Контакт

Спорт

На 27-годишна возраст почина фудбалерка на Шефилд Јунајтед

Објавено пред

Познатата англиска фудбалерка Меди Кјузак почина на 27. годишна возраст, потврди нејзиниот клуб Шефилд Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Инаку, Кјузак во текот на минатата сезона ја надмина бројката од 100 натпревари во дресот на Шефилд Јунајтед, беше и заменик капитен, неодамна потпиша нов договор, а се уште нема информации за причината за смртта.

„Фудбалскиот клуб Шефилд Јунајтед е скршен што ја објави тажната вест за смртта на Меди Кјузак. Клубот и семејството на Меди ќе го ценат периодот на приватност и нема да коментираат повеќе во овој тажен момент“, се вели во соопштението на англискиот клуб.

Меди почна да игра фудбал во Шефилд, каде работеше и како извршен директор во маркетинг тимот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Селекторот на Словенија: Некои од ривалите се насмевнаа кога не’ извлекоа во групата, ќе направиме да зажалат

Објавено пред

Жрепката на Европското првенство ја смести репрезентацијата на Словенија во групата Ц каде ќе игра против Англија, Данска и Србија. Групата која им припаѓаше на Словенците беше оценета како тешка, а тоа го потврди и нивниот селектор Матјаж Кек, кој исто така испрати малку заканувачка порака до ривалите откако ја виде реакцијата на дел од нив кога натписот на неговата репрезентација беше извлечен.

dobivaj vesti na viber

„Неодамна игравме против сите три репрезентации од групата. Не е лесно и Словенија не е фаворит во неа. Мора да бидеме свесни и за нашиот квалитет, добро да се подготвиме за натпреварите. Не гледам кој мотив може да биде поголем од противниците кои ги извлековме. Ги знаеме сите, сите нас не знаат“, рече Кек и додаде:

„Англичаните отсекогаш биле малку премногу за нас, игравме со Данците пред неколку дена (пораз 1:2), Србите не посрамотија лани (1:4 во Белград), но некако им се вративме. во Љубљана (2:2).Пред нас се многу предизвици“.

Кек додаде дека ќе води тим кој ќе сака да постигне добар резултат, а потоа заклучи:

„Од една страна ми одговара што не сме фаворити. Видов како некои луѓе се смешкаат откако Словенија беше извлечена во групата, би можеле ќе зажалат. Ќе направиме се за да биде така“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Потпретседателот на Српската федерација: Им кажав на Хрватите и Албанците „само вие да ни се паднете“

Објавено пред

Српската фудбалска репрезентација на Европското првенство ќе се натпреварува во Германија.

dobivaj vesti na viber

На вчерашната ждрепка Србија се падна во групата со Англија, Данска и Словенија. Потпретседателот на Српскиот фудбалски сојуз Бранислав Недимовиќ по ждрепката изјави дека сакал Србија да игра против Хрватска и Албанија, но желбата не му се исполнила.

„Искрено, ја сакав групата Б во која се Шпанија, Албанија и Хрватска. Во саботата наутро на сите, вклучително и на претставниците на Албанија и Хрватска, им реков: ‘Само вие да ни се паднете’… Но, добро, мојата желба не се исполни“ ги пренесува зборовите на Недимовиќ српскиот портал „Телеграф“.

Тој смета дека Србија има пристојни шанси ако добро се подготви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивач на Нант избоден со нож во грб во дербито на лигата

Објавено пред

Навивач на францускиот прволигаш Нант беше убиен во саботата во судир со навивачите на Ница пред натпреварот од француското првенство.

dobivaj vesti na viber

Нант објави дека еден од нивните навивачи бил избоден повеќе пати. Лекарите се обиделе да му помогнат, но не успеале и тој починал.

Престижниот француски спортски весник „Екип“ пишува дека тој бил член на озлогласената навивачка група на Нант која ги собира најжестоките навивачи. Клубот соопшти дека починатиот навивач имал 31 година и дека бил прободен од зад грб.

Истрагата е во тек.

Според некои медиуми, насилникот прво побегнал пред да оди во полициска станица кон крајот на вечерта. Сослушувањата на сведоците се во тек и се очекува да продолжат, рече истиот извор.

Натпреварот заврши со победа на Нант со 1:0. Ница остана на втората позиција, додека Нант е на осмото место на табелата во Лига 1.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ2 часа

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија2 часа

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со препукувањата околу платите на министрите и градоначалниците

И утрово ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продoлжија со соопштенијата во кои меѓусебно се обвинуваат за високите плати на грбот на граѓаните....

Европа4 часа

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...

Свет4 часа

Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот...

Македонија15 часа

Голема загаденот во Струмица, стапија во сила мерките и препораките

Високо е загадувањето на воздухот во Струмица, каде два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од...

Свет17 часа

Прекинати преговорите меѓу Израел и Хамас за ослободување на заложниците

Преговорите меѓу Израел и Хамас за заложниците држени во Газа прекинаа денеска откако Израел продолжи да инсистира на ослободување на...

Топ18 часа

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија21 час

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија23 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија1 ден

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион1 ден

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион1 ден

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија1 ден

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет1 ден

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија1 ден

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија2 дена

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет2 дена

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет2 дена

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...