Контакт

Спорт

Не можат против шампионите! Портланд водеше со 18, но Вориорс имаат 3:0 (видео)

Објавено пред

Голден Стејт вориорс се пред ново финале на НБА лигата, откако победија со 110:99 во Портланд за да поведат со 3:0 во финалето на Западната конференција, иако Трејлбејзерс имаа и предност од 18 поени.

По двете домашни победи, актуелните шампиони и без Кевин Дурент беа пресилни за Портланд и сега пред Трејлблејзерс е „невозможна мисија“.

Портланд имаше одличен старт и водство од дури 18 поени во втората четвртина, пред на полувреме да отидат со предност од 66:53. Водството го оддржуваа до крајот на третата четвртина, кога почнува пресвртот за во финишот да стигнат до убедлива победа.

Стеф Кари повторно беше лидер на Вориорс со 36 поени, Дрејмонд Грин имаше трипл-дабл со 20 поени, 12 асистенции и 13 скока, додека Клеј Томпсон уфрли 19 поени. Кај домаќините, Меккалам маше 23, Лилард 19, а Ленард 16 поени.

Спорт

Шефилд Јунајтед го згазија Челси (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Челси забележаа убедлив пораз во шефилд (3:0) со што го ја компромитираа позицијата која им обезбедува место во Лигата на шампионите. На поразот на „сините“ најмногу се израдуваа во Лестер и Манчестер Јунајтед. Овие два тима со евентуални победи ќе го турнат Челси на петтата позиција. од друга страна Шефилд Јунајтед го прескокнаа Вулверхемтон на шестото место.

Фудбалерите на Френк Лампард во Шефилд одиграа катастрофален натпревар, особено во одбраната. Челниицте на тимот ќе мора во преодниот рок да донесат квалитетни дефанзивци бидејќи Кристенсен, Зума и Ридигер на моменти делуваа како аматери. Иако имаа посед на топка од речиси 76 отсто не успеаја да создадат сериозна шанса за постигнување на гол.

Од друга страна Шефилд беа цврсти во одбраната и исклучително опасни во контранападите. Херој на домашниот тим беше Мекголдрик кој постигна два гола. Напаѓачот кој малку играше сезонава поради повреда ги постигна првите голови во кариерата во Премиерлигата.

Првиот гол Мекголдрик го постигна во 18 минута, потоа во 33 предноста ја дуплираше Мекбурни, а конечниот резултат Мекголдрик го постави во 77 минута.

До крајот на мечот Челси избегна катастрофа бидејќи играчите на Шефилд не реализираа две чисти шанси.Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Сѐ направивме како што треба, но нивниот голман…

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул Јирген Клоп по нерешениот резултат со Барнли (1:1) рекол дека нема замерка на играта на својот тим.

Бернли попладнево ја прекина неверојатната серија на домашни победи на Ливерпул. „Црвените“ беа во серија од 24 победи, 17 оваа сезона, на „Енфилд“.

„99 отсто од времето правевме се како што треба, не можам да бидам незадоволен, но секако дека никогаш нема да престанам да ги критикувам играчите“, рекол Клоп.

Најзаслужен што Барнли освои бод на „Енфилд“ беше голманот ник Поуп кој бранеше брилијантно.

„На моменти делуваше како да играме против Поуп, а не против Барнли. Навистина беше неверојатен. Направивме се како што треба, но неговите одбрани не спречија да победиме“.

Ливерпул, во наредното коло, на 15 јули ќе гостува кај Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов шок за Лацио, Сасуоло ги однесе бодовите од Рим (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Лацио направија уште еден кикс во Серија А. Во 32 коло Сасуоло славеше во Рим со 2:1. Лацио остнаа без шанси за шампионската титула, а до крајот на сезоната ќе треба да се борат за второто место со Аталанта и Интер.

Натпреварот започна со деби голот на 18 годишниот напаѓач на Сасуоло Распадори. Меѓутоа неговиот гол во десеттата минута го поништи ВАР.

Лацио се закани веднаш преку Луис Алберто, кој беше непрецизен од добра позиција. Шпанецот постигна гол за водство на лацио во 33 минута.

Во вториот дел Распадори постигна гол кој не му беше поништен. Голот за 1:1 е деби гол за младиот напаѓач во Серија А.

Целосен шок фудбалерите на Лацио доживеаја во 91 минута кога Капуто го совлада Страхоша.Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија2 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија5 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ6 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион6 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија6 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион7 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија11 час

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија12 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија12 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија12 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија12 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија12 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион23 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет1 ден

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион1 ден

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Досие