Контакт

Спорт

Мурињо и Гвардиола најмногу потрошиле за фудбалери, по нив е Анчелоти

Објавено пред

Сите фудбалски трансфери во модерниот фудбал се со „амин“ на тренерите, пред се во Англија, каде тие ја имаат титулата менаџери.

Во таа улога најдобро се снајде Жозе Мурињо кој за засилувања во тимовите во кои работел досега потрошил 1,76 милијарди евра и единствен е на оваа листа на тренери кој потпишал договор со над 100 фудбалери, точно 104.

Неговото најскапо засилување е Пол Погба во 2016 година во Манчестер Јунајтед, трансфер од Јувентус за 110,6 милиони евра.

Втор меѓу тренерите познат како голем „трошаџија“ е Пеп Гвардиола. Шпанецот вкупно потрошил 1,59 милијарди евра за 67 фудбалери. Неговиот последен фудбалски трансфер воедно е и најскапиот. Џек Грилиш од Астон Вила во Манчестер Сити дојде за 120 милиони евра. Додека беше кормилар на Барселона најскапиот трансфер бил оној на Златан Ибрахимовиќ од Интер во каталонскиот клуб – 72 милиони евра + Самуел Ето.

Третото место на оваа листа му припаѓа на Карло Анчелоти (со 1,37 милијарди евра за 88 фудбалери) кој работеше долги години во Милан, во ерата на Силвио Берлускони, но седеше и на клупата на Реал Мадрид, Челси, ПСЖ, Баерн. Неговиот најскап трансфер е кога Герет Бејл од Тотенхем се пресели на „Сантијаго Бернабеу“ за 101 милион евра.

Во топ 10 има место и за:

Мануел Пелегрини (1,16 милијарди евра, 88 фудбалери)
Масимилијано Алегри (1,06 милијарди евра, 99 фудбалери)
Диего Симоне (985 милиони евра, 68 фудбалери)
Антонио Конте (944 милиони евра, 84 фудбалери)
Арсен Венгер (891 милион евра, 84 фудбалери)
Ернесто Валверде (864 милиони евра, 53 фудбалери)
Унаи Емери (846 милиони евра, 73 фудбалери)

Спорт

Шест држави ја сакаат организацијата на ЕП во 2025

Објавено пред

Шест држави поднеле кандидатури за организација на Европското првенство во кошарка кое ќе се одржи во 2025 година.

Европското во 2025 година ќе биде 42 по ред, а ќе биде организирано во четири држави. Кандидатури поднеле Кипар, Финска, Унгарија, Летонија, Русија и Украина.

Унгарија, Летонија, Русија и Украина поднеле кандидатура за организација на натпреварите во фазата по групи и за самата завршница, додека кандидатурите на Кипар и Финска се однесуваат само на натпреварите во групната фаза.

ФИБА организацијата на ЕП во 2025 година ќе ја додели наредната пролет.

Прикажи повеќе...

Спорт

Глигоров е новиот тренер на Вардар

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Вардар, Никола Глигоров е нов шеф на стручниот штаб на нашиот најтрофеен клуб. 38=годишниот Глигоров, ја презеде функцијата од Горан Симов, со кого клубот спогодбено се раздели.

“Ми претставува огромно задоволство и привилегија што ја добив довербата од управата на клубот да бидам вршител на должноста шеф на стручен штаб на ФК Вардар. Во исто време ми претставува огромна одговорност пред целокупната јавност а посебно пред нашите најверни навивачи “Комити” чија поддршка многу ја ценам.
Голема благодарност до досегашниот шеф Горан Симов за се што направи за ФК Вардар и нас колегите. Имам голема доверба во стручниот штаб и играчите и се надевам дека за брзо време ФК Вардар ќе се врати во првата лига и ќе освојува трофеи”, рече Глигоров.

Никола Глигоров во кариерата одиграл преку 200 натпревари за Вардар. Во три мандати бил играч на Вардар (2004-2006, 2008-2009, 2014-2018).

Прикажи повеќе...

Спорт

Австралиец ќе суди во Премиер лигата

Објавено пред

Викендов ќе биде испишана нова страница во историјата на Премиер лигата. Странец ќе го суди мечот помеѓу Вотфорд и Њукасл.

Џаред Џилет од Австралија ја доби честа да биде првиот судија од странство кој ќе ја дели правдата на натпревар во елитниот ранг на англискиот фудбал.

Џилет со знакот на ФИФА суди од 2013 година. Во А лигата, во Австралија, престанал да суди во 2019 година. Потоа работел во Англија. Минатата сезона бил на неколку натпревари во ВАР собата, а имал можност да суди два натпревари во Чемпионшип дивизијата.

Пред почетокот на сезоната е ставен во првата група на судии, со што го исполни условот да суди во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет51 минута

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион1 час

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици Росу низ северот на провинцијата. Српскиот претседател Александар...

Свет2 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАС С, повикувајќи се...

Свет13 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет14 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион15 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија18 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија20 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија21 час

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија22 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет23 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија2 дена

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија2 дена

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ2 дена

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет2 дена

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет2 дена

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Досие