Контакт

Спорт

Наполи и Интер тргнаа по потписот на Емерсон

Објавено пред

Бразилецот со италијански пасош, Емерсон Палмиери, во летниот преоден рок ќе го напушти Челси. Иако имаше најави за негов трансфер и во зимскиот преоден рок, тој се уште е на „Стенфорд Бриџ“. Емерсон не играше многу кај Френк Лампард, а кај Томас Тухел нема одиграно ниту една минута.

Емерсон имал желба да се врати во Серија А. Според „Калчомеркато“, битка за неговиот потпис ќе водат Наполи и Интер.

Истиот извор наведува дека левиот бек ќе биде слободен за 20 милиони евра. Оваа сума Челси ја плати за него кога тој прситигна од Рома.

Интер бара решение за левата страна, бидејќи Ешли Јанг и Александар Коларов се веќе во ветеранските години, додека Наполи бараат играч кој ќе му биде конкурент за место во тимот на Марио Руи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдо ќе го пропушти дуелот со Аталанта

Објавено пред

Атланата утре во дербито на колото, во Серија А, ќе го пречека Јувентус. „Страта дама“, сезонава спротивно на сите прогнози, се бори за место во Лигата на шампионите. Натпреварот во Бергамо е исклучително важен за Јувентус. Екипата на Андреа Пирло се наоѓа на третото место со 62 бода, еден повеќе од Аталанта и три од Наполи.

Пред мечот во Бергамо, Пирло е соочен со голем проблем. Поради повреда, против Аталанта нема да игра Кристијано Роналдо.

„Утре ќе биде без најважниот играч. Кристијано, поради повреда, нема да игра против Аталанта. Сметаме дека доколку игра, ризикува посериозна повреда“, рекол Пирло.

Медиумите, пишуваат дека повредата на Роналдо не е сериозна и дека тој ќе се врати во тимот за неколку дена.

Во отсуство на Роналдо, се очекува во нападот на Јувентус, покрај Алваро Мората да игра Паоло Дибала.

Покрај Роналдо, дуелот со Аталанта, ќе го пропушти и Федерико Бернардески, кој е заразен со коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Тотенхем – Кејн се повреди пред клучниот дел од сезоната

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо и селекторот на Англија, Герет Саутгејт, сериозно ги загрижи повредата на Хари Кејн. Најдобриот англиски напаѓач, побара замена во финишот на натпреварот со Евертон (2:2). Кејн ги постигна двата гола за Тотенхем на „Гудисон парк“.

Тотенхем, се уште не се огласиле во врска со повредата. Медиумите во Англија шпекулираат дека се работи за повреда на зглобот.

„Загрижен сум што Кејн побара измена. Кога тој бара имена значи дека има проблем…Сите сме згрижени дека повредата може да го спречи да не игра против Саутемптон во среда и особено во недела, во финалето на ФА купот, против Манчестер сити. Ќе видиме“, рекол Мурињо.

Хари Кејн, низ кариерата, има големи проблеми со скочниот зглоб. Во сезоната 2018/2019 два пати го повреди зглобот на левата нога. Претходната сезона, еден месец не играше поради повреда на зглобот на десната нога.

Во сезоната 2016/2017, поради зглобот паузираше два и пол месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо заминува од Наполи, се сели во Фиренца

Објавено пред

Џенаро Гатузо, наредната сезона би можел да ја предводи Фиорентина. Гатузо е тренер на Наполи, но извесно е дека ќе го напушти клубот по завршувањето на сезоната. Договоорт на Гатузо со Наполи истекува на 30.јуни.

Гатузо преговарал со Фиорентина, откаде му понудиле двегодишен договор, со моженост истиот да биде продолжен на уште една година. Медиумите во Италија тврдат дека тој, годишно би заработувал два милиони евра.

Џенаро Гатузо, во декември 2019 година го замени на клупата на Наполи, Карло Анчелоти, кој се пресели во Евертон. На крајот од сезоната тој успеа да го освои Купот на Италија.

Тренерската кариера ја започна во Милан во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија2 часа

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија3 часа

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион3 часа

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Свет4 часа

Русија им забрани влез на високи претставници на администрацијата на Бајден

Русија воведе забрана за влез на високи претставници на САД. Меѓу нив се и јавниот обвинител Мерик Гарланд и министерот...

Македонија4 часа

Извршена втора трансплантација на срце во Македонија кај 22-годишно момче

Ноќеска во Македонија беше извршена втората трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби...

Регион19 часа

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија21 час

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија23 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија1 ден

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет1 ден

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 ден

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион1 ден

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија1 ден

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион1 ден

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија1 ден

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа2 дена

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија2 дена

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија2 дена

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Досие