Контакт

Спорт

Наполи безмилосен против Торино

Објавено пред

Наполи со 20 бода се наоѓа на врвот на табелата во Серија А откако стигна до нова победа на домашен терен совладувајќи го Торино со 3:1.

dobivaj vesti na viber

Ангиса со головите во шестата и во 12.минута обезбеди брзо водство, а Квича Каварацкелија зголеми на 3:0 во 37.минута. Торино преку Антонио Санабрија во 44.минута намали, но тоа беше се од гостите.

Елиф Елмас доби шанса во последните десетина минути од дуелот.Спорт

Стојан Ѓуроски ја скрши раката, веднаш е опериран

Објавено пред

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Стојан Ѓуроски, ќе биде надвор од терените подолг период откако заработи скршеница на десната рака на тренинг и итно е опериран.

dobivaj vesti na viber

Неговиот клуб Оуренсе на официјална страница објави дека поради скршеница на десната рака, Ѓуроски морал да оди на оперативен зафат.

Македонскиот репрезентативец се чувствува добро, а сега претстои период на рехабилитација за крилниот кошаркар. Неговото враќање на терените се очекува во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стојковиќ: Имавме проблеми во одбраната, планираме да одиме и на ЕВРО 2024

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија, Драган Стојковиќ, потврди дека ги планира претстојните квалификации за Европското првенство во 2024 година и демантираше дека неговата иднина на клупата на селекцијата е неизвесна.

dobivaj vesti na viber

„И честитам на Швајцарија за заслужената победа. Сигурно не сме задоволни од резултатот, што е нормално, но со оглед на проблемите што ги имавме од доаѓањето на СП, земајќи ја предвид физичката подготвеност, поточно повредите на клучните играчи… Направивме се за да ги вратиме, да бидеме на услуга на тимот, но тоа ни беше голем проблем. Момците одиграа колку што можеа, дадоа се од себе, но за ова ниво на натпреварување тоа не е доволно. Сепак, има легитимни причини зошто е тоа така и не можам да барам повеќе од нив“, изјави на прес-конференцијата, Драган Стојковиќ.

Тој веднаш се сврте кон следните предизвици со националниот тим на Србија.

„Во март веќе ги почнуваме квалификациите за ЕП и имаме голема желба да се пласираме на тоа натпреварување по 24 години. Секако дека ќе бидам многу посреќен доколку моите играчи се здрави и во добра форма“, истакна Пикси.

Стојковиќ откри и што се случувало во соблекувалната на Србија по елиминацијата.

„Треба да бидете достоинствени и во успесите и во поразите. Имавме период од година и пол успех, сега дојде падот… Што правев во соблекувалната? На сите им подадов рака и им кажав дека мораме да бидеме одлични и кога не ни оди. Сосема мирна атмосфера. Повторувам момците во состојбата во која се дадоа максимум. Капа долу на некои од нив, многумина не би се осмелиле да излезат и да играат во таква состојба. Имавме проблеми во одбраната, но тоа е сега за подлабока анализа. На крајот на краиштата, ова е Светско првенство и тука навистина треба да ги имате сите играчи целосно здрави, во врвна форма и во иста здравствена состојба како што беа во квалификациите“, анализираше селекторот на Србија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Објавено пред

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред на Арсенал се појави во ваков дрес по триумфот против Србија (3:2) што крена голема прашина.

dobivaj vesti na viber

Многумина се прашуваа дали тоа е политичка порака, бидејќи лидерот на терористичката ОВК, Адем, го имаше тоа презиме.

Џака ги отфрли тие тврдења и истакна дека се работи за Ардон Јашари (20), момче со албанско потекло кој потекнува од Македонија.

„Тоа воопшто не беше политички гест. Тоа беше дресот на мојот соиграч Ардон Јашари. Тој е млад играч, со кого одлично се согласувам. Реков дека ако дадам гол и победиме, ќе го носам неговиот дрес”, изјави Џака.

Со овој одговор Џака секако избегна евентуални санкции од ФИФА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Свет1 час

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Економија1 час

Објавена листата на најскапите градови во светот

Њујорк и Сингапур се рангирани како најскапи градови во светот, според годишното истражување на глобалните трошоци за живот на Economist...

Македонија2 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет2 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија13 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет13 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет15 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет16 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија17 часа

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија22 часа

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија23 часа

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет23 часа

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет24 часа

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион24 часа

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на...

Економија1 ден

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното даночење

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 ден

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 ден

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот Илинден. Директорот...