Контакт

Спорт

Мурињо тактиката за Јувентус ја утврдува со помош на дрон

Објавено пред

Тренерот на Рома, легендарниот Жозе Мурињо преку социјалите мрежи се пофали со дронот со кој го анализира движењето и формацијата на неговиот тим на тренинзите.

Рома објавија видео на Мурињо како работи со техничарот на дронот, со кого потоа добива видео од движењето на неговиот тим на тренинзите.

„Ова е фудбал, ова е тренинг, ова е работа. Не се забавуваме“, напиша Мурињо на социјалните мрежи.

Работата со дронот е новина која на тренинг-центарот во Тригорија ја донесе Мурињо. Следниот меч на Рома е неделното дерби со Јувентус.

Спорт

Зверев и Циципас „излетаа“ од Индијан Велс, Азаренка и Бадоса во финалето

Објавено пред

Фаворитите Александер Зверев и Стефанос Циципас загубија во четврт-финалето на Мастерсот во Индијан Велс, додека во женското финале се пласираа Викторија Азаренка и Паула Бадоса.

Тејлор Фриц спаси две меч-топки за да го шокира светскиот рекет број 4, Александер Зверев за пласман во финалето. Зверев сервираше за мечот при 5:3 во вториот сет, но американскиот светски број 39 се врати за 4:6/6:3/7:6 победа.

Грузиецот Николоз Басилашвили го направи второто големо изненадување, совладувајќи го со 6:4/2:6/6:4, светскиот број 3, Гркот Стефанос Циципас.

На женскиот турнир, пак, двократната гренд слем шампионка Викторија Азаренка е фаворитка да стигне до својата трета титула од Индијан Велс, откако се пласираше во финалето по тешката 3:6/6:3/7:5 победа над Летонката Јелена Остапенко. За трофејот 32-годишната Белорусинка ќе се бори со Шпанката Паула Бадоса, која со 6:3/6:3 ја победи Онс Жабер, Тунижанката која од понеделник ќе стане првата арапска тенисерка во топ 10 на ВТА листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоу на Стеф Кари на крајот на НБА предсезоната

Објавено пред

Ѕвездата на Голден Стејт вориорс, Стеф Кари имаше маестрален финиш на НБА предсезоната, откако ги предводеше Вориорс до 119:97 победа над Портланд, покажувајќи дека е во топ-форма.

Кари го заврши мечот со 41 поен, и 7-од-14 од линијата за три поени, а еден момент посебно се истакна, кога успеа да го декласира целиот им на Блејзерси за да постигне фантастичен поен.

Новата 75. сезона во НБА лигата стартува на 19 октомври.

НБА ПРЕДСЕЗОНА

Мајами – Бостон 121:100

Детроит – Филаделфија 112:108

Индијана – Кливленд 94:110

Њујорк – Вашингтон 115:113

Чикаго – Мемфис 118:105

Милвоки – Далас 103:114

Сан Антонио – Хјустон 126:98

Голден Стејт – Портланд 119:97

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ со гол од пенал стигна до победа над Анжер

Објавено пред

Пари Сен-Жермен успеаја да спречат втор незгоден пораз во низа во Лига 1, откако им беше потребен пенал за да стигнат до 2:1 победа над Анжер на „Паркот на принцовите“ без своите јужноамерикански ѕвезди Нејмар и Лионел Меси.

Анжер чекаше шанса да даде гол од контранапад и го направи тоа во 36. минута, кога Буфал го најде Анжело Фулжини кој го совлада Џиџио Донарума на голот. Домаќините имаа повеќе од топката и имаа повеќе шанси, но не најдоа пат до голот на Бернардони. Андер Ерера ја смести топката во мрежата, но голот беше поништен поради офсајд.

Тие, конечно, успеаја да израмнат во 69. минута од мечот кога по корнерот на Килијан Мбапе, Данило со глава постигна убав гол, пред во 84. минута поради играње со рака во шестнаесетникот да биде доделен пенал, кој Мбапе сигуро го реализираше.

Овој резултат го остава ПСЖ на врвот во Лига 1 со 27 поени од 10 меча, Ленс се втори со 18 поени, а Анжер изненадувачки четврти со 16 поени.(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Свет15 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ16 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет16 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет17 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија19 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ23 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Досие