Контакт

Спорт

Надал го освои својот 35. Мастерс, па се повлече од Синсинати

Објавено пред

Рафаел Надал првпат во кариерата одбрани титула од хардкорт турнирите, демолирајќи го Данил Медведев со 6:3/6:0 за да го освои трофејот од Роџерс купот во Монтреал, негов 35. Мастерс 1000 триумф, со што се одвои на вечната листа пред Новак Ѓоковиќ, кој има 33 титули од елитните АТП турнири.

„Беше важно да се стартува добро, бидејќи Данил играше одлично во последно време. Одиграв солидно, можеби најдобро оваа недела“, вели Надал откако Медведев загуби второ финале во низа по поразот од Ник Кирјос во Вашингтон минатата недела.

Надал имаше само три хардкорт мечеви пред турнирот, но го „суреди“ Медведев за само 70 минути правејќи четири брејка. Само неколку часа подоцна, тој потврди дека се повлекува од Мастерсот во Синсинати, каде што беше втор носител зад Ѓоковиќ, но пред Роџер Федерер.

„Има само една причина – морам да внимавам на моето тело и да останам здрав како што се чувствувам сега“, вели Надал.

Спорт

ПСЖ ја најдоа замената за Нејмар во Лондон – тргнаа по потписот на Вилфрид Заха!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се подготвени да дадат фантастични 100 милиони фунти за трансфер на Вилфрид Заха од Кристал палас, кој би бил совршена замена за Нејмар, тврди британскиот весник „Дејли мирор“.

Според нив, францускиот шампион следната недела ќе прати делегација во Лондон за отварање на преговорите пред крајот на европскиот преоден рок на 2 септември, додека во исто време трае „натегањето“ на Реал Мадрид и Барселона за Нејмар.

Арсенал и Евертон се обидоа да го добијат 26-годишниот Заха во текот на англискиот преоден рок, но двата клуба не беа подготвени да дадат 100 милиони фунти за напаѓачот. Заха е очаен да си замине од „Селхарст парк“ во поголем клуб, иако минатото лето потпиша петгодишен договор со плата од 130.000 фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан бара трпение и поддршка од навивачите на Реал

Објавено пред

Реал Мадрид повторно не успеаја да победат, откако Реал Валјадолид во финишот на мечот извлече поен на „Сантијаго Бернабеу“ (1:1), по што тренерот Зинедин Зидан побара поддршка и  трпение од навивачите, признавајќи дека тимот е под голем притисок по проблемите од минатата сезона.

Карим Бензема во 82. минута го скрши отпорот на гостите, но Серхи Гвардиола погоди во последните минути за убав поен за гостите. Ова е уште една работа која тргна наопаку за „Лос бланкос“ по летото во кое имаше трансфер-сага на Герет Бејл и Хамес Родригез, слабите резултати на пријателските мечеви и повредата на Еден Азар. Зидан го чувствува притисокот.

„Го забележав тоа на ’Бернабеу’, дури и публиката го чувствува притисокот. Фановите мораат да ни помогнат. Нема друг избор. Знам дека е тешко, и го барам тоа бидејќи тие уживаа во нашите успеси и мораат да не поддржат сега. Ние ќе го дадеме нашиот максимум на теренот. Мораме да бидеме подобри, да играме добро 90 минути. Денеска не е доволно 50 или 60 минути за победа“, вели Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Објавено пред

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата во средно-тешка категорија во неговиот домашен град Чељабинск.

Судијата го прекина мечот во 11. откако „искршениот“ Јарди беше пратен на подот со удар со левицата за Русинот првпат да ја одбрани титулата во домашната „Трактор“ арена, која инаку се користи за хокеј на мраз.

Веднаш по мечот, Русинот со прекар „Крашер“ побара дуел со мексиканската мега-ѕвезда Саул „Канело“ Алварез.

„Сакам дуел со Канело и ако неговите луѓе навистина го мислат тоа што го зборат, веднаш ќе организираме меч. Би сакал и тој да се случи во Чељабинск, но немам проблем да го истепам каде и да е“, изјави Ковалев.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа18 минути

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион41 минута

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Македонија59 минути

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт2 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет13 часа

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија16 часа

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија16 часа

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет17 часа

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа17 часа

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија20 часа

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион20 часа

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија23 часа

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија23 часа

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија24 часа

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија1 ден

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија1 ден

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет2 дена

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија2 дена

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија2 дена

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија2 дена

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Досие