Контакт

Спорт

Нагелсман за трансферот во Баерн: Имам договор со Лајпциг до 2023 година

Објавено пред

Јулијан Нагелсман, експресно ги демантира шпекулациите дека по завршувањето на сезоната, ќе го наследи Ханси Флик, на кормилото на Баерн Минхен.

Германските медиуми, по синоќешната елиминација на Баерн од Лигата на шампиони, тврдат тренерот Флик ќе замине, поради недоразбирањата што ги има со спортскиот директор, Хасан Салихамиџиќ. Според нив главен кандидат за нов тренер на Баерн е акуелниот тренер на Лајпциг.

„Никакви преговори не водам со Баерн Минхен. Истото можам да го кажам и за моите менаџери. На таа тема не сум разговарал со клубот, бидејќи нема за што да се разговара. Договорот ме врзува за Лајпциг до 2023 година“, рекол Нагелсман.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џо Харт: Велат Манчестер Сити нема иднина, ама има душа!

Објавено пред

Поранешниот капитен на Манчестер Сити, голманот Џо Харт не го криеше воодушевувањето откако „граѓаните изборија пласман во големото финале на Лигата на шампионите што годинава ќе се одигра во Истанбул.

„Ова е голем момент за клубот. Луѓето велат дека овој клуб нема иднина во европски рамки, но секако има душа. Многу луѓе поминаа низ клубот во минатото, имаше добри и лоши моменти, но останаа заедно. Тоа е долг процес и среќен сум поради нив, но и поради навивачите со кои сум многу близок. Ништо се уште не е готово, ова не е клуб што само сака да влезе во финалето, туку сака и да го освои“ рече Харт.

Чуварот на мрежата и на „Гордиот Албион“ во Сити дојде како 19-годишник во 2006 година. Дел од екипата беше се до 2018 година, со 348 настапи во синиот дрес. Во моментов е резервен голман во Тотенхем.

„Кога дојдов во 2006 година целта на Сити беше само да заврши во горниот дел од табеата, но тогаш се случи промената на сопственикот, дојде групација од Абу Даби и видовме дека се подготвуваат големи работи. Изградија цврсти темели и го надоградија духот на Манчестер Сити“ заклучи Џо Харт.

„Граѓаните“ на Гвардиола вечерва ќе го дознаат противникот во финалето – Челси или Реал Мадрид.

За Манчестер Сити тоа ќе е прво финале во ЛШ, но и прво европско финале уште од далечната 1970 година кога Сити го освои тогашниот Куп на победници на купови (денешна Лига Европа).

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ има мака со палецот на ногата – може да пропушти меч првпат по 2 години

Објавено пред

Еден од сериозните кандидати за МВП оваа сезона во НБА-лигата – Србинот Никола Јокиќ – чувствува болка во палецот на десната нога, па во прашање е неговото учество во вечерашниот дуел на неговиот клуб Денвер Нагетс против Њујорк Никс.

Иако тренерот на Нагетси и порано истакнуваше дека разговарал со српскиот интернационалец за негова пауза поради одмор, сепак српскиот центар инсистирал да игра.

Интересно е дека Јокиќ одиграл 173 натпревари без пауза во низа, а последниот меч што го пропуштил е оној од 7 април 2019 година.

Денвер има доста проблеми со повредени играчи, Џемал Мареј ја заврши сезоната кога ги скина лигаментите на коленото, а помали повреди имаат и Монте Морис и Пи Џеј Дозир.

За потсетување, Денвер веќе обезбеди плејоф во НБА-лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Мора да ги чуеме навивачите

Објавено пред

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, ги коментира протестите пред „Олд Трафорд“ поради кои беше одложено дербито со Ливерпул. Истакна дека го почитува мислењето на навивачите, но смета дека сепак овој пат ситуацијата излезе од контрола.

„Мора да го чуеме гласот на навивачите, сите имаат право да учествуваат, но на цивилизиран начин. Кога насилно ќе влезете во стадионот и кога ќе повредите полицајци, тоа е премногу. Кога работите ќе излезат од контрола – тоа е казниво дело и веќе нема врска со изразувањето на мислењето“, рече Норвежанецот.

Фановите на „црвените ѓаволи“ бараат сопствениците на клубот – семејството Глејзер – да си одат од Јунајтед, но Американците сакаат да останат и да го подобрат односот со навивачите.

„Не треба да се биде паметен за да се види дека имаме предизвици што мораме да ги решиме. Веќе почнавме комуникација со навивачите, што ќе биде голем чекор напред во иднина. Мора да сме обединети“, вели Солскјер.

Сѐ уште не е познато кога ќе се одигра одложениот меч со Ливерпул, но затоа утре Манчестер во Рим ќе ги одмери силите против Рома во реванш-полуфиналниот дуел од ЛЕ.

Момците на Солскјер со една нога се на финалето во Гдањск затоа што во првиот меч победија со убедливи 6-2.

Јунајтед нема трофеј откако норвешкиот стратег е на кормилото – од крајот на 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија3 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија7 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија7 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија9 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија9 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет9 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион10 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет10 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет10 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија11 час

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион23 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет23 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет24 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие