Контакт

Спорт

Мурињо жали за инцидентот со Тито Виланова, но не и за критиките кон Барса

Објавено пред

Жозе Мурињо во својата нова автобиографија зборува дека се обидува секогаш да биде искрен со своите фудбалери, со своите ривали и со новинарите, но признава дека има работи за кои жали што ги направил.

Една од работите кои тој би ги избришал, секако е инцидентот од шпанскиот Суперкуп во 2012 година, кога беше тренер на Реал Мадрид и (не)славно му пикна прст во око на тогаш новиот тренер на Барселона, Тито Виланова.

„Тука работите беа целосно моја вина, не требаше да го направам тоа што го направив. Таа негативна ситуација ќе остане засекогаш. Тито не беше виновен за ишто, и навистина ми е жал“, пишува Мурињо во автобиографијата.

Виланова, веќе следната година се повлече од тренерската позиција во Барселона, за во 2014 година да почине на само 45 години од рак.

Сепак, Мурињо нема љубов кон стилот на игра на Барселона ниту тогаш, ниту било кога.

„Барселона играше добро, но беа уште подобри во менталното потценување на ривалите и манипулирањето на одлуките и перцепцијата во јавноста“, објаснува Португалецот.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Давид Малинковски повторно брилираше на тркачката патека во Гробник

Објавено пред

Со фантастичен сет ап и подготвеност од страна на организацијата АКК Рено Спорт Скопје заедно со Лема Расинг денес се одржа втората трка на тркачката патека во Гробник, Хрватска.

Повторно брилијантен – првото место на подиумот му припадна на Давид Малинковски со тајминг од 02:02.460, второто место на Владимир Тренески со 02:02.442, додека пак трет пласман – Марко Блажевски со 02:05.152.

Давид Малинковски беше метри до освојување на првата победа во Twingo Cup, но на последните метри пред целта на Гробник во мешаницата од возила не успеа да се снајде и заврши како четвртопласиран.

Toj по вторпат сезонава завршува како четвртопласиран во генерален пласман.

Пласманите на останатите Twingo CUP натпреварувачи се следните:Мартин Костовски (21), Ангелче Стојковски (22) Зоран Мираковски (20) додека пак Слободан Трајковски не ја заврши трката.

До крајот на годината планирани се најмалку уште две трки на Twingo CUP на Европските автодроми.

На следниот линк може да ги погледнете двете трки од Twingo CUP викендот во Гробник:

Прикажи повеќе...

Спорт

Ниту „д“ од „дрим-тимот“ на Попович – историска победа за Франција во Токио

Објавено пред

Скапите НБА ѕвезди како што се Дурент, Лилард, Адебајо, предводени од трофејниот стратег Грег Попович со наведнати глави го напуштија теренот во салата во Токио по првиот меч на кошаркарскиот олимписки турнир во Токио.

Франција одигра одличен натпревар и со 83-76 ја победи репрезентацијата на САД.

Французите стигнаа до првата победа во седмата пресметка против селекцијата на САД во својата историја, а од друга страна, за Американците денешниот е прв пораз на ОИ по оној во полуфиналето од Аргентина, на Олимпијадата во 2004 година
Првото полувреме помина во изедначена игра, а Французите со високи 25-11 го добија третиот период.

Џру Холидеј ги врати своите соиграчи во мечот во последната четвртина, но францускиот национален тим предводен од одличните Фурние со 28 поени и Гобер кој имаше 14 поени и девет скока не им остави простор за триумф.

Кај Франција добра партија имаше и Де Коло со 13 поени.

Кај САД најефикасен беше Холидеј со 18 поени, Адебајо постигна 12 со 10 скока, Лилард реализираше 11 поени, а Кевин Дурент имаше 10 поени, но целиот меч се мачеше со личните грешки.

Ова се два од можеби најважните моменти на мечот, кога се одлучуваше победникот:

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија остана во игра за четвртфинале на ОИ во Токио

Објавено пред

Фудбалската машка олимписка селекција на Германија предмалку со 3-2 славеше против Саудиска Арабија и така си ги задржа шансите за пласман во четвртфинале на ОИ во Токио.

Во последниот денешен меч, во рамки на групата Д Германците потешко од очекувањата славеа триумф иако од 66 минута беа со играч помалку на теренот.

Амири во 11 минута донесе предност за „панцирите“, но Арабија израмни во 30 минута со првиот гол на Ал Најеи.
Повторно Германија дојде во водство, во 43 минута. На асистенција на Амос Пиепер, Аче погодува за 2-1.

На стартот на вториот дел азиската селекција, во 50 минута повторно израмни, со вториот гол на мечот на Ал Најеи.
Следуваше црвениот картон на Пиепер во 66 минута, но сепак Германците тргнаа по останатите два бода.

По асистенција на Крусе, Удохаи во 75 минута ги постави конечните 3-2.

Пред последното коло во оваа група Германија има 3 бода, а Бразил и Брегот на Слоновата коска по 4. „Панцирите“ мораат да го победат Брегот во последното коло ако сакаат да обезбедат четвртфинале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион4 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија6 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет9 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија9 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија9 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија9 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија23 часа

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија1 ден

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија1 ден

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа1 ден

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие