Контакт

Спорт

Најдобра тетоважа од ЕУРО: Кјелини, Сака и пехарот

Објавено пред

Европското првенство заврши пред една недела. Шампионатот (не)очекувано го освои репрезентацијата на Италија. Азурите, во финалето, по изведувањето на пенали ја победија Англија.

Навивачите со различни емоции го испратија крајот на ЕУРО 2020. Многумина се решија, некои моменти да ги претворат во тетоважи. Најоригиналната сигурно ја има еден италијански навивач.

На раката тој го тетовирал, моментот во финишот на првото продолжение, кога Кјелини го фати за дресот Сака и го спречи да отвори контранапад на Англија.

Покрај дуелот тетовиран е и пехарот, кој се прикажува дека е недостижен за Сака. Во пенал серијата, младиот напаѓач на Арсенал, го промаши решавачиот пенал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Италијанците симнаа капа на „династијата“ Малдини

Објавено пред

Милан вчера успеа да стигне до својата петта победа оваа сезона, триумфирајќи над Специја со 2:1, во меч во кој сите очи беа вперени кон Даниел Малдини, кој покрај тоа што првпат во кариерата беше стартер во лигашки меч, постигна и убав гол со глава.

Трите поени беа слатки, но фокусот на бројот 27 и семејството Малдини беше главна тема на италијанските спортски весници. Младиот Малдини со голот го наследи својот татко Паоло (сега спортски директор на клубот кој се радуваше на трибините) и својот дедо, легендарниот Чезаре.

„Малдини засекогаш. Даниел постигна гол, по Чезаре и Паоло, третиот од династијата кој има гол за росонерите. Таткото прославува на трибините“, стоеше на насловната страница на „Ла газета дело спорт“.

И „Тутоспорт“, спортскиот весник од Торино беше импресиониран: „Династија на Милан. Прв гол во Серија А за Даниел Малдини, кој ги следи таткото Паоло и дедото Чезаре“. На „Кориере дело спорт“ кратко пишуваше: „Внукот на ѓаволот. Од Чезаре до Даниел, преку Паоло – ова е династијата на Милан“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Усик: Тренерот ми кажа да не го нокаутирам Џошуа

Објавено пред

Новокрунисаниот шампион во тешка категорија, Олександер Усик вели дека од неговиот агол добил совет да не го нокаутира Ентони Џошуа на вчерашниот меч на стадионот на Тотенхем.

Украинецот, кој победи со 117:112, 116:112 и 115:113 кај тројцата судии, вели дека неговиот план бил едноставен и дека знаел дека ќе стигне до победа.

„Мечот се одвиваше точно како што очекував. Имаше моменти во кои тој ме притискаше, но тоа не беше ништо посебно. Немав цел да го нокаутирам. Моите тренери ми кажаа дека не треба да одам на нокаут и да се држам до својот план“, вели Усик.

34-годишниот поранешен шампион во крузер категорија, смета дека може да биде и многу подобар, но дека не планира римеч со Џошуа.

„Работам напорно од јануари. Ми беше потребна половина година за да стигнам до ова. Сега ми недостасуваат децата, сакам да си одам дома и не размислувам за римеч. Не го видовте најдобриот Усик, можам да сум многу подобар“, изјави Украинецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако го сопреш Лукаку, си го сопрел Челси?

Објавено пред

Ромелу Лукаку, според зборовите на менаџерот на Челси, Томас Тухел беше само последно парче во слагалката на „сините“. Но, мечот против Манчестер сити во саботата, кога Белгиецот беше изолиран со 21 допир, 33 отсто успешни додавања и ниту еден удар на голот, го покажа проблемот – иако тој само што пристигна на „Стемфорд бриџ“, тимот премногу зависи од него.

Челси беа „задушени“ од тактичкиот план на Пеп Гвардиола, и скапиот Лукаку беше нешто повеќе од обичен гледач во западен Лондон. Ова беше и слатка одмазда за Гвардиола, откако претходно ги загуби претходните три дуели со Томас Тухел минатата сезона, вклучувајќи го и финалето на Лигата на шампионите.

За Тухел, останува главоболката дали неговиот 3-5-2 систем, кој функционираше фантастично против Тотенхем минатата недела, овојпат спектакуларно не успеа. Покрај Лукаку напред беше и Тимо Вернер, но со тројца дефанзивни играчи од средниот ред зад напаѓачката двојка, домашниот тим не најде простор за нив.

„Мислам дека нема потреба да зборуваме за маките на Ромелу денеска. Кога топката стигнуваше до Лукаку, нападот веќе беше пола завршен и немаше доволно луѓе напред, доволно верба во системот и доволно поврзаност. Затоа мислам дека се работеше за тимски проблем, не за индивидуален проблем“, изјави Тухел по мечот.

Родри, Ајмерик Лапорт и Рубен Дијаш го ставија во „кутија“ Лукаку, додека Вернер треба да го крене нивото ако сака да биде партнер на Лукаку како Лаутаро Мартинез во Интер во 3-5-2 системот на Антонио Конте минатата сезона.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Манчестер сити го освои „Стемфорд Бриџ“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Свет2 часа

Куба почна со извоз на својата вакцина против коронавирус

Куба соопшти дека за првпат ја извезла во Виетнам својата вакцина против коронавирус „Абдала“, која се дава во три дози....

Регион3 часа

Труење, па давање е најверојатно причината за смртта на децата кои беа убиени од нивниот татко во Хрватска

Децата што во Хрватска беа убиени од страна на нивниот татко – Австриецот, Харалд Копиц, најверојатно првично биле отруени, пишуваат...

Европа4 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија4 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија20 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија22 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа22 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Досие