Контакт

Спорт

Надал ќе добие шанса за одмазда против Циципас

Објавено пред

Рафаел Надал обезбеди нова полуфинална престрелка со Стефанос Циципас кога го декласира својот шпански сонародник Фернандо Вердаско на мастерсот во Рим.

Осумкратниот италијански шампион Надал го победи Вердаско со 6:4/6:4 кога вчера во два одиграни меча им дозволи само два гема на противниците покажувајќи дека полека се враќа во форма пред „Ролан Гарос“.

Надал во сабота ќе игра со Циципас, една недела откако Гркот успеа да го победи во полуфиналето во Мадрид. Циципас влезе во полуфиналето без меч кога Роџер Федерер се повлече поради повреда на десната нога.

Во другото полуфинале веќе се пласира Аргентинецот Диего Шварцман кога лесно со 6:4/6:2 го победи Кеи Нишикори. Шварцман го чека подобриот од дуелот на Новак Ѓоковиќ и Хуан Мартин дел Потро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дешам на клупата на Франција до 2023 година

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Франција Дидие Дешам во наредните денови ќе го продолжи договорот со Фудбалскиот сојуз на оваа земја. Новата соработка ќе трае до 2023 година.

Актуелниот договор на Дешам истекува по Европското првенство. Челниците на Сојузот имале желба тој да се обиде да ја одбрани светската титула, поради што му понудиле нов договор.

Дешан е селектор на Франција од 2012 година. На СП во Бразил стигна до четврт-финалето, на ЕП во 2016 го освои второто место, а круна на неговата досегашна кариера е титулата на Светското првенство во Русија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Да се биде или не за Ливерпул

Објавено пред

Вечерва во групите Е, Ф, Г и Х ќе се одигра последното коло во Лигата на шампионите. Познато е дека од оваа половина пласман во осмина-финалето веќе обезбедија Барселона и Лајпциг.

Европскиот првак Ливерпул неочекувано во последното коло ќе ја решава својата судбина во Лигата на шампионите. „Црвените“ гостуваат во Салцбург и со евентуален пораз ќе ја завршат сезоната во елитата.

„Знаеме дека ова за нас е финале. Секогаш одиме по потешкиот пат. Навикнати сме на вакви работи. Знаеме дека Салцбург ќе дадат се од себе за да не победат. Нив само победа ги носи во осмина-финалето. Ние сме лудо амбициозни, ќе се бориме. Ова за нас е најважниот меч од почетокот на сезоната“, рекол менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп.

Во оваа група на Наполи му е потребен бод против Генк за да обезбеди осмина-финале. Победа или нерешено ги носи во нокаут-рундата и Ливерпул. Во случај на пораз Ливерпул ќе испадне, а во осмина-финалето ќе оди Салцбург.

Барселона е сигурна во својата група, поради што против Интер ќе игра без најголемите ѕвезди. Победа ги носи Интер понатаму бидејќи имаат подобар меѓусебен скор од Борусија.

Лајпциг од Г-групата се веќе во осмина-финалето, а вториот патник од групата ќе биде Зенит или Лион. Русите со победа во Лисабон над Бенфика ќе бидат осмина-финалисти.

Три екипи се во трка по двете места во Г-групата. Челси на хартија имаат најлесен противник. „Сините“ само треба да победата против Лил и ќе бидат сигурни осмина-финалисти. Ајакс ќе ја пречека Валенсија и со бод ќе си обезбеди пласман меѓу најдобрите 16 екипи во Европа.

Група Е:

Салцбург-Ливерпул
Наполи-Генк

Табела: Ливерпул 10, Наполи 9, Салцбург 7, Генк 1

Група Ф:

Интер-Барселона
Борусија Дортмунд-Славија Прага

Табела: Барселона 11, Интер 7, Борусија 7, Славија 2

Група Г:

Лион-Лајпциг
Бенфика-Зенит

Табела: Лајпциг 10, Зенит 7, Лион 7, Бенфика 4

Група Х:

Ајакс-Валенсија
Челси-Лил

Табела: Ајакс 10, Валенсија 8, Челси 8, Лил 1

Натпреварите во Е-групата ќе започнат во 18.55 часот. Во останатите три групи мечевите ќе стартуваат во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бјелица со звукот на сирената го замолкна Хјустон (Видео)

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Немања Бјелица со звукот на сирената им донесе победа на Сакраменто Кингс во Хјустон. Мечот во Тексас заврши со победа на Кингс 119:118.

Со оваа победа Сакраменто ја прекинаа низата од десет порази кога играат во Хјустон, а која започна во 2013 година.

Одличниот меч што го одиграа Хјустон и Сакраменто беше решен во исклучително незивесна завршница. При резултат 113:113, Мелемор погоди тројка за Хјустон, а веќе во наредниот напад израмни Хилд.

Во последната секунда Вестбрук погоди за нова предност на Хјустон, а по тајм-аутот на Лук Волтон топката дојде до Бјелица кој погоди тројка со звукот на сирената и на Кингс им ја донесе десеттата понеда оваа сеозна.

Бјелица мечот го заврши со 17 поени, пет скока, четири асистенции и три украдени топки, неговиот сонародник Богдан Богдановиќ уфрли 13 поени. Најефикасен кај Сакраенто беше Бади илд со 26 поени, четири скока и шест асистенции.

Хјустон го предводеа Расел Вестбрук со 34 поени, односно Џејмс Харден со 27 поени 10 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата а парите ги направив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје продожи судењето за предметот „Рекет”, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија3 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија3 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија3 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија3 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија4 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет5 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет5 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет5 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет6 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија17 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион21 час

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ22 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија22 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија1 ден

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион1 ден

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт1 ден

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Досие