Контакт

Спорт

„Не можев да чекам Зидан да се ослободи од Лука Јовиќ“

Објавено пред

Шпанскиот фудбалер Борха Мајорал рекол дека решил да се пресели во Рома бидејќи не можел да чека Реал да се ослободи од Лука Јовиќ.

Мајорл во финишот на преодниот рок договори две сезони да игра како позајмен фудбалер во Рома. Рекол дека ја прифатил понудата бидејќи сакал да напредува и расте како фудбалер.

„Зидан сакаше да останам, јас му реков дека желбата ми е да заминам во клуб каде што ќе имам можност да играм. Клубот го послуша Зидан, поради тоа тој сакаше да се ослободи од Лука Јовиќ. Сè се случи доцна во преодниот рок, му се јавив на Зидан и го прашав дали ќе ме пушти да заминам. Верував дека тоа е вистинскиот начин за мене за да продолжам да напредувам во кариерата“, рекол Мајорал, кој претходните две сезони играше како позајмен играч во Леванте.

Мајорал во второто коло беше најзаслужен за победата на Реал над Бетис, во финишот на натпреварот тој избори пенал, кој го реализира Рамос за победа на „кралскиот клуб“ 3:2.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Објавено пред

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако пропушти победа во последните секунди за 24:24 (13:12) реми со упорниот Порто, за кој блесна македонскиот голман, Никола Митревски.

Португалскиот клуб уште на почетокот покажа дека ќе биде противник кој не смее да се потцени, откако по првичното водство од 4:2 на Вардар, направија серија од 0:6 за 8:4, предводени од одличниот Митревски на голот. Вардар успеа да се соземе и да го врати водството до полувреме (13:12), и оддржуваше предност од еден гол до 42. минута од мечот, кога Порто успеа да поведе повторно со два гола разлика (22:24).

Во неверојатниот финиш, Вардар успеа да се врати и да има предност преку Иван Чупиќ, за на крајот во последната секунда со малку среќа португалскиот клуб да дојде до поен. Чупиќ беше најефикасен со седум постигнати гола, ветеранот Марко Вујин додаде пет, додека Борко Ристовски имаше 17 одбрани на голот.

Во другите натпревари, Кјелце и Флензбург ја продолжија трката за првото место – Флензбург потешко од очекувањата со 37:35 го победи Елверум, додека Кјелце ја продолжи лошата низа на Пари Сен-Жермен со 35:33 победа. Мешков претходно со 26:24 го победи Пик Сегед, оставајќи го унгарскиот клуб без поени оваа сезона.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

ВАРДАР – Порто 25:25 (13:12)

Мешков Брест – Пик Сегед 26:24 (11:12)

Флензбург – Елверум 37:35 (18:14)

Кјелце – ПСЖ 35:33 (18:18)

Табела: 1.Кјелце 8, 2.Флензбург 8, 3.Мешков 6, 4.Порто 5, 5.Вардар 3, 6.ПСЖ 2,  7.Елверум 2, 8.Пик Сегед 0.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Арсенал и Рома со пресврт-победи, Наполи дома загуби од „десеткуваниот“ Алкмар

Објавено пред

Арсенал и Рома со пресврт во второто полувреме успеаја да стигнат до победи во првото коло од Лига Европа, додека Наполи немаше толку среќа и дома загуби од холандскиот АЗ Алкмар, тим кој имаше 9 фудбалери во аут со корона вирусот.

Во Виена, Рапид имаше 1:0 водство против Арсенал до 70-тата минута, кога во четири минути „топчиите“ обезбедија победа преку Давид Луиз и капитенот Пјер-Емерик Обамејанг.

Слично беше и во Швајцарија, каде што Јанг Бојс имаа 1:0 водство против Рома со гол од пенал од 14-тата минута. Бруно Переш израмни во 69. минута, пред албанскиот репрезентативец Мареш Кумбула да обезбеди победа во 74. минута.

На „Сан Паоло“, Наполи успеа да загуби од холандскиот АЗ Алкмар со 0:1 со голот на Дани де Вит во 57. минута. Најефикасно беше во Леверкузен, каде што Баер со 6:2 ја „растури“ Ница на Патрик Виеира.

ЛИГА ЕВРОПА, 1.КОЛО

ГРУПА А

ЦСКА Софија – ЦФР Клуж 0:2

Јанг Бојс – Рома 1:2

ГРУПА Б

Дандалк – Молде 1:2

Рапид Виена – Арсенал 1:2

ГРУПА Ц

Баер Леверкузен – Ница 6:2

Хапоел Бер Шева – Славија Прага 3:1

ГРУПА Д

Лех Познањ – Бенфика 2:4

Стандард Лиеж – Ренџерс 0:2

ГРУПА Е

ПАОК – Омонија 1:1

ПСВ Ајндховен – Гранада 1:2

ГРУПА Ф

Наполи – АЗ Алкмар 0:1

Риека – Реал Сосиедад 0:1

РАПИД ВИЕНА – АРСЕНАЛ

ЈАНГ БОЈС – РОМА

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – НИЦА


Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн е среќен со УЕФА и ЛШ, не размислува за европска премиер лига

Објавено пред

УЕФА преговара со клубовите за потенцијална реформа на Лигата на шампионите, потврди генералниот директор на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге, додавајќи дека европските шампиони се задоволни од ЛШ и немаат планови да се приклучат на иницијативата за европска премиер лига, предводена од Ливерпул и Манчестер јунајтед.Иднината на европскиот клупски фудбал повторно е во центарот на вниманието по плановите на англиските клубови со американски газди за формирање елитна лига со финансиска поддршка од 6 милијарди долари.Румениге вели дека тие не знаат ништо за плановите и посочи дека истото тоа е и со Александер Чеферин, претседателот на УЕФА.

„Не знам ништо за тоа. Денеска, за тоа зборував со претседателот на УЕФА, Александер Чеферин, и двајцата не ги знаеме деталите и не можеме да ви дадеме мислење дали се работи за сериозен проект или за лажни вести. Ние сме многу задоволни со Лигата на шампионите, а бидејќи се разговара за реформи на ЛШ, работиме на план за клубовите, фановите и ТВ-мрежите. Тоа е позитивно“, вели Румениге.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија3 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион4 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија5 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет5 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет6 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија8 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија9 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа10 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија13 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион13 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет13 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија14 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет14 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија15 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет1 ден

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Досие