Контакт

Спорт

Наѓ: Ќе го ликвидирав Јарни, но потоа останавме добри пријатели

Објавено пред

Поранешниот српски фудбалер, Алберт Наѓ се потсети на легендарниот меч помеѓу СР Југославија и Хрватска во квалификациите за ЕУРО 2020, објаснувајќи дека сакал да го „ликвидира“ Роберт Јарни по (не)славниот инцидент со Зора Бата Мирковиќ, кога тој го грабна за јајца.

Во првиот меч помеѓу Хрватска и СР Југославија по растурањето на поранешната СФРЈ во Загреб во 1999 година, Мирковиќ доби црвен картон по неспортскиот потег, а мечот заврши 2:2, и на крајот СР Југославија отиде на ЕП во Белгија и Холандија во 2000.

„Бата Мирковиќ тогаш испадна херој, но беше прашање што ќе се случеше доколку не влезевме на Европското првенство тогаш. Кога видов дека шпанскиот судија му покажува црвен картон, веднаш тргнав кон Јарни, ќе го ‘ликвидирав’. Цела среќа што судијата не го виде мојот бес, бидејќи и јас ќе добиев црвен. Ден подоцна се сретнавме со Јарни на аеродром и почнавме да се смееме. Тоа беше нормално, надвор од теренот бевме пријатели, а на теренот професионалци“, вели Наѓ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Браво царе! Фантастичниот Столе му фати пенал на Мемфис Депај!

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски се покажува како еден од најдобрите голмани во шпанската Ла лига, откако успеа да му го одбрани пеналот на ѕвездата на Барселона, Мемфис Депај за Рајо Валјекано да ја заддржи предноста од 1:0.

Браво, царе!

Прикажи повеќе...

Спорт

Студен туш во Торино – Сасуоло во 95. минута го шокираше Јуве!

Објавено пред

Јувентус повторно успеа да ги разочаран своите навивачи, откако Сасуоло успеа да стигне до спектакуларна 2:1 победа на нивниот „Алијанц стадион“ со гол во 95. минута, оставајќи ги „бјанконерите“ на далечни 13 поени зад Милан по 10 кола во Серија А. Во другите мечеви, Аталанта се врати на победите со 2:1 триумф кај Сампдорија, додека Верона во финишот извлече 1:1 реми со Удинезе.

Давиде Фратези во 44. минута од мечот ја круниса одличната акција на фудбалерите на Сасуоло за молк во Торино, по што во текот на целото второ полувреме, тимот на Масимилијано Алегри беше во офанзива. Во 76. минута израмнување донесе Вестон Меккени со одличен удар со глава, но до крајот на мечот, Јуве не дојде до победнички гол, пред во 95. минута да го остават Максим Лопез сам и тој да ги казни за победа за сеќавање.

Во Џенова, акцијата на мечот се случи во првите 20 минути – Самп први дојдоа во водство преку Капуто во 10. минута, седум минути подоцна си постигнаа автогол за 1:1, пред Дуван Запата во 21. минута да го комплетира пресвртот на Аталанта.

СЕРИЈА А, 10.КОЛО

Јувентус – Сасуоло 1:2

Сампдорија – Аталанта 1:3

Удинезе – Верона 1:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Кјелце го декласираше ПСЖ, Сегед го победи лидерот

Објавено пред

Кјелце го декласираше Пари Сен-Жермен во дербито во групата Б од ЕХФ Лигата на шампиони со 38:33 за да се искачи на првото место, додека Сегед му го нанесе само вториот пораз на Алборг, лидерот во групата Б победувајќи го со 31:28.

Тимот на поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез почна подобро во Полска, поведувајќи со два гола разлика, но потоа Кјелце влезе во серија за на полувреме да се отиде со пет гола предност (17:12). Во второто полувреме, тие го оддржуваа водството за петта победа во шест кола во ЛШ. Шимон Сичко и Дилан Нахи беа најефикасни за Кјелце со шест гола, додека Елохим Пранди уфрли пет гола за ПСЖ.

Во Унгарија пак, Сегед имаше предност од четири гола во првото полувреме (17:13), пред да го изддржи камбекот на Алборг за тесна победа од 31:28.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

Пик Сегед – Алборг 31:28 (17:13)

ППД Загреб – Монпелје 20.45 ч.

Вардар – Кил 20.45 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Кјелце – Пари Сен-Жермен 38:33 (19:14)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија5 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет8 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија10 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија10 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија10 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет12 часа

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион12 часа

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија13 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија13 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет13 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија24 часа

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија24 часа

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија1 ден

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија1 ден

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие