Контакт

Спорт

На Ембид арогантноста му се удри од глава (видео)

Објавено пред

Џоел Ембид е еден од најдобрите кошаркарски центри во светски рамки, но воедно и еден од играчите кои најмногу сакаат да го омаловажуваат противникот.

На тој начин, Ембид се однесуваше и на синоќешната подготвителна средба меѓу Филаделфија и Мемфис во Орландо, каде на 30 месецов се очекува рестартот на сезоната во НБА лигата.

Во една одбранбена акција, Ембид сосема сам на линијата за 3 поени го остави противничкиот центар, Јонас Валаниунас кој лесно реализираше.

Во наредниот напад, истите двајца во акција, ама во сменети улоги.

Ембид ноншалантно бие од далечина, а Литванецот му „удира банана“.

Сиксерси сепак славеа со 90-83 иако Валанчиунас имаше 20 поени и 11 скока, речиси двојно повеќе од учинокот на Ембид (10 поени и 6 скока).

Спорт

Специјалистите за ЛЕ се во четвртфинале, „фармацевтите“ го најдоа лекот за Глазгов

Објавено пред

Екипата на Севилја, на неутрален терен во Дуисбург, Германија славеше победа со 2-0 против Рома и на тој начин обезбеди пласман во четвртфиналето на Лига Европа. Андалузијците кои последните години се редовни учесници во самата завршница на второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа работата ја завршија уште во првиот дел.

Во 22 минута, Регуилон по асистенцијата на Банега погоди за 1-0, а Ен Несири во 44 минута најдобро се снајде пред голот на „волчицата“ откако целата работа претходно ја заврши Окампос.

Во второто полувреме немаше погодоци, а единствено што видовме се поништен гол за Севилја, поради офсајд и црвен картон за играчот на Рома, Мансини во самиот финиш поради удирање со лакт на противнички фудбалер.

Баер Леверкузен со само еден гол ја заврши работата започната уште пред пандемијата на коронавирусот. „Фармацевтите“ на домашен терен славеа со 1-0 со голот на Диаби во 51 минута на мечот со Глазгов Ренџерс. Тоа им беше доволно за влез меѓу осумте најдобри затоа што славеа со 3-1 нагости, во Шкотска во првиот дуел.

За влез во полуфиналето Баер ќе треба да го прескокне фаворитот Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал го „врзува“ Обамејанг со 250.000 фунти неделна плата

Објавено пред

Челниците на Арсенал се во големи проблеми, намалуваат дел од вработените во клубот поради корона-кризата. Сепак првите луѓе на лондонскиот клуб ќе мора да го „одврзат ќесето“ ако сакаат на „Емирати“ да го задржат најдобриот сезонава, напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг.

Англиски „Телеграф“ пишува дека пред капитенот е нов и значајно појак договор.

„Топчиите“ сакаат да го задржат Обамејанг и за тоа се подготвени да му даваат неделна плата од 250.000 фунти.

Со актуелниот договор репрезентативецот на Габон добива по 180.000 фунти неделно, но во Арсенал се загрижени затоа што неговиот договор истекува веќе следната година.

Менаџерот Микел Артета во Обамејанг гледа централна фигура во својот проект иако подолго време се шират шпекулации за негов трансфер во Реал Мадрид, Барселона…

Месут Озил и понатаму е рекордер кога станува збор за заработувачката во Арсенал. Тој добива 350.000 неделна плата иако подолг период не ги прикажува игрите кои од него се очекуваат.

Обамејанг во Лондон стигна во 2018 година и оттогаш постигна 54 гола на 85 меча во Премиерлигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анелка: Уште на стартот во Реал се запрашав – што правам јас овде!?

Објавено пред

Францускиот фудбалски напаѓач по подолго време раскажа за атмосферата во соблекувалната на Реал Мадрид по неговото доаѓање на „Бернабеу“ во 1999 година.

Анелка во Реал дојде од редовите на Арсенал за 22,3 милиони фунти, но никогаш не успеа да се наметне во Кралскиот клуб. Тој смета дека едноставно „соблекувалната не го прифатила“.

„Откако бев преставен на прес-конференцијата, отидов во соблекувалната. Дојдов прв и седнав, а останатите играчи доаѓаа и велеа дека седам на нивното место. На секој од нив му се извинив. Тоа се случи дваесетина пати. Веднаш се запрашав што правам јас тука. Тоа што го доживеав првиот ден беше само почеток на ноќните мори. Врз мене постојано имаше голем притисок, секој ден бев во медиумите. На терен работите не беа сјајни, а не моев да имам ниту приватен ѓивот. Не можев ништо. Замислете да имате 20 години, да одите по улица, а се што ќе направите да е тема на разговор во весниците веќе следниот ден“ – рече Анелка.

Анелка во Реал помина само една сезона, одигра 19 меча и постигна прескромни 2 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион57 минути

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет1 час

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет3 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет5 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија7 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија7 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион9 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија9 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија10 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија10 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет12 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет13 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет13 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет13 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет1 ден

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет1 ден

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет1 ден

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион1 ден

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет1 ден

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Досие