Контакт

Спорт

Надал е повреден, нема да игра во Шангај

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал поради повреда го откажа настапот на Мастерсот во Шангај овој месец, потврдија од АТП.

Вториот светски играч во моментов нема да оди во Кина поради повреда со повреда на раката и затоа се уште нема да може да го загрози првото место на Ѓоковиќ на АТП листата.

Надал, кој е двоен финалист на Мастерсот во Шангај од серијата 1.000 ниту минатата година не настапи во истиот град.

Шпанецот планира на теренот да се врати на Мастерсот во Париз од 26 октомври до 3 ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Весли: Да се игра во Премиер лигата е лесно кога ќе станеш татко на 14 години

Објавено пред

Напаѓачот на Астон вила, Бразилецот Весли вели дека настапите во Премиер лигата се „послатки“ откако во неговиот живот помина толку многу пречки за да стигне до фудбалската елита, вклучувајќи го фактот што станал татко на 14 години.

Весли бил одбиен од Атлетико Мадрид, Нанси и Евијан по фудбалските тестови, пред да почне да работи во локална фабрика во татковината. Повикот од словачкиот тим Тречнин го натерал да се врати на фудбалот, пред да замине во Бриж и ова лето да стане најскапото засилување во историјата на Астон вила.

Проблемите во фудбалот се минимални во споредба со тоа што тој проживеал во приватниот живот. Весли останал без татко кога имал 9 години, а на 14 години самиот станал татко. Неговата мајка се покажала како клучна во неговата кариера.

„Кога почина мојот татко, беше тешко да сум сам со мама и со моите браќа, но таа работеше за мене и сè што денеска го правам, го правам за неа. Кога ќе завршам со било кој тренинг, и се јавувам на телефон. Го добив првото дете кога имав 14 години, во период кога се обидував да направам кариера со фудбалот. Морав да работам во текот на денот, и вечерта да одам на тренинзи“, вели 22-годишниот Весли во интервју за „Скај спорт“.

Покрај сите овие проблеми, тој има и физички недостаток – едната нога му е пократка од другата.

„Тоа е најмалиот проблем. Среќен сум што сум во Премиер лигата, најсилната лига на светот. Секој ден размислувам за минатото, за тоа како ме одбиваа, така што сега сум среќен. Се надевам дека така ќе продолжи“, додава Весли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ирска и Северна Ирска преговараат за заедничка лига

Објавено пред

Ирските фудбалски клубови ги почнаа преговорите за формирање на „Се-Ирска лига“, која би ги опфаќала клубовите од Република Ирска, но и од Северна Ирска, која официјално е дел од Велика Британија.

Ирскиот фудбал секогаш бил поделен во Лигата на Ирска во Република и Ирска и Ирската лига во Северна Ирска, но новиот конзорциум на бизнисменот Киеран Лусид, заедно со поранешниот селектор на Ирска, Брајан Кер имаат проект за формирање на „Се-Ирска лига“.

„Сите би профитирале од ваков договор. Ќе има повеќе фанови, а популациски зборуваме за 6.6 милиони луѓе, за 1.2 милиони повеќе од Шкотска. Со заедничка лига ќе има повеќе спонзори и повеќе пари во лигата. Во Данска на пример ТВ-договорот вреди 50 милиони евра, додека комбинираните ТВ-договори на Ирска и Северна Ирска се половина милион евра“, вели Лусид.

Планот би требало да добие поддршка од двете национални федерации, но и од УЕФА. Фудбалот не би бил прв спорт кој би имал „Се-Ирска лига“, бидејќи рагбито и голфот одамна се „обединети“ на островот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед не го даваат – нов четиригодишен договор за Гринвуд

Објавено пред

Талентот на Манчестер јунајтед, Мејсон Гринвуд потпиша нов четиригодишен договор со клубот од „Олд Трафорд“ со опција за уште една година.

18-годишниот напаѓач, кој влезе во академијата на Јунајтед во својата седма година, доби неочекувана шанса во првиот тим на Оле Гунар Солскјер по заминувањето на Ромелу Лукаку и Алексис Санчез и досега има два гола оваа сезона. Неговиот прв гол, против Астана во Лига Европа, беше прв гол за Јунајтед на играч роден во 2000-тите.

„Бидејќи израснав како навивач на Манчестер јунајтед, играњето за првиот тим е остварување на мојот сон. Знам дека кога играм за овој клуб, ја претставувам целата фудбалска академија и сакам да вратам за довербата која ми е дадена. Ова е совршен тим за да го исполнам мојот потенцијал“, вели Гринвуд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Хелсиншки бара казна за училиштето во Гостивар каде деца со војнички поздрав ја поддржаа офанзивата во Сирија

Хелсиншкиот комитет остро го осудува злоупотребувањето на учениците од гостиварското основно училиште Мустафа Кемал Ататурк за политички цели. На 17.10.2019...

Европа3 часа

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од...

Македонија3 часа

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура4 часа

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија4 часа

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија4 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија6 часа

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа6 часа

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија7 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија8 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија8 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија9 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа10 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ11 час

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет12 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет13 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа14 часа

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет1 ден

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Досие