Контакт

Спорт

Наполи не може да патува во Торино

Објавено пред

Утрешното дерби во Серија А помеѓу Јувентус и Наполи најверојатно нема да се одигра. Локалните власти на регионот Кампања им забраниле на фудбалерите на Наполи да го напуштат регионот, откако е потврдено дека двајца играчи и шестмина членови на стручниот штаб се заразени со коронавирусот.

Фудбалерите чии тестови биле позитивни се Пјотр Зјелиснки и Елиф Елмас.

Наполи минатиот викенд ја победи Џенова со 6:0, а по тој натпревар Џенова пријави 22 заразени, 17 од нив се фудбалери.

Бидејќи епидемијата во Џенова е премногу сериозна, а играчите на Наполи биле во близок контакт со нив регионалните здравствени власти им забраниле да патуваа во Торино.

Од друга страна од Јувентус преку соопштение порачаа дека нивните играчи утре од 20.45 часот ќе бидат на теренот.

„Јувентус сака да објави дека нашите играчи ќе се појават на теренот за натпреварот против Наполи, како што е и планирано со каландарот на Серија А“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Гранде“ Милан го „уништи“ Јуве, но го загуби Ибрахимовиќ

Објавено пред

Лошата сезона за Јувентус стана уште полоша, откако Милан успеа да стигне до импресивна 3:0 победа сред Торино за да ги намали шансите на „бјанконерите“ за пласман во Лигата на шампионите.

Шокот за Јуве го најави Брахим Дијаз со прекрасен гол во финишот на првото полувреме, а „росонерите“ имаа шанса да зголемат на 0:2 во 58. минута кога беше досуден пенал по играњето со рака во шестнаесетникот на Џорџо Кјелини.

Златан Ибрахимовиќ реши да му го препушти пеналот на Френк Кеси, кој се „изглупира“ и ја упати топката директно во рацете на Војчех Шчесни. Ибрахимовиќ во 66. минута доби нова повреда, која може да го оддалечи од Европското првенство, но потоа мечот го реши неговата замена, Анте Ребиќ со гол во 78. минута. Фикајо Томори само стави сол на раната на „бјанконерите“ во 82. минута од мечот.

Со овој резултат, на само три кола пред крајот на шампионатот, Милан се трети со 72 поени, исто како и третопласираната Аталанта, Наполи се трети со 70, додека Јуве остануваат на петтото место (кое води во Лига Европа) со 69 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-32523”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Дали Еден Азар ги спаси надежите на Реал за титула?

Објавено пред

Севилја беше на чекор до фантастична 2:1 победа на гостувањето кај Реал Мадрид, пред толку критикуваниот Еден Азар во 94. минута да постигне гол за 2:2 реми и за ново компликување во борбата за титулата во Ла лига, со кое Атлетико Мадрид остануваат главни фаворити на три кола пред крајот.

Бразилецот Фернандо им донесе водство на гостите во 22. минута од мечот по одличната асистенција на Иван Ракитиќ, но „кралевите“ успеаја да израмнат преку Марко Асенсио во 67. минута. Сепак, тимот на поранешниот тренер на Реал, Хулен Лопетеги, пак дојде во водство во 78. минута со гол од пенал на Ракитиќ, пред Азар во 94. минута да извлече реми за тимот на Зинедин Зидан.

Овој резултат значи дека на три кола табелата во Шпанија е супер-интересна – Атлетико имаат 77, Реал се втори со 75 поени, колку што има и Барса на третото место, а Севилја остануваат четврти, сега со 71 поен.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-32501”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев се „загреа“ за Ролан Гарос со титула од Мадрид

Објавено пред

Александер Зверев покажа дека на него мора да се смета како на еден од фаворитите за Ролан Гарос, откако по тешка битка со 6:7(8)/6:4/6:3 го совлада Италијанецот Матео Беретини за да ја освои својата втора титула од Мадрид опен и четврта Мастерс 100 круна.

Зверев, кој на патот до финалето ги победи специјалистите за игра на земја, Рафа Надал и Доминик Тим, го загуби првиот сет на турнирот од Беретини, но успеа да се врати за негова прва титула на земја од 2009 година.

Беретини го играше своето прво Мастерс 1000 финале, откако го доби тај-брејкот во првиот сет со 8:6, но Зверев направи еден брејк во вториот сет за да примора одлучувачки сет. Италијанецот имаше брејк топка на 2:2 во последниот сет, но потоа загуби сервис и Зверев ја запечати победата по 2 часа и 40 минути игра.

За Зверев сега следува Италијанскиот опен во Рим, пред да се обиде да стигне до првата гренд слем титула во Париз, каде што претходно го нема минато четврт-финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Заев денеска во Брисел, ќе разговара за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на ЕУ во Брисел ќе има средби со претседателката на Европската Kомисија Урсула фон...

Свет38 минути

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет49 минути

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 час

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија18 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет18 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион20 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ20 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија20 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија21 час

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија21 час

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет22 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија22 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет24 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет1 ден

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија2 дена

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија2 дена

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Досие