Контакт

Спорт

Надал: Не можев да издржам да играм уште два меча во ваква состојба

Објавено пред

„Немаше поента да се игра во ваква состојба“, изјави шпанскиот тенисер Рафаел Надал откако се повлече од полуфиналето на Вимблдон поради повреда на стомачните мускули.  Сопственикот на рекордни 22 грен – слем титули денеска требаше да игра против Австралиецот Ник Кирјос, но поради напукнување на стомачниот ѕид се откажа од настапот.

dobivaj vesti na viber

Лекарските прегледи покажале дека Надал има кинење на стомачните мускули од 7 милиметри за време на четвртфиналниот меч на Вимблдон против Американецот Тејлор Фриц, кој го доби по четири часа исцрпувачка игра со 3:6, 7:5, 3:6, 7:5 7:6.

Покрај проблемите со стомачните мускули, Надал се соочува и со повреда на стапалото.

„Имам пукнатина во стомакот. Цел ден разговаравме за одлуката, но нема смисла да играм ако сакам да ја продолжам кариерата“, објасни 36-годишниот Шпанец.

„Оваа одлука ја донесов затоа што не можам да победам уште два меча. Од почит кон себе, не сакам да играм ако не сум конкурентен и ако не сум на потребното ниво. Не сакам да ми се влоши повредата“, додаде тој.

Надал откри дека неколку дена имал проблеми со стомачните мускули.

„Имав стомачни проблеми една недела, но успеав да го ставам тоа под контрола. Сепак, вчера ми стана многу болно. Се зголеми многу малата повреда што ја имав неколку дена претходно”, објасни Надал.

По повлекувањето на Надал, Ник Кирјос без борба влезе во своето прво грен – слем финале. Тој стана и првиот Австралиец во финалето на Вимблдон по Марк Филипусис, на кого тоа му успеа во 2003 година.

Кирјос во финалето ќе игра со победникот од мечот меѓу Србинот Новак Ѓоковиќ и Британецот Камерон Нори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) На шампионот не му оди – Осимен утна пенал, само поен против Болоња

Објавено пред

За разлика од минатата сезона, кога ги „газеа“ своите противници, на актуелниот шампион Наполи не му оди најдобро на стартот на новата сезона, одигрувајќи само 0:0 на гостувањето кај Болоња.

dobivaj vesti na viber

Ова е трет меч едноподруго во кој тимот на Руди Гарсија не победува, а уште повеќе разочарува неефикасноста на напаѓачите. Виктор Осимен имаше најдобра шанса да ги донесе гостите во водство во 72. минута од мечот кога беше досуден, но тој беше непрецизен.

Македонскиот ас, Елиф Елмас доби шанса во 76. минута кога го замени слабиот Квича Кварацхелија, но ниту тој не успеа да помогне да се стигне до победа.

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Њукасл го „масакрираше“ Шефилд јунајтед со осум „парчиња“

Објавено пред

И пред стартот на сезоната, Шефилд јунајтед беа меѓу првите кандидати за експресно враќање во Чемпионшип, но ниту нивните најлути ривали не очекуваа „блејдс“ да доживеат вистински потоп против Њукасл јунајтед, губејќи со 0:8 на „Брамал лејн“.

dobivaj vesti na viber

Гостите победата ја осигураа во период од 15 минути во првото полувреме со головите на Шон Лонгстаф (22.), Ден Брн (31.) и Свен Ботман (35.), но судбината на тимот на Пол Хекингботам изгледаше очајно во второто полувреме. Калам Вилсон (56.), Ентони Гордон (61.), Мигуел Алмирон (68.), Бруно Гимараеш (73.) и Александер Исак (87.) го декласираа домаќинот.

Ова е трета победа во шест кола за Њукасл (со што се израмнети со Манчестер јунајтед), додека Шефилд се на последното место со 1 поен, колку што имаат и другите два нови премиерлигаши, Барнли и Лутон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола и една асистенција за Миовски во шкотската Премиерлига

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски продолжува да „тресе“ за Абердин во шкотската Премиерлига, откако го предводеше својот тим до 4:0 победа над Рос каунти со два гола и една асистенција за само 54 минути на теренот.

dobivaj vesti na viber

Миовски го отвори резултатот во 21. минута, во 48. минута му асистираше на Мекгрет за 3:0, за во 54. минута да го постигне и својот втор гол за фантастична победа.

Ова е само прва победа за Абердин во првите пет кола од новиот шампионат и тие се на претпоследното место на табелата со 5 освоени поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија2 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Регион4 часа

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Косовската полиција соопшти дека во размената на оган загинале тројца напаѓачи, а еден е уапсен. Дополнително, како што се наведува,...

Топ5 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија6 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион9 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија12 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија13 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет13 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет14 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура14 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија1 ден

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија2 дена

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...