Контакт

Спорт

Мурињо: Веднаш се јавив да проверам како е Касилјас (видео)

Објавено пред

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, вели дека веднаш се јавил да се информира за состојбата на поранешниот капитен на клубот, Икер Касилјас, бидејќи голманската легенда доби срцев удар на тренинг со Порто оваа недела.

Мурињо работеше со Касилјас во „кралскиот клуб“ од 2010 до 2013, период во кој имаа големи конфликти, кои кулминираа со одземањето на стартното место на шпанскиот голман. Мурињо си замина од Реал во 2013 година, а Касилјас замина во Порто во 2015 година.

„Сите знаат дека во одреден момент кога решив да не го ставам во првиот тим, имаше конфронтација на егото, конфронтација на капитенот и менаџерот на Реал Мадрид. Не беше лесно да ја направам таа одлука, но и за него да ја прифати. Но, имаме позитивни односи, не како што велат во медиумите“, вели Мурињо.

Тој додава дека веднаш се јавил во Порто, клуб со кој ја освои Лигата на шампионите во 2004, за да се информира за состојбата.

„Навистина ми е жал за тоа. Веднаш спатив во контакт со Порто за да пратам порака, а медицинскиот тим на Порто е фантастичен, еден од најдобрите во светот на фудбалот. Тој е во добри раце, а португалските медиуми даваат позитивни информации“, вели Мурињо.

Спорт

Хумелс е херојот на Дортмунд, Баерн го осови Келн

Објавено пред

Фаворитите забележаа победи во традиционаниот попладневен термин во германската Бундес лига. Баерн победи во Келн, Бурусија Дортмунд славеше во Билефелд, Аугсбург лесно се справи со главниот кандидат за испаѓање Мајнц, а Ајнтахт и Вердер ремизираа.

Борусија Дортмунд бодовите во Блефелд, против Арминија, ги освои со двата гола на дефанзивецот Матс Хумелс во 53 и 71.минута.

Баерн ги освои бодовите во келн и без помошта на најдобриот играч Роберт Лебендовски. Томас Милер го постигна првиот гол од пенал во 13 минута, а во финишот на полувремето Серж Гнабри зголеми на 0:2. На осум минути до крајот Дракслер ги постави конечните 1:2.Прикажи повеќе...

Спорт

Владата ќе ја откаже ГН на Португалија

Објавено пред

Владата на Португалија размислува да ја откаже трката во Мото ГП шампионатот, поради влошувањето на епидемиолошката ситуација во земјата. Минатата недела во Португалија се одржа трка во првенството на Формула 1, по трката 14 членови на тимовите биле позитивни на Ковид-19.

Бидејќи бројот на заболени во Португалија расте, надлежните државни органи сериозно размислуваат да го откажат Мото ГП викендот.

Според медиумите во оваа земја неизвесно е одржувањето на сите јавни настани.

Големата награда на Португалија е последна во календарот на Мото ГП, таа е закажана за 22.ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Никогаш нема да се вратам во Барселона

Објавено пред

Пеп Гвардиола, по трумфот на Манчестер сити над Шефилд Јунајтед (1:0), открил дека никогаш повеќе во кариерата нема да биде тренер на Барселона. Како предводник на Барса, Гвардиола ги постигна најголемите успеси во својата тренерска кариера.

„Мојот период како тренер на Барселона е завршен. Еднаш во животот правите некои работи. Завршено е“, рекол Гвардиола и дополнил.

„Ќе се вратам во градот да го гледам клубот што го сакам, да гледам натпревари и тоа е тоа“.

Гвардиола во периодот 2008-2012 година со Барселона освои 14 трофеи, вклучувајќи три во ла Лига и да во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Нови 1085 позитивни случаи на Ковид-19, починале 12

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на...

Регион14 минути

Расте бројот на загинати во Турција – почина дете извлечено од под урнатините

Најмалку 35 луѓе загинаа во силниот земјотрес што го погоди турскиот град Измир, објавија турските власти. Две лица загинаа на...

Регион39 минути

Захариева: Нема да има вето ако Македонија ги признае бугарските корени

Бугарија се закани дека ќе го блокира патот на Северна Македонија кон членството во Европската унија, доколку не признае дека...

Македонија2 часа

Директорот на струмичката болница преку Фејсбук бара донација за ново возило

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов преку Фејсбук побара донација за ново болничко возило, поради, како што вели, зголемениот обем...

Свет2 часа

(Видео) Застрелан грчки свештеник пред црква во Лион, напаѓачот во бегство

Повторно пукање во Франција. Во тек е потера во францускиот град Лион, каде вооружено лице пукаше и повреди грчки православен...

Свет2 часа

Австрија оди во карантин до крајот на ноември

Поради зголемениот број на заразени со Ковид-19 во Австрија, од вторник земјата воведува полициски час. Мерката ќе биде на сила...

Свет2 часа

Велика Британија се очекува да воведе едномесечна блокада на земјата

Британската влада размислува за воведување на едномесечна блокада, пренесува Би-Би-Си. Според информациите, премиерот Борис Џонсон се очекува да одржи прес-конференција...

Регион4 часа

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија6 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија7 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет7 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион8 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија8 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија8 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија8 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион8 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет10 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет24 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија1 ден

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Досие