Контакт

Спорт

Мурињо се потсмева со Ливерпул и Џерард на годишнината од „лизгањето“

Објавено пред

Жозе Мурињо официјално е невработен, така што не изненадува што има време да се потсмева со навивачите на Ливерпул на годишнината од славната победа на Челси од 2:0 на „Енфилд“ во 2014 година.

Со таа победа, Челси стави крај на низата од 11 победи на Ливерпул, а уште поболно до неа дојдоа откако првиот гол Демба Ба го постигна откако Стивен Џерард се излизга на средината на тренот. Тогашниот менаџер на Ливерпул ја нападна тактиката на Мурињо со обвинување дека „паркирал не еден, туку два автобуси“. Мечот ќе се покаже клучен во борбата за титулата, откако во претпоследниот меч од сезоната, по 3:3 ремито со Кристал палас, Манчестер сити стана шампион.

Мурињо, очигледно, не го заборавил мечот: „Енфилд, 27 април 2014. Посед на топката“, напиша „Специјалниот“, кој неодамна доби отказ од Тотенхем.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jose Mourinho (@josemourinho)Спорт

Кејн посакува трансфер во Манчестер сити

Објавено пред

Хари Кејн се подготвува да го напушти Тотенхем. Јасна е неговата желба, сака да игра во тим каде што ќе освојува трофеи. Најдобриот англиски напаѓач, има 28 години, 17 од нов минал во Тотенхем. Со клубот не успеал да освои ниту еден трофеј, два пати играл во финалето во Лига купот, еднаш во финалето во Лигата на шампионите.

Вчера излезе информацијата дека Кејн им соопштил на клупските челници дека сака да го напушти тимот и дека има намера да остане во Премиер лигата.

„Атлетик“, денес пишува дека Кејн точно знае каде ќе ја продолжи кариерата. Според овој извор, на последната репрезентативна акција, тој на колегите од Манчестер сити им кажал дек од наредната сезона ќе бидат соиграчи.

Не е тајна дека и Пеп Гвардиола сака да го види Кејн на „Етихад“. На Сити сега престои најтешкиот дел од задачата, преговорите со Даниел Леви. Газадата на Тотенхем е познат во фудбалскиот свет како тежок за преговарање.

Наводно, Леви ќе го пушти Кејн да замине, но не за сума помала од 150 милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лекарите бараат од владата да ги откаже Игрите во Токио

Објавено пред

На десет недели до почетокот на Олимписките игри во Токио расте притисокот на јавноста во земјата Игрите да бидат повторно одложени или откажани.

Последни кои го кренаа гласот против одржувањето на олимписките игри се јапонските лекари. Националното здружение на јапонските лекари ги повика организаторите да ги одложат Игрите.

„Болниците се преполни, а земјата сè потешко се бори со коронавирусот“, стои во барањето на лекарите.

„Ги повикуваме власите да разговараат со Интернационалниот олимписки комитет. Во овие услови невозможно е Игрите да бидат одржани. Доаѓањето на преку 20.000 луѓе само ќе го зголеми ризикот од ширењето на заразата“, се вели во писмото кое лекарите го испратиле до јапонската влада.

Писмото го потпишале повеќе од 6.000 јапонски лекари.

Токио се наоѓа во вонредна состојба, која е продолжена до 31 мај. Последните истражувања покажале дека преку 80 отсто од Јапонците бараат Игрите да се одложат или да бидат целосно откажани.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Горд сум, но не сум изненаден што ме примија во Куќата на славните“

Објавено пред

Ерик Кантона е примен во Куќата на славните, на англиската Премиер лига. Францускиот ас е еден од шестмината кои во Куќата на славните влегоа со гласовите на навивачите и стручното жири. Први кои добија место во Куќата на славните на Премиер лигата беа Алан Ширер и Тиери Анри.

„Горд сум и среќен, но морам да кажам дека не сум изненаден“, рекол легендарниот фудбалер на Манчестер јунајтед и дополнил.

„Ќе бев изненаден доколку не бев избран. На листата имаше 30 имиња. Ако некого требаше да изберат тогаш тоа сум јас. Останатите се одлични, јас сум извонреден“.

Ерик Кантона, во Премиер лигата играл за Лидс јунајтед и Манчестер јунајтед. Во Премиер лигата одиграл 156 натпревари, постигнал 70 голови. Со Манчестер јунајтед освоил четири шампионки титули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија1 час

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ2 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија4 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет4 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија4 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет5 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет5 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет5 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет5 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион18 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија19 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија19 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа19 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија22 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие