Контакт

Спорт

Мурињо бесен: Одлуката Сити да се спаси од суспензија е срамна!

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, пред мечот од 36. коло во ПЛ против Њукасл ја коментира одлуката на Судот за спортска арбитража да не го суспендира Манчестер сити во УЕФА-натпреварите во следните две сезони.

„Ако Сити не е виновен, а казнет е со неколку милиони, тогаш тоа е срамота. Ако не си виновен, не треба да бидеш казнет. Ако си виновен, тогаш треба да бидеш исфрлен. Срамна одлука, катастрофа. Не велам дека Сити е виновен, само велам дека ако не си виновен, не плаќаш ниту фунта. Знам дека тие имаат пари, но се работи за принцип. Можеби не ни погрешиле воопшто, а треба да плаќаат милиони евра за ништо“, вели Мурињо.

Тој ја коментира и ситуацијата со финансискиот фер-плеј во Тотенхем.

„Спарси е Спарси и не мислам дека тој го менува менталитетот, кој од многу аспекти е повеќе од коректен. Мислам дека ова ќе биде крај на финансискиот фер-плеј затоа што нема поента. Во мојата глава е јасно, ако Сити не е виновен, одлуката е срамна, ако е виновен, пак е срамота“, смета Португалецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сити со „петарда“ се врати на врвот, нов гостински триумф на Арсенал

Објавено пред

Манчестер сити на Пеп Гвардиола се врати на првото место во Премиер лигата (барем до утрешниот меч на Манчестер јунајтед), откако стигна до убедлива 0:5 победа на гостувањето кај Вест Бромвич Албион, додека Арсенал ја забележа третата гостинска победа во низа и четврта победа во пет меча, триумфирајќи со 1:3 кај Саутемптон. За „граѓаните“ ова е 18-ти меч без пораз со гол разлика од шокантни 43:4.

Иако пред мечот со ВБА, Гвардиола изјави дека има огромна почит кон менаџерот на ривалите, Сем Алардајс, во првото полувреме Сити не покажа ниту почит, ниту милост кон противникот кој се бори за опстанок. Илкај Гундоган (6. и 30.), Жоао Кансело (20.) и Ријад Марез (45.) донесоа 0:4 водство на полувреме, кое во второто само се зголеми со голот на Рахим Стерлинг (57.).  Со трите поени Сити се на врвот со 41 поен, еден повеќе од Манчестер јунајтед, но со ист број на натпревари (Сити има еден заостанат меч со Фулам).

Арсенал пак, не започна најдобро на „Сент Мерис“, кога Стјуарт Армстронг ги донесе во водство во третата минута. Никола Пепе врати во осмата минута, за Букајо Сака да ја продолжи одличната форма со нов гол во 39. минута. Александер Лаказет во 72. минута ја потврди победата со која Арсенал се искачи на осмото место со 30 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Заборавениот“ Ериксен го реши бурното миланско дерби во 97. минута!

Објавено пред

Кристијан Ериксен, фудбалерот кој се надеваше дека овој месеци ќе го заврши кошмарот во Интер и ќе најде нов клуб, на крајот беше херојот на „нераѕурите“ во бурната 2:1 победа над Милан во четврт-финалето на Копа Италија со прекрасен гол во 97. минута од мечот.

Претходно, „Дерби дела мадонина“ беше во знакот на Златан Ибрахимовиќ, откако Швеѓанецот прво во 31. минута да ги донесе „росонерите“ во водство, за во финишот на полувремето да влезе во остра и контроверзна расправија со Ромелу Лукаку (за која двајцата имаа среќа што завршија само со жолт картон).

Во 58. минута, Златан повторно во елемент – овојпат по фаулот над Александар Коларов, тој доби втор жолт картон и ги остави „росонерите“ со играч помалку. Во 71. минута, пенал за Интер, кој со малку среќа го реализира токму Лукаку.

Кога се сметаше дека мечот оди во продолженија, на сцена стапи Ериксен, фудбалер кој влезе во 88. минута, од слободен удар постигнувајќи го најзначајниот гол за „нераѕурите“.

Ибра направи сè во дербито – постигна гол, ќе се тепаше со Лукаку и доби црвен картон!

Прикажи повеќе...

Спорт

Марко Шварц го освои ноќниот слаломски спектакл во Шладминг

Објавено пред

Иако овојпат отсуствуваа десетината илјади бучни австриски навивачи со знамиња, факли и ѕвона за крави, радоста на Австриецот Марко Шварц за брилијантната победа на ноќниот слалом на домашен снег во Шладминг не можеше да биде поголема.

На патека на која паѓаше силен снег, Шварц, кој само пред две недели ја освои својата прва слаломска победа во Светскиот куп, од шестото место по првото возење, победи двајца Французи, Ноел Клемен и Алексис Пинтуро за триумф на една од најпрестижните скијачки трки на календарот.

25-годишниот Шварц од 21 декември наваму има пет подиуми во слалом, за да е лидер во дисциплината со 489 поени пред Норвежанецот Себастијан Фос-Солеваг со 358 и австрискиот сонародник Мануел Фелер со 324 поени. Фос-Солеваг ја заврши трката на четвртото место, додека Фелер, кој беше најбрз по првото возење не ја заврши трката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија8 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ9 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа9 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија12 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет12 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа12 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа13 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија14 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија14 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа15 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа15 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија16 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија16 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија16 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа17 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет17 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет1 ден

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Досие