Контакт

Спорт

Мурињо: Зидан во Реал, тоа е за мене совршено!

Објавено пред

Португалскиот тренер Жозе Мурињо изјави за шпанска „Марка“ дека враќањето на Зинедин Зидан во Реал Мадрид е совршен спој.

„Мислам дека тоа е совршено со сите тие работи кои Зидан ги направи претходните години“ – вели Мурињо.

Португалецот кој од 2010 до 2013 ги тренираше „кралевите“ беше еден од кандидатите за клупата на мадридскиот клуб како замена за Сантијаго Солари, кој доби отказ по елиминацијата на Реал од холандски Ајакс во осминафиналето на ЛШ.

Експретседателот на Реал, Рамон Калдерон рече дека Мурињо беше прва опција на претседателот Флорентино Перез, но се чини дека на крајот сепак Зидан да се врати на тренерската клупа пред сè поради притисок од соблекувалната.

Најгласен да се врати Зидан, а не Мурињо бил капитенот Серхио Рамос.

„Тоа е за мене совршено, совршено за Реал, совршено за Зидан. Ова е велика шанса да покаже колку е добар, посебно сега со новиот проект. Мислам дека тоа е сјајно“ – вели Мурињо.

Зидан за 28 месеци минати на клупата на Реал Мадрид освои 3 трофеи во Лигата на шампиони, и тоа во низа, титула во Примера, шпански Супер куп, два УЕФА Суперкупа и две Светски клупски првенства.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Салах е презадоволен – го сакам клубот, навивачите ме сакаат мене

Објавено пред

Мохамед Салах вели дека е пресреќен од животот на „Енфилд“, додава дека ужива во животот во Англија и дека сака да донесе уште многу голови, победи и трофеи за Ливерпул.

Ова лето повторно се појавија шпекулации дека 27-годишниот Египќанец ќе замине од европскиот шампион, но тој има долгогодишен договор со „црвените“ и е миленик на публиката и на тренерот Јирген Клоп.

„Среќен сум во Ливерпул. Го сакам градот, ги сакам фановите и тие ме сакаат мене. Пресреќен сум“, вели Салах во интервју за „Си-ен-ен“.

Салах исто така признава дека не му се допаѓа ВАР системот кој оваа сезона дебитира во Премиер лигата, но очекува да добие и предност.

„Не ми се допаѓа. Тоа е мојот одговор секогаш. Сакам каков што е фудбалот без ВАР, со сите грешки на судиите, со целата агресија на фудбалерите. Досега сум ги прифаќал грешките на судиите, на фудбалерите бидејќи така фудбалот е повозбудлив. Сепак, со ВАР ќе има и повеќе голови и пенали за мене“, додава Салах.

Прикажи повеќе...

Спорт

Икарди ќе остане во Интер, си одбрал и број

Објавено пред

Иако Антонио Конте јавно порача дека не му е потребен во тимот, Мауро Икарди нема намера да го напушти Интер. Икарди зад себе има тешка сезона, успеа да го навлече гневот на сите во клубот, а не е повеќе омилен ниту кај навивачите.

Аргентинецот се поврзува со Јувентус, Наполи и Рома, а вчера неговата сопруга која му е и менаџер Ванда Нара ја одби понудата од Монако.

Дека во Интер не сметаат на Икарди покажува и одлуката „деветката“ да му ја доделат на Ромелу Лукаку. Сепак Икарди сака да остане, иако веќе еден месец не тренира со клубот.

Тој дури одбрал и број за наредната сезона, Спортмедиасет тврди дека ќе ја земел „седумката“. Потврда за оваа информација од клубот засега нема.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија без Теодосиќ на СП во Кина

Објавено пред

Капитенот на кошаркарската репрезентација на Србија, Милош Теодосиќ, нема да настапи на Светското првенство во Кина. Србите денес патуваат за Кина каде до почетокот на СП ќе одиграат три контролни средби, против Италија, Нов Зеланд и Франција.

Теодосиќ пред десет дена, против Литванија во Белград, ја обновил повредата на мускулот.

„Сликата не е добра. Магнетната резонанца покажа раптура од 4,5 милиметри. Капитенот Теодосиќ 99 отсто нема да биде со нас на СП во Кина“, изјавил пред заминувањето селекторот Александар Ѓорѓевиќ.

Капитенот ќе остане во Белград на терапии, а Ѓорѓевиќ во Кина носи 12 играчи меѓу кои е и Владимир Лучиќ кој ја залечил повредата.

Селекторите на репрезентациите што ќе учествуваат на СП списоците ќе мора да ги достават најдоцна до 29 август.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија4 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија4 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија5 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија6 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет7 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет7 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет7 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет7 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија8 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион19 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет20 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион20 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа21 час

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ23 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ1 ден

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие