Контакт

Спорт

НБА плејоф: Торонто остана во живот по две продолженија (видео)

Објавено пред

Во драматичен меч со две продолженија, Торонто репторс успеаја да го „скршат“ отпорот на Милвоки бакс и да победат со 118:112 за да го намалат водството на Бакси на 2:1 во финалето на Источната конференција во НБА.

Кавај Ленард го надигра Јанис Адетокумбо и уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите кошаркари во досегашниот тек на НБА плејофот. Репторс поведоа со 13:5 на стартот, а оваа разлика стигна до 30:21 на крајот на првата четвртина за на одмор да отидат со +7 (58:51).

Но, Бакси се вратија во третата четвртина, откако наместо Адетокумбо (кој заврши со само 12 поени), се кренаа Џорџ Хил и Малколм Брогдон. Репторси пропуштија шанса за победа во регуларниот дел откако Паскал Сиакам утна две слободни фрлања при 96:94 на седум секунди пред крајот, а Мидлтон на другата страна обезбеди продолженија. На крај, Ленард во второто продолжение ја обезбеди победата за Торонто.

Ленард заврши со 36 поени и 9 скока, Сиакам додаде 25 поени, додека за Бакси, Џорџ Хил заврши со 24, а Брогдон со 20 поени. И четвртиот натпревар се игра во Канада.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Подгответе се, Јувентус-Милан следниот петок!

Објавено пред

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, преку „Фејсбук“ потврди дека се утврдени датумите за реваншите од полуфиналињата од Копа Италија – Јувентус-Милан ќе играат в петок, 12 јуни, Наполи-Интер ќе играат следниот ден, а финалето ќе се одржи на 17 јуни.

Со ова ќе се овозможи простор за закрепнување на фудбалерите по реваншите до финалето на „Олимпико“ во Рим на 17 јуни. Ова значи дека Серија А може да се рестартира на 20 јуни.

Првите мечеви во двата дуела се одиграа во февруари. Милан и Јувентус одиграа 1:1 на „Сан Сиро“, а Интер дома загуби од Наполи со 0:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ветеранот Златко Хорват е новото засилување на Металург

Објавено пред

Металург продолжува со одличните засилувања пред новата ракометна сезона, договорајќи трансфер на поранешниот капитен на ППД Загреб, Златко Хорват.

35-годишниот Хорват е легенда на хрватската репрезентација, но и на „плинарите“, каде што ја одигра своја кариера. Хрватот потпишува договор на една година и е последното засилување на клубот од Автокоманда по Момир Рниќ, Бранко Канкараш и Никола Потиќ.

Металург следната сезона ќе настапува во новата Лига Европа на ЕХФ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал: При вакви услови не би патувал на Флешинг медоуз

Објавено пред

Рафаел Надал вели дека доколку условите се такви како во моментот, тој не би патувал на САД опен на Флешинг медоуз, иако е актуелен шампион.

Засега е сигурно дека до почетокот на август нема рестартирање на АТП и ВТА-турнеите поради пандемијата на коронавирусот, но САД опен и „Ролан Гарос“ уште не се откажани. Зборувајќи еден ден по својот 34. роденден, Надал вели дека мора да се гледа реалноста.

„Да ме прашате денеска дали сакам да патувам во Њујорк за да играм тениски турнир, сигурно ќе ви кажам – не. За неколку месеци, не знам. Се надевам дека ќе бидам таму. Ќе мораме да добиеме повеќе информации за тоа како ќе се развива ситуацијата со вирусот бидејќи Њујорк е еден од најпогодените градови. Мразам идеја на тенис без гледачи, но ако тоа е единствениот начин, зошто да не?“, вели Надал.

САД, покрај од пандемијата, се погодени од огромниот број протести по смртта на Џорџ Флојд.

„Секако, загрижен сум што ги гледам овие катастрофи на улиците. Насилството и пандемијата создаваат тешка атмосфера за целиот свет. Треба да останеме смирени, да ги почитуваме сите и да живееме во мир“, додава Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион26 минути

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија1 час

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ3 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија3 часа

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија4 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија6 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион7 часа

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија7 часа

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија8 часа

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ8 часа

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија8 часа

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион11 час

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет11 час

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет11 час

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет12 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија13 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија23 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија23 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија1 ден

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ1 ден

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Досие