Контакт

Спорт

Надал се спаси во маратонот со Шаповалов, Новак оди на Циципас во четвртфинале

Објавено пред

Вториот светски рекет во моментов, Шпанецот Рафаел Надал одигра маратонски меч (3 часа и 30 минути) на Мастерс турнирот во Рим за да обезбеди пласман во четвртфиналето. Предмалку тој со 2-1 во сетови (3-6 6-4 и 7-6) го совлада 19-тиот на АТП листата, Денис Шаповалов од Канада.

22-годишниот тенисер со 6-3 го доби првиот сет, а имаше и водство од 3-1 во вториот сет. Сепак шпанскиот ас со два брејка во вториот дел од сетот успеа да направи пресврт и да се избори за решавачки трет сет.

Во него двајцата тенисери имаа два брејка едно подруго, за 4-4.

Следуваше водство на Шаповалов од 5-4 и експресна реакција на Надал за 5-5. Мечот мораше да се решава во тај-брејк иако Надал претходно спаси една меч топка во 12-тиот гем.

Искуството на 35-годишниот Шпанец беше пресудно. 7-3 во тај-брејк за четвртфинале во кое го чека подобриот од дуелот Нишикори – Зверев, кој е во тек.

Утринава без поголеми проблеми пласман меѓу осумте најдобри во Рим обезбеди Новак Ѓоковиќ. Тој експресно со 2-0 (6-2 и 6-1) беше подобар од Шпанецот Давидович Фокина.

Ривал на Ѓоковиќ во утрешното четвртфинале ќе му биде Стефанос Циципас кој денеска со 2-0 (7-6 и 6-2) славеше против домашниот тенисер, Матео Беретини.

Во останатите мечеви кои досега завршија во Рим елиминација доживеа Русинот Аслан Карацев, подобар со 2-0 од него беше Американецот Рајан Опелка. Четвртфинале на турнирот ќе игра и Аргентинецот Делбонис кој со 2-0 го совлада Оже-Алијасим.

Спорт

Ерикен немал коронавирус, ниту пак примил вакцина

Објавено пред

Во јавноста се појавија неосновани тврдења дека Кристијан Ериксен изгубил свест и колабирал бидејќи неодамна примил вакцина против Ковид-19.

Овие информации ги објавија од клубот чиј дрес го носи тој, Интер.

„Тој ниту имаше коронавирус, ниту пак имаше примено вакцина против Ковид-19“, изјави Бепе Марора, директор на Интер.

Состојбата на играчот на данската репрезентација Ериксен е стабилна, откако тој на вчерашниот натпревар со Финска колабираше на теренот, а лекарската служба итно почна со реанимација.

Докторите го реанимираа повеќе од 15 минути, по што беше пренесен во болница.

Прикажи повеќе...

Спорт

Би-би-си се извини поради потресните сцени од борбата за живот на Ериксен

Објавено пред

Британскиот сервис Би-Би-Си им се извини на гледачите што ја гледале потресната сцена од борбата за животот на Кристијан Ериксен за време на преносот на натпреварот Данска – Финска, што го емитуваше оваа телевизија.

Многу обожаватели и гледачи ширум Европа ги осудија организаторите на преносот кои скоро цело време го снимаа онесвестениот Ериксен и неговата борба за живот.

Британската Би-Би-Си беше една од телевизиите што имаше директен пренос од „Паркен“, а го следеа милиони луѓе ширум светот.

 

Гледачите можеа да ги видат расплаканите играчи на Данска кои стоеа над нивниот пријател и соиграч, неподвижното тело на Ериксен во еден момент, како и лекарите кои со голем напор се бореа за неговиот живот. Дури и сите во еден момент мислеа дека нема спас за фудбалерот.

Вознемирувачки сцени го обиколија светот со молскавична брзина, а Би-Би-Си е една од првите ТВ-станици што испрати извинување, пренесуваат данските медиуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стартна победа за „Гордиот албион“ на ЕУРО – „коцкастите“ безопасни во нападот

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Англија со 1-0 на „Вембли“ ја победи Хрватска во стартниот меч од групата Д на ЕУРО 2020.

Победата на „Гордиот Албион“ ја донесе Рахим Стерлинг со погодокот во 57 минута, на додавање на Филипс од десната страна. Голгетерот на Сити бише покрај немоќниот голман Ливаковиќ.

Англија имаше повеќе од поседот на топката, а имаше уште неколку шанси за предвреме да го реши мечот.

Уште во 6 минута Фоден ја погоди десната статива од хрватскиот гол, а најсериозната шанса за 2-0 ја имаше капитенот Хари Кејн кој одблизу биеше високо над голот по одличната асистенција на Стерлинг.

Хрватите, пак, не создадоа ниту една посериозна шанса за погодок. Селекторот Златко Далиќ во вториот дел ја смени комплетната напаѓачка постава, но и тоа не донесе резултат.

„Коцкастите“ како да имаа подготвена тактика за 0:0 на „Вембли“.

Вториот меч од првото коло од групата Д меѓу Шкотска и Чешка на програмата е утре од 15 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа5 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ5 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија5 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт5 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија9 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија20 часа

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија21 час

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт22 часа

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија1 ден

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт1 ден

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија2 дена

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија2 дена

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Досие