Контакт

Спорт

Наместо Истанбул и Лондон, финалето на ЛШ ќе се игра во Португалија?

Објавено пред

Британските медиуми тврдат дека британската влада не успеала да издејствува УЕФА да го пресели финалето од Лигата на шампионите помеѓу Манчестер сити и Челси да се одигра наместо во Истанбул на „Вембли“ во Лондон, но наместо тоа како компромис е понудено финалето да се игра во Португалија.

Британската влада не сакала да се согласи да се откаже од правилото за карантин при пристигнувањето во Велика Британија за 2.000 официјални лица на УЕФА и новинари ако финалето се игра во Лондон, бидејќи Турција е на „црвената листа“ на Велика Британија. Според „Тајмс“, најверојатен компромис се убавите големи стадиони во Лисабон и Порто, а како утеха, Истанбул ќе добие организација на едно од следните финалиња.

Минатата година, финалето исто така требаше да се игра на „Ататурк стадионот“ во Истанбул, но беше преселено во Португалија, во формат на Фанјал фор, со еден натпревар наместо два од полуфиналињата. Португалија е на „зелената листа“ на Велика Британија, односно нема потреба за карантин по пристигнувањето од оваа земја.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германија нема право на кикс, Шпанците во лов на првата победа

Објавено пред

Денес, на Европското првенство, ќе биде комплетирано третото коло во фазата по групи. На програмата е еден натпревар во Е-групата и два во најтешката група на првенството, Групата Ф.

Програмата ќе ја отворат Унгарија и Франција на „Пушкаш арена“, во Будимпешта. Унгарците, во првото коло, храбро се држеа против актуелните европски шампиони. Имаа 0:0 до 84.минута, на крајот Португалија победи 3:0.

Французите, во дербито, ја победија Германија со 1:0.

Светските шампиони се апсолутни фаворити во дуелот со Унгарија, резултат кој нема да биде во корист на Франција ќе биде вистинска сензација. Јасно е дека Франција ќе се обиде во раната фаза да го реши натпреварот, за да не се најдат во ситуација во која беа Португалците.

Традицијата, кога играат во Будимпешта е настраната на Унгарија, но тоа беа некои други времиња, кога унгарскиот фудбал беше во самиот врв.

Франција, има само една победа во Будимпешта, од девет одиграни натпревари, во пријателски натпревар во 1990 година.

Во оваа, Ф-група, од 18 часот, во Минхен, ќе играат Германија и Португалија.

Германија не смее да си дозволи пораз, Португалија ќе биде задоволна и со еден бод. Традицијата е на германска страна, имаат десет победи на 13 одиграни натпревари. Германците победиле на последните четири соочувања со Португалија. Последен пат играле на СП во Бразил во 2014 година, дуелот заврши со победа на Германија 4:0.

Добра вест за Германија е и што Роналдо не постигнал гол на тие последни четири натпревари.

Денот ќе го затворат Шпанија и Полска. Дуелот се игра од 21 часот на „Картика“ во Севилја.

Шпанија, првенството го отвори со 0:0 против Шведска. Иако доминираа, Шпанците, во 90.минути не успеаја да ја скршат Шведска. Полјаците, првенството го отворија со пораз од Словачка 1:2.

Во тимот на Шпанија се врати капитенот Серхио Бускетс, но прашање е дали ќе игра, додека Полјаците ќе бидат без Криховијак, кој доби црвен картон против Словачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство.

Првите два натпревари, Македонија ги одигра во Букурешт, на 13. и 17.јуни против Австрија односно Украина.

Македонија на овие натпревари имаше поддршка од околу 4.000 навивачи. Романските медиуми, пишуваат дека од нивната посета на метрополата, кафеаните, кафулињата и баровите заработиле околу 450.000 евра.

Според овие извори, за четири дена, македонските навивачи испиле помеѓу 70.000 и 75.000 литри пиво.

Во само пет барови, во стариот дел од градот, навивачите испиле три цистерни со пиво. Капацитетот на една цистерна е околу 25.000 литри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саутгејт: Моја е одговорноста за лошата игра

Објавено пред

Англија, еден од фаворитите за висок пласман на ЕУРО 2020, одигра бледо реми без голови, против Шкотска, во второто коло во Д-групата. Селекторот Герет Саутгејт, ја презеде вината за лошата игра и резултатот. Смета дека кога веќе одиграле лош натпревар, добро е што освоиле барем еден бод.

„Фрустрирачка вечер. Секоја чест за Шкотска. Но, во ситуација кога не победивме, добро е останавме непоразени“, рекол Саутгејт.

Голем проблем за Англија е лошата форма на првиот напаѓач, Хари Кејн. Саутгејт го повлече од теренот во 74.минута. Кејн во првото полувреме имаше само десет допири со топката.

„Ни требаше некој кој ќе влегува зад нивните линии. Мислев дека Маркус Рашфорд може да ни ја даде таа енергија. Ни беше потребна победа, одговорноста е моја. Не одигравме добро за да победиме“, заклучил Саутгејт.

Англија, по првите две рунди во групата има четири бода, во последното коло, во вторник ќе игра против Чешка.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет2 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија3 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион3 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ16 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет18 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт20 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија22 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа2 дена

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 дена

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија2 дена

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 дена

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Досие