Контакт

Спорт

Мурињо најде изговор за ремито со Мидлзборо: Ова е топка за на плажа (видео)

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо вели дека топката „Мајтр“ од 115 фунти која се користи во ФА купот е „прелесна“ и налик на топка на плажа, откако Спарси одиграа само 1:1 на гости кај Мидлзборо за да примораат втор меч на 14 јануари.

„Мислам дека ова е топка за на плажа. Прелесна за играње фудбал и мислам дека не им помогна на фудбалерите. Но, тоа не е изговор“, вели Мурињо.

Тоа не беше единствено нешто што го изнервира Мурињо – тој сметаше дека со ВАР системот голот на Мидлзборо не би бил признат поради офсајд.

„ВАР ќе пресудеше точно. Судијата не го виде тоа“, објаснува Мурињо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Норвежаните ја декласираа Унгарија (видео)

Објавено пред

Норвешката ракометна репрезентација ги покажа амбициите за висок пласман на Европското првенство, откако со 36:29 (20:12) ја декласираше Унгарија во нивниот прв меч од втората фаза на шампионатот.

Исходот на натпреварот беше јасен уште по првите 30 минути, кои Норвежаните ги добија со осум гола разлика (20:12), а во второто полувреме, оваа разлика достигна и десет гола за на крајот конечниот резултат да е 36:29.

Ѕвездата на Кил, Сандер Сагосен со седум гола беше најефикасен за Норвежаните, додека шест уфрли Геран Јохансен. Кај Унгарците, Патрик Лигетвари и Бенце Наѓ имаа по пет постигнати голови. Програмат во групата 2 завршува со уште една интересна пресметка, помеѓу поранешните шампиони Шведска и најголемото изненадување на шампионатот, Португалија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020, 2.ФАЗА

ГРУПА 2

Словенија – Исланд 30:27 (15:14)

Норвешка – Унгарија 36:29 (20:12)

Португалија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Словенија 4, 2.Норвешка 4, 3.Унгарија 2, 4.Шведска 0, 5.Португалија 0, 6.Исланд 0

Прикажи повеќе...

Спорт

По осум години, Ѓоковиќ конечно ќе добие пари од Рио де Жанеиро

Објавено пред

Бразилската федерална држава Рио де Жанеиро ќе мора да му исплати на Новак Ѓоковиќ 644.000 евра откако организираа егзибициски меч за кој никогаш не му ја исплатија целосната сума

Судијката Мирела Ербисти одлучи дека регионалната влада му должи на тенисерот пари со камата за речиси осум години и дополнителни 5%. Ѓоковиќ го тужеше гувернерот на Рио откако не ги доби парите кои му беа ветени за егзибицискиот меч во 2012 година против Густаво Кертен. Тогаш тие му ветија 988.000 евра, но му исплатија само 404.000 евра.

Ѓоковиќ првично се жалеше на случајот во 2015 година, пред во јуни 2019 година да поднесе нова тужба. Иако сумата е пристојна, таа паѓа во сенка на парите кои Ѓоковиќ ги заработил како тенисер – речиси 125 милиони евра само од тениските турнири без да се земат во предвид спонзорските договори.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Малиот“ Леклер и Бегановиќ се нови членови на академијата на Ферари

Објавено пред

Артур Леклер, помладиот брат на Шарл Леклер и Швеѓанецот со бошњачко потекло Дино Бегановиќ се новите членови на славната Возачка академија на Ферари (ФДА).

22-годишниот Шарл Леклер исто така помина низ оваа академија, а сега неговиот помлад брат ќе ја има поддршката на Скудерија во регионалните Формула серии, откако во 2018 возеше во францускуот Формула 4.

16-годишниот Бегановиќ пак, од картинг сериите, ќе дебитира во Формула 4, откако беше „откриен“ преку „Тони Карт“, кои се налик на фудбалските скаути за италијанскиот тим.

„Пресреќни сме што можеме да објавиме дека Артур и Дино ќе ни се приклучат во следната возбудлива сезона. Имаме возачи од ФДА во сите категории на ФИА и фокусот ќе биде да го поддржуваме нивниот развој“, вели спортскиот директор на Ферари, Лорен Мекис.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Македонија54 минути

Вооружените крадци од НЛБ Банка украле 8.700 евра

Вооружените крадци кои утринава влегоа во експозитура на НЛБ Банка во Ѓорче Петров украле 8.700 евра, соопштија од банката. Од...

Топ2 часа

Скопјанец чувал марихуана во куќата на својот дедо

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против жител на Скопје за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...

Македонија4 часа

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Економија4 часа

(Видео) Манчевски: Вработени го напуштаат државниот сектор поради повисоките плати кај приватниците

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, ја уверува јавноста дека не сака некои луѓе да останат без работа...

Интервју/Дебата5 часа

(Видео) Шкријељ: Мизрахи нека не се изненадува, претходно дури имаше случаи на врзување на штитеници во Демир Капија

Дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ во интервју за „Макфакс“ изјави дека корисниците во домот во Деемир Капија до пред три години...

Регион8 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ9 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет9 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија10 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија10 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет11 час

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион11 час

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет12 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет12 часа

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион12 часа

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет1 ден

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија1 ден

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа1 ден

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Досие