Контакт

Спорт

Надал: Обожувам да играм против Ѓоковиќ и Федерер!

Објавено пред

Рафаел Надал им одговараше на своите фанови на Фејсбук во живо, а едно од најинтересните прашања секако е кој му е омилен противник.

„Мој омилен противник е оној кој ќе го победам. Уживам во предизвиците кои носат борба со Ѓоковиќ и Федерер. Секој противник пред мене поставува поинаква задача, така да мораш да се прилагодиш за да имаш шанси за победа. Всушност, немам омилен ривал, едноставно уживам постојано да се борам со некој од нив“ вели Надал.

„Кралот на земјена подлога“откри дека нема идол, а главен виновник за неговата љубов кон тенисот е чичко му Тони.

„Мојот чичко ми беше тренер и ми ја пренесе страста кон спортот. Со тенис се занимавам од моја трета година. Не можам да кажам дека некој посебно ме инспирирал“ – вели Надал.

На прашање кои 3 моменти од кариерата би ги издвоил како најважни, шпанскиот тенисер беше ставен на „голема мака“.

„Ако морам баш три да одберам, тоа би биле Ролан Гарос 2005, Вимблдон 2008, САД опен 2013. Сепак, би ги додал и Австралија опен 2009, но и Дејвис куп 2004-та“ – вели Шпанецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон на „три тркала“ ги урна рекордите на Прост и Сена

Објавено пред

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон вчера на патеката Силверстон испиша нови страници во историјата на Формула 1. Хамилтон на трката за Големата награда на Велика Британија победи на „три тркала“ откако во последниот круг му експлодираше левата предна гума.

Хамилтон со седмата победа во Силверстон стана рекордер по бројот на победите на домашно гран-при. Тој го мина Алан Прост, кој во кариерата шест пати победил на Големата награда на Франција.

Покрај тоа Хамилтон го надмина и рекордот на според многумина најдобриот возач на сите времиња Аиртон Сена. Актуелниот светски првак ја забележа 20 победа во која водел од почетокот до крајот.

Пред Хамилтон сега стојат уште два рекорди кои се во сопственост на Михаел Шумахер, има четири победи помалку од Германецот (87/91) и еден пласман на победничкиот пиедестал помалку (154/155).

Хамилтон со победата во Силверстон ја продолжи доминацијата на Мерцедес од почетокот на сезоната. Германскиот тим победи на сите трки што се одржаа, на првата триумф запиша Валтери Ботас, а потоа Хамилтон врза три победи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ди Франческо го презеде Каљари

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Каљари објави дека нов тренер на првиот тим е Еузебио Ди Франческо. Поранешниот тренер на Рома дојде на местото на Валтер Ѕенга.

Ди Франческо (50) беше без работа од октомври минатата година кога по само осум натпревари беше отпуштен од Сампдорија.

„Каљари и Де Франческо постигнаа договор за соработка. Нашиот нов тренер потпиша две годишне договор“, прачаа од клубот.

Еузебио Ди Франческо е поранешен играч на Рома, во кариерата како тренер работел во Пескара, Лече, Сасуоло и Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ултиматум од Дортмунд – Јунајтед имаат една недела за да го купат Санчо

Објавено пред

Манчестер Јунајтед има рок до 10 август да се изјасни дали ќе го купи од Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо. „Милионерите“ за крилниот напаѓач бараат 120 милиони евра.

Џејдон Санчо од Манчестер сити во Дортмунд се преслеи во 2018 година за 7.840.000 евра. Оваа сезона англискиот репрезентативец во Бундес лигата одигра 32 натпревари, на кои забележал учинок од 17 голови и исто толку асистенции.

„Црвените ѓаволи“ ќе ја платат браната сума, ова го тврдат англиските медиуми. Според овие извори откако од Борусија не сакаа да ја намалат цената, се согласиле парите да им бидат исплатени во наредните две години.

Кога ќе биде реализиран трансферот Манчестер Јунајтед ќе платата 70 милиони евра, а останатите 50 милиони евра ќе треба да ги исплатат во наредните две години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет1 час

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија2 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет3 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет4 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет4 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет4 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет5 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет5 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ15 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион18 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија19 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија23 часа

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија1 ден

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија1 ден

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ1 ден

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Свет1 ден

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час...

Македонија1 ден

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски...

Досие