Контакт

Спорт

МЗТ Скопје поради слободните фрлања се „лизна“ против ФМП

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија со 101:97 на гостувањето во Белград против ФМП во АБА-лигата. Со одлична игра во последната четвртина тие дојдоа на чекор до израмнување (97:96), но Кефи не реализира клучно слободно фрлање за да дојде мечот во егал на 11 секунди пред крајот.

dobivaj vesti na viber

Првата четвртина ја доби ФМП со 33:24, но МЗТ Скопје возврати во вториот период и на одмор замина со два поени негатива (55:53).

Третата четвртина повторно им припадна на домашните кошаркари, а израниците на Александар Петровиќ се кренаа во финишот. Сепак, на крајот забележаа нов пораз.

Паулиус Валинскас со 19 поени беше најефикасен во редовите на ФМП, додека Мајкл Кефи и Страхиња Мичовиќ уфрлија по 18 кошеви за тимот на МЗТ Скопје Аеродром.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Калин Ивановски со најдобар АТП ранкинг во кариерата

Објавено пред

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски го има најновиот ранкинг на АТП листата во досегашната кариера. Тој по триумфот на ИТФ турнирот во Мадрид направи скок од 17 позиции на најновото рангирање на светските тенисери.

dobivaj vesti na viber

Калин Ивановски се најде на 610. место на АТП-листата и во последните четири месеци забележа напредок од дури 464 позиции.

На врвот на АТП листата е Карлос Алкараз, зад него е неговиот сонародник Рафаел Надал, по кој следуваат Каспер Руд и Стефанос Циципас. На петтата позиција е Новак Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеле имал проблеми со Ковид-19

Објавено пред

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле се соочувал со нови тегоби откако повторно бил позитивен на Ковид-19. Поради тоа имал и низок крвен притисок, па била потребна хоспитализација, информира „ЕСПН“.

dobivaj vesti na viber

82-годишниот Пеле се бори со канцер на дебелото црево и останува во стабилна состојба во клиниката „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло.

„Пеле беше позитивен на Ковид-19 на 17 ноември, што доведе до респираторна инфекција и негов прием во болница. Пред тоа, легендата беше подложен на уште еден третман против ракот, бидејќи имаше метастази“, објавија од клиниката.

Во деновите пред приемот во болница, тој имаше респираторни проблеми и загриженост за бронхопневмонија, како и проблеми со срцевиот ритам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адријано се разведува по 24 дена брак, а причина се Бразил и Мундијалот

Објавено пред

Поранешниот бразилски репрезентативец Ардијано (40) се разведе по 24 дена брак со фризерката Михаела Мескито, објави „Екстра Глобо“. Тие неколку дена објавуваа заеднички фотографии на Инстаграм, а во текот на еден викенд во октомври планираа забава за пријателите и семејството.

dobivaj vesti na viber

Сепак, според бразилските медиуми, Адријано и Мескита сериозно се скарале откако поранешниот член на „кариоките“ отишол да ги посети пријателите во Пења, место во јужниот дел на Бразил, за да го гледа натпреварот помеѓу Бразил и Швајцарија на Светското првенство во Катар.

По ова тој два дена не се вратил дома и не бил достапен за својата нова сопруга. Откако се вратил, настанала голема расправија и престанале да се следат на социјалните мрежи.
Адријано пристигна во Интер во 2001 година, а во наредните пет години се избори за статус на еден од најдобрите напаѓачи во Серија А. Го нарекуваа „Император“.

Сепак, брзо следеше пад на формата, предизвикан од повредите и смртта на неговиот татко. Тој призна дека станал зависен од алкохол, во кој нашол утеха откако татко му починал. Официјално ја заврши кариерата во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија44 минути

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ кажа дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират сè додека не...

Македонија59 минути

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија1 час

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет2 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија2 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија3 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа3 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија4 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет4 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет4 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија4 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија23 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион24 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...