Контакт

Спорт

Мурињо: Судиите веќе не се судии, ВАР да си го смени името!

Објавено пред

Начинот на користење на ВАР системот со месеци е на мета на критики во Премиерлигата, а на листата се придружи и новиот менаџер на Тотенхем, Жозе Мурињо. Португалецот беше бесен на комплетната судиска постава на вчерашниот меч кај Саутемптон што заврши со резултат 1-0 во корист на „светците“.

Мурињо укажа на моментот кога судијата реши да не се консултира со ВАР собара, кога се чинеше дека играчот на Тотенхем, Деле Али е фаулиран во противничкиот шеснаесетник.

„Судиите веќе не се судии. ВАР да си го смени името. Тоа не е видео асистент, тоа е всушност судија. Оние кои се на теренот се асистенти. Најважните одлуки ги носи ВАР. Требаше да се суди пенал, но ВАР не беше користен“ рече Мурињо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лајпциг се зацврстува на врвот на табелата во Бундеслигата (видео)

Објавено пред

За многумина изненадување, ама по 18 кола во германската Бундеслига Лајпциг е на врвот на табелата и тоа со 5 бода зад второпласираната Борусија Менхенгладбах, а 7 зад двоецот Баерн-Борусија Дортмунд. Сепак, Баварците својот меч од ова коло ќе го одограат утре, против Херта во Берлин.

Предмалку Лајпциг славеше со 3-1 против Унион Берлин.

Работите не тргнаа најдобро за „биковите“ на денешниот меч. Гостите, рано, уште во 10 минута дојдоа до водстов со 0-1 со голот на Бутлер.

Лајпциг направи комплетен резултатски пресврт во вториот дел.

Најпрво во 51 минута Вернер донесе израмнување, а 8 минути подоцна Сабитцер погоди за водство од 2-1. Конечните 3-1 за големо славје на трибините беа дело на Вернер (него втор гол) во 83 минута од мечот.

Лајпциг по 18 кола има 12 победи или вкупно 40 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шпанија со една нога во полуфинале, Австрија недораснат противник

Објавено пред

Големи се шансите шпанската ракометна репрезентација да биде еден од полуфиналистите на Европското првенство што се одржува во Австрија, Шведска и Норвешка.

Актуелниот европски шампион предмалку со 30-26 славеше победа против ко-домаќинот на првенството, Австрија и широко ги подотвори вратите кон полуфиналето.

Без премногу одбрани на голманите, двете селекции во првиот дел играа отворен ракомет, најчесто израмнето, па „фуријата“ отиде на пауза со +1, 17-16.

Во вториот дел Шпанија е таа која постојано водеше, а Австријците ги држеа противниците на дистанца од 1 до 2 гола.
Така беше се до 23-19 кога Шпанија отиде на +4, па следуваше и предност од 25-20, но и 29-26 (+6) што јасно стави до знаење дека фаворитот ќе забележи нова победа.

Момците предводени од Жорди Рибера рутинирано го приведоа мечот за конечни 30:26.

Шпанија го задржа 100-процентниот учинок на шампионатот, а Австрија го доживеа и вториот пораз во главната фаза со што ги загуби и теоретските шанси за пласман на првите две позиции.

Најпрецизен во победничката селекција беше екс-Вардарецот Хорхе Македа со 6 гола, а по четири погодоци постигнаа Ентрериос, Фигуреас и Арињо.

Кај Австрија Јанко Божовиќ прецизно стрелаше петпати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол на Јаховиќ во Истанбул, само почесен за Малатија

Објавено пред

Македонскиот фудбалски интернационалец Адис Јаховиќ продолжува да ги тресе мрежите во турската прва лига. Тој го постигна единствениот гол за Малатијаспор на гостувањето во Истанбул кај Башахшехир (4-1).

Фаворитот стигна до планираната победа и тоа на убедлив начин, на Јаховиќ само го ублажи поразот на својот тим. Тој во 64 минута, со одмерен лоб удар ја смести топката зад грбот на противничкиот голман.

Нашиот фудбалер денеска го постигна 11-тиот гол во првенството со што изби на четвртото место на табелата.

Пред него се Сорлот од Трабзон со 12 гола и Сисе од Аланијаспор со 13 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија4 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија7 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет7 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ7 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија9 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет9 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура10 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија11 час

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија12 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет13 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт13 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет13 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет1 ден

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Досие