Контакт

Спорт

Мурињо со „боцка“: Сега Манчестер јунајтед се фаворити во Лига Европа

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо верува дека неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед сега е „еден од главните фаворити“ за титулата од Лига Европа, откако „ѓаволите“ вчера беа елиминирани по 3:2 поразот од РБ Лајпциг.

На Јунајтед им беше потребно реми за да одат во осминафиналето во Лигата на шампионите, меѓутоа тие губеа со 3:0, пред да не успеат да се вратат во финишот на мечот. Сега, тие одат во Лига Европа, каде што може да се судрат Тотенхем.

Мурињо, кој беше прв човек на „Олд Трафорд“ од 2016 до 2018 ја освои токму Лига Европа со нив.

„Манчестер јунајтед сега стануваат еден од фаворитите за титулата во ова натпреварување. Сите кои ќе дојдат од Лигата на шампионите се силни и обично не припаѓаат на нивото од Лига Европа. Јунајтед се еден од врвните тимови. Групата беше тешка со Пари Сен-Жермен и Лајпциг. Знаевме дека нема да биде лесно за нив“, вели Мурињо.

Спорт

Капа долу, капитену – Кирил Лазаров е најголемиот!

Објавено пред

Македонија имаше неславен настап на Светското првенство во ракомет во Египет, со една победа и пет порази во шест меча, но никој не може да ја потцени големината на нашиот капитен, Кирил Лазаров, кој стигна до митската бројка од 500 гола во македонскиот дрес на големите натпреварувања, 22 години по неговиот прв настап на СП, токму во Египет во 1999 година.

Тој со право беше прогласен за играч на мечот по поразот од Белорусија, а во негова чест претходно ИХФ направи интересна компилација од неговите настапи за македонската репрезентација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IHF (@ihf.official)

 

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно ги „реши“ Ливерпул на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Манчестер јунајтед во многу подобар меч од тој од пред една недела, го доби големото дерби со Ливерпул со 3:2 во четвртото коло на ФА купот на „Олд Трафорд“, за уште еден удар на разнишаниот интегритет на англискиот шампион.

За разлика од мечот минатиот викенд на „Енфилд“, кога двата тима беа многу повлечени и внимателни во играта, во купот се играше поопуштено со повеќе шанси од двете страни, и секако со пет гола.

Гостите први дојдоа во водство, кога Мо Салах во 18-тата минута ја искористи слабата реакција на одбраната на „ѓаволите“ да го совлада Дин Хендерсон. Јунајтед, невообичаено во првите половина час имаше повеќе од поседот од топката и врати во 28. минута преку Мејсон Гринвуд по фантастичната топка која ја доби од Маркус Рашфорд.

Само што почна второто полувреме, во 48. минута, Гринвуд му асистираше на Рашфорд за Јунајтед да дојде во водство, но радоста не траеше долго – по една лоша реакција на одбраната на Јунајтед, Салах во 58. минута израмни. Џокерот на Солскјер беше Бруно Фернандеш, кој го замени Дони ван де Бек во 66. минута, и во 78. минута по еден невнимателен фаул над Единсон Кавани на работ на шестнаесетникот, Португалецот постигна убав гол од слободен удар за 3:2. Минути подоцна Кавани ја погоди стативата во ситуација во која беше сам пред Алисон Бекер.

Во петтото коло, Јунајтед на „Олд Трафорд“ ќе го пречека тимот кој го предводи нивниот поранешен менаџер, Дејвид Мојс, Вест хем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парондо ги однесе Египет до четврт-финале на СП!

Објавено пред

Домаќините на Светското првенство во ракомет, Египет се пласираа во четврт-финалето на Мундијалот, откако се вратија од негатива од четири гола во 25:25 реми со Словенија.

Словенците во мечот влегоа без Сташ Скубе, Драган Гајиќ и Блаж Благотиншек поради стомачен вирус, но успеаја да направат предност од два гола на полувреме (14:12).

Сепак, домашните ракометари, под водство на тренерот, поранешниот стручњак на Вардар, Роберто Парондо, успеаја да направат пресврт и да се пласираат во четврт-финалето каде што за второто место од групата 4 вечерва ќе се борат Русија и Шведска во директен дуел.

Во четврт-финалето ќе бидат и Норвежаните, откако успеаја да го совладаат Исланд со 35:32.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Алжир – Швајцарија 24:27 (13:15)

Исланд – Норвешка 33:35 (18:18)

Португалија – Франција 20.30 ч.

Табела: 1.Франција 8, 2.Норвешка 8, 3.Португалија 6, 4.Швајцарија 4, 5.Исланд 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Белорусија 26:30 (14:14)

Словенија – Египет 25:25 (14:8)

Русија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Египет 7, 2.Шведска 6, 3.Словенија 6, 4.Русија 5, 5.Белорусија 4, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт6 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија7 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион8 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион8 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ8 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион9 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион10 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет11 час

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион12 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет12 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион12 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет13 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион1 ден

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Досие