Контакт

Спорт

Навивачите на ПСЖ се свртеа против Нејмар: Ти си кучкин син (видео)

Објавено пред

Иако тој не беше на теренот, Нејмар беше „главниот“ на првиот меч од новата сезона на Пари Сен-Жермен против Ним во неделата, откако дел од навивачите јасно му порачаа што мислат за него по новите шпекулации околу трансферот во Барселона.

Две години откако пристигна во француската престолнина, токму од клубот од Каталонија, Нејмар не успеа да ги добие навивачите на ПСЖ, а новите шпекулации дека сега има реални шанси тој да се врати на „Ноу Камп“ во договор кој ги вклучува и Филипе Кутињо и Нелсон Семедо, навивачите го кажаа своето.

Извици „кучкин син“ постојано се слушаа на „Паркот на принцовите“, а навивачите исто така преку банери му порачаа на Нејмар да си оди.

Тухел по мечот призна дека е во незавидна положба.

„Немам вести за неговата иднина. Сега е со нас и беше одлучувачки за нас. Ако замине ќе биде тешко да се најде фудбалер кој би можел да ги направи истите работи. Можеби тоа што нема вести е добра вест за нас. Тешко е да се знае“, призна Тухел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Русинките на чекор до полуфинале, Германките преку Холандија

Објавено пред

Русија со 27:18 ја декласираше Романија за да им ги уништи шансите за пласман во полуфиналето на Светското првенство во Јапонија, и уште еднаш да покажат дека се фаворитки за освојување на титулата.

Предводени од поранешниот романски селектор Амброш Мартин, Русинките, актуелни олимписки шампионки по тесното прво полувреме, целосно доминираа во второто за да дојдат на чекор до полуфиналето.

Во трилер-натпревар пак, во кој победникот беше одлучуван во последната минута, Германија со 25:23 ја победи Холандија за да се искачи на првото место во групата Б со пет поени, пред Холанѓанките и Норвежанките со 4, откако Норвешка го доби скандинавското дерби со 22:19.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ЈАПОНИЈА

ГРУПА 1

Србија – Јужна Кореја 36:33 (21:16)

Холандија – Германија 23:25 (12:11)

Норвешка – Данска 22:19 (12:9)

Табела: 1.Германија 5, 2.Холандија 4, 3.Норвешка 4, 4.Јужна Кореја 2, 5.Србија 2, 6.Данска 1

ГРУПА 2

Романија – Русија 18:27 (10:10)

Шпанија – Шведска 28:28 (14:8)

Црна Гора – Јапонија 30:26 (14:11)

Табела: 1.Русија 6, 2.Шпанија 5, 3.Црна Гора 4, 4.Шведска 3, 5.Јапонија 0, 6.Романија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Il Genio! Пандев уште еднаш покажа каков мајстор е со прекрасен гол! (видео)

Објавено пред

Предупредувањата на тренерот на Лече, Фабио Ливерани дека Горан Пандев може да биде човек на одлука се покажа како вистинит во дуелот од Серија А против Џенова, откако македонскиот капитен постигна навистина фантастичен гол од над 30 метри, покажувајќи дека е вистински мајстор.

Во 31. минута од мечот на југот на Италија, по една мешаница пред голот на Лече, Пандев од далеку забележа дека голманот Габриел е излезен и успеа да постигне фанатастичен гол. Мајсторија!

Ливерани: Пандев како што старее, станува поголем фудбалер за одлука

Прикажи повеќе...

Спорт

Полицијата го уапси човекот кој расистички го навредуваше Фред

Објавено пред

Ентони Бурк, 40-годишниот навивач на Манчестер сити кој правеше расистички гестикулации кон фудбалерот на Манчестер јунајтед, Фред за време на вчерашното дерби, утрово е уапсен од локалната полиција, јавуваат британските медиуми.

Бурк, поранешен британски војник беше фатен од камерите како прави мајмунски гестикулации кон Фред во моментите кога Бразилецот изведуваше корнер, а друг дел од навивачите го нападнаа со запалки и други објекти.

„Ниту овој идиот не може да го уништи чувството. Срамно однесување, никогаш нема оправдување за расизам“, напиша крилото на Јунајтед, Џеси Лингард на Твитер.

Самиот Фред призна дека бил навреден.

„За жал, уште живееме во назадно општество. Срамота е што уште треба да живееме со ова во 2019. На теренот не видов ништо, но ми покажаа потоа во соблекувалната. Се обидувам да не мислам за тоа. Се случува тука, се случуваше и кога играв во Украина“, изјави Фред.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија2 часа

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура3 часа

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет3 часа

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ4 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија5 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион17 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија21 час

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија22 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија1 ден

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Досие