Контакт

Спорт

Навивачот кој ги навредуваше Рашфорд, Санчо и Сака ќе оди во затвор

Објавено пред

Навивачот на „Гордиот Албион“ кој во живо на Фејсбук испраќаше расистички навреди за англиските репрезентативци Маркус Рашфорд, Џејдон Санчо и Букајо Сака по финалето на ЕВРО 2020 ќе оди во затвор, доби казна од 10 недели.

Се работи за Џонатон Бест (52) кого лондонскиот Суд за прекршоци го осуди откако тој ја призна вината за испраќање навредливи или непристојно пораки преку социјалните мрежи.

„Додека мнозинството од нацијата беше горда бидејќи ‘Трите лавови’ стигнаа до своето прво меѓународно финале по повеќе од 50 години, Џонатон Бест ги користеше социјалните мрежи за јавно да ги оцрни овие три момчиња“, се вели во соопштението на Обвинителството.

Бест во полиција го пријавил негов Фејсбук пријател, откако овој одбил да го отстрани спорното видео.

Спорт

Атлетико на второто место во Шпанија по победата кај Кадиз

Објавено пред

Атлетико Мадрид стигна до 1:4 победа на гостувањето кај Кадиз за да скокне на второто место во шпанската Ла лига, со само еден поен заостанување зад лутиот ривал Реал Мадрид, кој вечерва ја пречекува Севилја.

Актуелниот шпански шампион доминираше во играта, но му беше потребно до 56. минута да стигне до водство, кога Томас Лемар ја скрши одбраната на Кадиз. Антоан Гризман во 70. минута зголеми на 0:2, пред Анхел Кореа само што влезе во игра во 76. минута, даде гол за потврда на победата. Антони Лозано намали на 1:3 во 83. минута, а три минути подоцна Матеуш Куња да ги постави конечните 1:4

Атлетико сега има 29 поени на табелата со 14 одиграни мечеви, пред Реал Сосиедад на третото место со ист број на поени, но со 15 меча, додека Реал на врвот имаат 30 поени од 13 меча. Кадиз се пред зоната на испаѓање на 17. место со 12 поени, еден пред Елче и два пред Хетафе.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ВАР-фарса во Италија – 5 минути и 20 секунди за утврдување офсајд, Рома на крајот со победа

Објавено пред

Рома со 1:0 го совлада Торино во меч од 14. коло од италијанската Серија А, во меч во кој единствениот гол го постигна „џокерот“ на Жозе Мурињо, Теми Абрахам, но и во меч во кој беше поставен рекорд за должината на една ВАР проверка – неверојатни 5 минути и 20 секунди за проверка на офсајд токму на Абрахам при досудениот пенал.

Абрахам продолжи со одличната игра за „волчицата“ кога стрелаше во 32. минута по добрата игра на Хенрик Мхитарјан, но во 40. минута почна драмата.

Алесандро Буонџорно несомнео го собори Стефан Ел Шарави во шестнаесетникот на „Олимпико“, и беше досуден пенал, но кога Абрахам застана на белата точка, остана таму повеќе од 5 минути. ВАР го проверуваше потенцијалниот офсајд пред акцијата, за по долга пауза да утврди дека петицата на Абрахам била во офсајд. Додека чекаше, Абрахам ја жонглираше топката како загревање, додека Мурињо беше исфрустриран на аут-линијата.

На крајот, Рома победи и остана на петтото место во Серија А, додека Торино остануваат на 13. место.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Леверкузен има нова тинејџерска ѕвезда, со голема победа во Лајпциг

Објавено пред

Баер Леверкузен уште еднаш покажа дека е вистинска „фабрика“ за таленти, откако Флоријан Вирц стана првиот тинејџер со 11 постигнати гола во Бундеслигата, а „фармацевтите“ стигнаа до импресивна 3:1 победа над РБ Лајпциг за да се искачат на третото место на табелата.

Вирц го постигна првиот гол на мечот во 21. минута, пред во 34. минута Муса Дијаби да донесе 0:2 водство на Леверкузен. Андре Силва во 62. минута од мечот намали на 1:2, но Џереми Фримпонг по само четири минути ја врати предноста од два гола за гостите.

Леверкузен сега се трети со 24 поени, седум зад лидерот Баерн, додека Лајпциг се само осми со 18 поени.

БУНДЕСЛИГА, 13.КОЛО

РБ Лајпциг – Баер Леверкузен 1:3

Ајнтрахт Франкфурт – Унион Берлин 2:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани 333 нови случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа. Направени се 2.547 тестирања,...

Македонија9 часа

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет9 часа

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија9 часа

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија10 часа

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет11 час

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија1 ден

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија1 ден

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија1 ден

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија1 ден

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија1 ден

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет1 ден

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет1 ден

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија1 ден

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија2 дена

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион2 дена

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија2 дена

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ2 дена

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Досие