Контакт

Спорт

Мурињо бара замена за ветеранот Лорис

Објавено пред

Жозе Мурињо сака нов голман во Тотенхем, пишува денеска Manchester Evening News.

Спарси не се задоволни од 35-годишниот капитен Уго Лорис и летоска клубот од Лондон ќе се обиде да го замени. Информациите се дека прва цел на Португалецот е Дин Хендерсон, резервата на Манчестер јунајтед.

Хендерсон има 23 години и минатата сезона беше на заем во Шефилд јунајтед, каде што брилјира.

Оле Гунар Солскјер го врати на „Олд Трафорд“, но младиот Англичанец не може да се избори за прва постава покрај Давид де Хеа.

Освен Спарси, за Хендерсон се заинтересирани и во Челси, односно Вест Хем. Јунајтед се очекува за него да бара околу 40 милиони фунти, а можен е и повторен заем.

Уго Лорис во Тотенхем е од 2012 година, за клубот има 355 настапи, но се чини дека неговото време со „петлите“ се ближи кон крајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ибрахимовиќ: Го „златанизирав“ Стефано Пиоли

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ вели дека го „златанизирал“ тренерот Стефано Пиоли, кој во Милан покажал дека е голем тренер и во исто време потврди дека нема трпение со неговите помлади соиграчи кај „росонерите“.

„Кога дојдов во јануари 2020 можеби го ‘златанизирав’ Пиоли и го направив многу повеќе како мене. Тој пристигна во Милан каде што имаше тешка атмосфера. Ако сме сега тука каде што сме, тоа е негова заслуга, бидејќи покажа дека е голем тренер. Има вистински менталитет и очекува многу од тимот, иако се работи за млади момци. Можеби има повеќе трпение од мене, но затоа е постар и позрел од мене. Тој е навикнат на ситуација во која се бори да остане во Серија А, што е многу различно од тоа да си навикнат на врвот. Сега, покажа дека е достоен за ова ниво. Мене пак, не ми е грижа. Не е важно колку години имаш, нема време за губење во Милан. Мора да играш добро сега. Ако не играм добро, Милан ќе донесе друг напаѓач и така е за секого“, вели Златан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Налбандијан: Доста чекате да се пензионираат, победете ги сега Новак, Рафа и Роџер

Објавено пред

Поранешниот светски рекет број 3, Аргентинецот Давид Налбандијан, по подолго време, му се врати на тенисот по приклучувањето на тренерскиот тим на српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ и признава дека морал да пребарува во куќата за да најде рекет по фокусирањето на трките со рели-автомобили и на полото (тој поседува 50 коњи за поло) по пензионирањето во 2013.

Но, сега тој вели дека го гледал финалето на Австралија опен, каде што Новак Ѓоковиќ го победи Данил Медведев и остана зачуден од тоа како никој не може да ѝ се спротивстави на големата тројка во тенисот – Ѓоковиќ, Рафа Надал и Роџер Федерер. Налбандијан во 2007 на Мадрид опен успеа да ги победи тројцата на патот до титулата, а две недели подоцна ги победи Федерер и Надал на патот до титулата од мастерсот во Париз.

„Добрите тенисери може да ги победат. Тоа не е невозможно. Можеби е време новите тенисери да почнат да веруваат во себеси. Тие се неверојатни тенисери, но не се суперхерои. Повеќе од тенисерите чекаат тие да отидат во пензија. Јас велам: ‘Јас чекав кога играв и уште се тука’. Доста чекате, излезете и победете ги“, вели Налбандијан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Титулата што ја заслужи, но му избега – видеото на Меси од СП 2014 е неверојатно

Објавено пред

Лионел Меси освои куп титули со Барселона во блескавата кариера, но барем засега успехот со аргентинската репрезентација му недостига откако ниту на светските првенства ниту на Копа Америка неговата брилијантност не е претворена во титула.

Најблиску до трофејот, секако, беше на СП во Бразил во 2014 година кога Аргентина загуби во финалето во Рио од Германија во продолженијата. Видеокомпилацијата од турнирот покажува колку добар бил тогаш Лео.

Тој беше клучен во мечот од осмина-финалето против Швајцарија, а по крајот на турнирот, ја доби „Златната топка“ иако не ја освои титулата. Во 2018 година самиот Меси призна дека секој ден размислува за поразот од Германија.

„Проверував на ‘Инстаграм’ со пијачка и видов еден момент од тоа финале. Не се сеќавав дека тоа се случи. Потоа малку гледав од мечот. Но, промашувањето во финалето, уште размислувам како ја удрив топката, како ја поставив ногата… Има моменти секој ден кога размислувам за финалето. Да замислиш, да станевме светски шампиони? Тоа ќе променеше сè за нас. Ја заслуживме титулата, но не дојдовме до неа. Тоа најмногу ме мачи“, призна тогаш Меси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија5 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија10 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија10 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија10 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија10 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа10 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион11 час

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа23 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија2 дена

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Досие