Контакт

Спорт

„Мајка ми не смее да гледа важни натпревари“

Објавено пред

Кристијано Роналдо го засили Манчестер Јунајтед во финишот на преодниот рок и второто деби во дресот на „ѓаволите“ треба да го има на 11. септември против Њукасл. Сепак меѓу 70.000 фанови на „Олд Трафорд“ нема да биде неговата мајка Долорес, и тоа на негово инсистирање.

Мајка му имала голема желба да присуствува на спектаклот, но по долги разговори соопшти дека тоа не е препорачливо за нејзиното здравје. Долорес (66) тешко поднесува напнати ситуации и стрес откако во последните неколку години двапати се онесвестила на стадион, пишува „The Sun”.

Роналдо поради тоа решил овој ден да го помине без најважната жена во неговиот живот.

„Не и е дозволено да гледа важни натпревари. И реков дека немам веќе татко и не сакам да останам без мајка, така да
не смее да гледа четвртфинале, полуфинале и финале“ раскажа Роналдо за „Дејли Меил“.

Португалецот додал дека кога игра важен натпревар бара од свои пријатели да бидат покрај мајка му за да не стане премногу нервозна, а здравјето и е нарушено.

Спорт

Евра ги „среди“ овците кои го вознемируваа Роналдо: Сега ќе се наспиеш брату!

Објавено пред

Патрис Евра има легендарен Инстаграм профил, на кој реалноста се граничи со надреалноста, така што не чуди последниот пост на кој со овци на брод се шегува дека му помогнал на Кристијано Роналдо.

Откако британскиот таблоид „Сан“ откри дека Роналдо ја сменил куќата во која се пресели по трансферот во Манчестер јунајтед поради тоа што овците во близина му пречеле да добие добар сон. Иако самиот Роналдо го демантираше ова, Евра сподели видео на кое тој си најде некои овци.

„Тука сум брату Роналдо. Конечно ќе можеш да заспиеш“, напиша Евра.

Овците не се случајно на брод – тоа е снимка од неодамнешното снимање на ТВ шоу на „Скај“, „Сопствена лига“, каде што покрај Евра ќе бидат и поранешниот фудбалер Џејми Реднап, крикет легендата Фреди Флинтоф и комичарот Ромеш Ранганатан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Patrice Evra (@patrice.evra)

Роналдо ја смени куќата во Манчестер, секое утро го буделе овци

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајола: Погба ќе разговара со Јунајтед, а можеби и со Јувентус

Објавено пред

Супер-агентот Мино Рајола признава дека е возможно Пол Погба да се врати во Јувентус, но дека пред крајот на договорот следното лето прво ќе зборува со Манчестер јунајтед.

Бидејќи договорот му завршува на крајот на 2021/22, Погба дури може да потпише и пред-договор со друг клуб веќе во јануари и да си замине како слободен играч. Шпекулациите во Англија велеа дека пристигнувањето на новите засилувања Кристијано Роналдо, Рафаел Варан и Џејдон Санчо го кренал ентузијазмот за нов договор со „ѓаволите“, но Рајола вели дека уште ништо не е одлучено.

„Пол Погба е без договор во јуни, така што ќе разговараме со Ман јунајтед и ќе видиме што ќе се случи. Пол уште го сака Торино и има шанси да се врати во Јувентус, но тоа зависи и од планот на клубот“, изјави Рајола.

Јувентус еднаш веќе го добија Погба како слободен играч во 2012 година, по што по четири години се врати во Јунајтед за 100 милиони евра во 2016 година. Од друга страна, Јувентус по огромната загуба минатата сезона се обидува да ги намали трошоците на плати и нудат максимум од 10 милиони евра по сезона, далеку помалку од сумата која би ја добил на „Олд Трафорд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Радукану вели дека родителите ќе се грижат за милионите

Објавено пред

Новокрунисаната шампионка од САД опен, Ема Радукану вели дека ќе остави нејзините родители да се погрижат за наградата од 2.5 милиони долари која ја доби во Њујорк, и признава дека уште не си приуштила ишто скапо.

18-годишната Британка, која се врати во својата татковина по славната победа, вели дека таа ќе се фокусира на тенисот, додека родителите ќе се грижат за финансиите.

„Ќе ги оставам тие работи на моите родители. Тие може да се погрижат за тоа, а искрено уште не сум отишла на шопинг. Имам лоши навики како и секој тинејџер. Секогаш оставам мешаница зад мене и мора да работам на тоа“, вели Радукану.

Ниту нејзиниот татко, Јан, ниту нејзината мајка, Рене не можеа да патуваат во Њујорк за да го гледаат финалето поради ограничувањата поради пандемијата на КОВИД-19. Британските медиуми тврдат дека ова е само почеток на финансиските придобивки на Радукану, по големите спонзорски договори кои сигурно ќе дојдат за тинејџерката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија4 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија5 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија7 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија8 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија8 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија8 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија9 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија11 час

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион11 час

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет11 час

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија1 ден

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Досие