Контакт

Спорт

Насмевката на Азар ги разгневи навивачите на Реал

Објавено пред

Реал Мадрид не успеа да се пласира во финалето во Лигата на шампиони. Реал, синоќа, доживеа пораз од Челси (2:0), во полу-финалниот реванш. По мечот бес и разочарување кај навивачите и шпанските медиуми предизвика насмевката на лицето на Еден Азар, кој се дружеше со поранешните соиграчи Цезар Аспиликуета, Курт Зума и Кепа Аризабалага.

Азар, против својот поранешен тим, одигра 80 минути. Не успеа да направи разлика на теренот, буквално беше невидлив на теренот.

Навивачите и медиумите можат да му простат за лошата игра, но нема да му го заборават однесувањето по натпреварот.

„Азар играше против Реал Мадрид, доказ е оваа насмевка“, е еден од коментарите на „Твитер“.

Белгиецот, во Реал, пристигна во 2019 година за 100 милиони евра. За две години тој поради повредите одигра само 50 натпревари, на кои постигнал седум гола и забележал четири асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Популарно

Mакедонските возачи на TWINGO CUP викендов со нов интернационален предизвик на тркачката патека во Серес, Грција

Објавено пред

AKK RENAULT SPORT како организатор на RENAULT TWINGO CUP и официјалните претставници на LEMA Racing најавуваат уште еден интернационален настап за TWINGO CUP натпреварувачите и тоа на тркачката патека во Серес, Грција викендов на 26 и 27 јуни.

Во Серес ќе се возат петтата и шестата трка од Twingo Eurocup, бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ, a истата трка ќе се бодува и за првенството на Македонија.

Пријавени се вкупно 23 возила од: Словенија, Унгарија, Србија и 10 македонски натпревaрувачи: Ненад Костовски, Иван Стефановски, Слободан Трајковски, Давид Малинковски, Мартин Костовски, Зоран Миракоски, Емил Нацка, Ангелче Стојковски, Владимир Тренески и Милан Ѓорѓевиќ.

Во продолжение е стартната листа:

Официјалната програма на натпреварите е следна:

26 јуни (сабота)

08:00-10:00 Верификација и технички преглед
10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00-13:00 Квалификации
13:00-15:00 Пауза за ручек
15:00-17:00 Прва трка
17:00-18:00 Церемонија на доделување на награди

27 јуни (недела)

10:00-12:00 Слободен тренинг
12:00 – 13:00 Пауза за ручек
13:00- 15:00 Втора трка
15:30 Церемонија на доделување на награди

По четири извозени трки во генералниот пласман во првенството на Македонија првото место го делат Давид Малинковски и Ангелче Стојковски кои имаат по 52 бода, додека пак на третото место е Мартин Костовски со 42 бода.

Следниот меѓународен натпревар каде нашите возачи ќе бидат бодувани согласно регулативите и признанија на FIA CEZ е закажан во Гробник – Хрватска од 23 – 25.07.2021 додека пак финалната трка за заокружување на сезоната е закажана повторно во Серес – Грција (Ноември) CEZ во организација на АКК Рено Спорт Скопје.

Голема благодарност до нашите поддржувачи: Аутомотив Груп, RENAULT, Триглав Осигурување, Power Sport System (PSS) и Шпаркасе Лизинг кои овозможуваат да трките се организираат на високо ниво како на домашните така и на меѓународните автомобилски стази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кошаркар на Лејкерси уапсен за поседување марихуана

Објавено пред

Алекс Карузо од Лос Анџелес лејкерс бил упасен во Тексас поради поседување на марихуана при обид да влезе во авион на аеродромот во Колеџ Стејшн.

Во неговата торба биле пронајдени околу 50 грама марихуана, по што тој бил уапсен, а потоа пуштен со кауција. Карузо играше кошарка за Тексас А&M колеџот, а ова лето стана слободен агент.

27-годишниот Карузо пристигна во Лејкерси во 2017 година, и во четири години беше редовна замена во тимот со просек од 6.4 поени, 2.9 скока и 2.8 асистенции во 58 меча минатата сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сун Јанг нема да оди на Олимпијада, адвокатот тврди дека е политичка жртва

Објавено пред

Трикратниот олимписки шампион во пливање, Сун Јанг нема да може да настапи на Олимпијадата во Токио и покрај тоа што Судот за арбитража во спортот (ЦАС) му ја намали осумгодишната суспензија на четири години и 3 месеци.

Сун Јанг освои две златни медали во Лондон во 2012 и победи на 200 метри слободно во Рио во 2016 година, и иако немаше позитивен тест, доби осумгодишна суспензија за пропуштен допинг-тест во 2018 година. Ова беше втор прекршок, откако во 2014 година, тој отслужи тримесечна суспензија поради позитивен тест на стимулантот триметазидин.

Светската пливачка федерација (ФИНА) прво го ослободи Кинезот од обвинувањата, но Светската анти-допинг агенција (ВАДА) се жалеше и му ја потврди суспензијата. Сун тврдеше дека го пропуштил допинг-тестот бидејќи тестерите не можеле да го потврдат својот идентитет кога се појавиле во неговиот дом. Неговиот адвокат, Жанг Кихуаи вели дека се работи за политичка одлука против кинескиот спортист.

„Сун Јанг не ги прекрши правилата и немаше позитивен тест. За жал, Кина и остатокот од светот е жртва на интернационални организации кои се манипулирани во политички цели“, вели Кихуаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа40 минути

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија1 час

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија2 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет4 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет4 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија16 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија18 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија19 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија20 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија1 ден

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија1 ден

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Досие