

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија1 ден

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ2 дена

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија2 дена

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион2 дена

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Досие