Контакт

Спорт

Наполи и Милан одиграа 2:2, Елмас изнуди црвен картон од Салемаркс

Објавено пред

Наполи и Милан освоија по еден бод откако во дербито на 32 коло одиграа 2:2. Двата тима ги задржаа позициите на кои беа и пред дербито, Наполи се шестти со 52 бода, Милан зад нив со два бода помалку. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас ги одигра последните 25 минути, успеа да избори исклучување на Салемаркерс во 85 минута.

Наполи одигра подобро во првиот дел меѓутоа први до гол стигнаа играчите на милан. Тео Ернандес во 20 минута го совлада Оспина. Наполи израмни со голот на Ди Лоренцо 14 минути подоцна.

Иницијативата што ја имаа во вториот дел играчите на наполи ја крунисаа со гол во 60 минута кога Мертенс го совлада Донарума. На патот до мрежата топката мина низ нозете на голманот на Милан.

Конечниот резултат го постави Кеси од пенал во 73 минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Најтажната слика на Меси доби и видео – тишина од великанот

Објавено пред

Лионел Меси изгледа како „скршен човек“ додека седи сам во соблекувалната на Барселона откако се појави и видео на кое капитенот е во тишина, која продолжи и по мечот бидејќи Аргентинецот не даде ниту изјава по 8:2 катастрофата со Баерн Минхен.

Ова видео уште повеќе става сомнеж околу иднината на освојувачот на шест „Златни топки“ на „Ноу Камп“ по големиот конфликт кој го имаше со управата на клубот. Се верува дека Кике Сетиен веќе е минато, но останува да се види дали тоа ќе биде доволно да се убеди да остане во клубот во кој игра цела кариера, посебно по големите понуди од Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Драма во Перуџа – лутите фанови сакаа да ги линчуваат фудбалерите

Објавено пред

Поранешниот прволигаш Перуџа вчера вечерта испадна во третата лига, Серија Ц откако го загуби двобојот со Пескара, што донесе до бесна реакција од навивачите на клубот, кои едно време ги држеа фудбалерите заложници на стадионот „Кури“.

Перуџа победи со 2:1 во мечот, но загуби во првиот меч со 3:3, по што по продолженијата загубија на пенали.

Околу 700 лути навивачи ги блокирале играчите на стадионот до 2.25 часот наутро, а само поради полициското присуство не се случи посериозен инцидент. Навивачите фрлале шишиња и факли кон влезот на стадионот.

Пред главниот влез во градот Перуџа беа поставени обесени четири кукли со дресови на клубот – три претставувајќи ги фудбалерите со броевите 9, 23 и 37 (Пјетро Јемело, Марчело Фалцерано и Џанлука ди Кјара) и четврт кој ги претставува првите луѓе на клубот. Над нив пишуваше: „Сакаме да ве видиме вака“.

Перуџа последен пат испадна во Серија Ц во 1986/87.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп, очекувано, е најдобриот менаџер во Премиер лигата

Објавено пред

Очекувано, Јирген Клоп ја доби наградата за најдобар менаџер во Премиер лигата во сезоната 2019/20, уште едно постигнување во шампионската сезона.

Германскиот стручњак ги победи Френк Лампард (Челси), Крис Вајлдер (Шефилд јунајтед) и Брендан Роџерс (Лестер).

„Црвените“ го прекинаа домашниот пост долг 30 години во неверојатна сезона во која завршија со 18 поени пред Манчестер сити, една сезона откако ја освоија и европската титула со победа над Тотенхем. Ливерпул има загубено само два поени пред да загубат со 3:0 од Вотфорд на 29 февруари за крај на победничката низа.

Тие ја освоија титулата на седум натпревари пред крајот на сезоната, рекордно во Премиер лигата, а ова е второ достигнување во сезонските награди во Англија, откако Трент Александер-Арнолд беше прогласен за најдобар млад фудбалер во петокот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион37 минути

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет2 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион3 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет3 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Регион4 часа

Колона од возила – илјадници Албанци се обидуваат да влезат во Грција

Неколку илјади Албанци кои работат во Грција, заглавија денеска на границата меѓу двете земји. Тие се обидуваат да ја преминат...

Македонија4 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија17 часа

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија21 час

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија22 часа

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија24 часа

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет1 ден

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет1 ден

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Досие