Контакт

Спорт

Навистина не е фер – Швајцарците со над 10.000 километри, Англичаните со 0

Објавено пред

Пред стартот на осминафиналните дуели на необичното Европско првенство, интересна е анализата на тоа колку одредени репрезентации поминале во летови и „селења“ од еден крај на Европа до друг.

УЕФА реши ова ЕУРО да биде посебно по тоа што организацијата не беше доделена вообичаено на една земја, туку на повеќе нации низ целиот континент – од Глазгов до Санкт Петерсбург, преку Рим до Копенхаген.

Најголеми патници на ЕУРО дефинитивно се Швајцарците со неверојатни 11.700 поминати километри. Тимот на Владимир Петковиќ својот камп го имаше во Рим, првиот меч го одигра во Баку, Азербејџан против Велс, по што играше против Италија во Рим, а потоа се вратија во Баку за мечот со Турција.

И Швеѓаните се „патници“ со над 10 илјади поминати километри – од Гетеборг до Санкт Петерсбург и Севилја.

Најмногу им се „погоди“ на Англичаните, односно трите меча од групната фаза ги играа на „Вембли“, а таму ќе го играат и осминафиналето против Германија во вторник. Понатаму, тие во четврт-финалето би играле во Баку, но потенцијалното полуфинале и финале повторно би го играле дома на славниот „Вембли“ во Лондон.

Спорт

Алиоски месец дена подоцна се збогуваше со навивачите на Лидс

Објавено пред

Еден месец по крајот на неговиот договор, македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски се збогуваше со навивачите на Лидс јунајтед, праќајќи им емотивно видео на социјалните мрежи.

Алиоски помина четири години на „Еланд роуд“, од кои три под Марсело Биелса, со кого оствари влез во Премиер лигата во 2020. Во видеото тој се извини за доцното обраќање кон навивачите.

„Сакам да кажам некои зборови за семејствоот на Лидс, за фановите на Лидс. Сакам да се извинам бидејќи ми беше потребно и не беше лесно да се замине од така голем клуб како Лидс јунајтед . Сакам да ви се заблагодарам, посебно на навивачите кои од првиот момент ми го допреа срцето. Никогаш нема да ве заборавам. Секаде каде што ќе одам Лидс ќе биде со мене. Посебна благодарност до сопственикот Андреа Радрицани, до Виктор Орта, и секако до менаџерот Марсело Биелса, кој беше најдобар на светот. Ќе ми недостасувате сите. Го остваривме сонот за враќање во Премиер лигата, кога го имав најдоброто чувство во мојот живот. До фановите, имате нов навивач меѓу вас, тоа е Џани Алиоски и ќе го следам секој натпревар со вас. Маршираме заедно“, напиша Алиоски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пораката на Меси до семејството беше дел од промоцијата на „Вацап“

Објавено пред

Лионел Меси ова лето, конечно, донесе голем трофеј за Аргентина освојувајќи ја Копа Америка на „Маракана“ во Рио и во еден од најемотивните моменти тој имаше видеопорака до својата сопруга и децата по трофејот.

Сега тој момент беше споделен на социјалните мрежи на аргентинската фудбалска мегаѕвезда и тоа како јасно посочена реклама на компанијата „Вацап“.

„Каков специјален момент. Ова беше веднаш по финалето кога ја прославував титулата од Копа Америка со моето семејство преку ‘Вацап’ видеопорака“, напиша Аргентинецот.

Видеото веќе е прегледано повеќе од 15 милиони пати и за него, секако, Меси ќе биде добро платен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)

Прикажи повеќе...

Спорт

Погба: Симон Бајлс покажа неверојатна сила

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба, даде поддршка на американската гимнастичарка Сајмон Бајлс, која се повлече од повеќебојот велејќи дека е најпотребно да се фокусира на сопственото ментално здравје.

Овој потег дојде откога таа се повлече и од тимското натпреварување и доби повеќе пофалби за својот потег под притисок за остварување резултати. Иако дел од критичарите сметаа дека професионален спортист мора да се справи со притисокот што ја носи работата, Погба не се согласува.

„Момент на неверојатна сила од Симон Бајлс. Секогаш се фокусираме на физичкиот аспект на здравјето, но менталното здравје е исто толку важно. Кога се грижиш за двете, ќе успееш во животот“, напиша Погба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија6 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ7 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет8 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен12 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија13 часа

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија14 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет15 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија1 ден

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија1 ден

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија1 ден

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија1 ден

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ1 ден

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија1 ден

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа1 ден

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија2 дена

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа2 дена

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт2 дена

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија2 дена

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Досие