Контакт

Спорт

Не помогна ниту одложувањето, коронавирусот го откажа маратонот во Париз

Објавено пред

Организаторите на маратонот во Париз сепак се решија да не го одржат натпреварувањето годинава. Причината е пандемијата на коронавирусот.

Маратонот беше планиран да се одржи на 5. април, а потоа беше одложен за 18. октомври. Потоа следуваше нов термин, 15 ноември, но денеска и тој е поништен и годинешното издание е откажано.

„Се обидовме со сè да го одржиме настанот, но бевме принудени да го откажеме маратон во 2020. година, во договор со властите во Париз. Соочени со невозможноста, многу од учесниците, особено од странските држави, да пристигнат на 14-15 ноември, решивме да го одложиме маратонот за 2021. година во порелаксирана атмосфера“ пишува на официјалната веб-страницата на маратонот.

Маратонците регистрирани за оваа година автоматски ќе имаат регистрација и за следната. Во спротивно, секој пријавен, ќе може да си ги врати средствата во текот на 18 месеци, велат организаторите.

Спорт

Соиграч на Пандев има коронавирус

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Џенова објави дека голманот Матија Перин е позитивен на коронавирусот.

„Играчот е во самоизолација и ќе го пропушти натпреварот со Наполи. Мати има покачена телесна температура, денес тој немаше контакт со соиграчите“, објави клубот.

Џенова во чии редови игра Горан Пандев утре од 18 часот ќе гостува во Неапол. Против Наполи на голот на Џенова ќе застане Федерико Маркети. Натпреварот ќе се одигра бидејќи сите останати играчи имале негативни тестови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез: Време е за уживање и нови успеси

Објавено пред

Луис Суарез од вчера е играч на Атлетико Мадрид. Уругваецот за новиот клуб ќе дебитира утре на натпреварот против Гранада. Суарез и во Атлетико ќе ја носи деветката на грбот. Со „јорганџиите“ тој потпиша две годишне договор.

„Драги навивачи на Атлетико, еве ме во новиот дрес. Со нетрпение го чекам првиот натпревар, во благодарам за пораките. Добив многу пораки. Сега е време за уживање и за нови успеси“, рекол Суарез во видеото кое клубот го објави на Инстаграм.

Луис Суарез во Атлетико пристигна како слободен играч откако Барселона реши дека повеќе не и е потребен.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

СЕХА-сезоната ќе започне на 10 октомври

Објавено пред

Новата сезона во регионалната ракометна СЕХА лига ќе започне на 10 октомври. Македонија во лигата ќе има два клуба. Вардар и Еурофарм Пелистер. Челниците на СЕХА го пролонгираа стартот на лигата за речиси еден месец, првично лигата требаше да стартува на 12 септември.

Сезонава во СЕХА лигата ќе се натпреваруваат 10 екипи кои ќе бидат поделени во две групи.

Вардар е во група со Татран Прешов, Војводина, Мотор Запорожје и Нексе, а Еурофарм Пелистер ќе игра против Веспрем, Загреб, Мешков Брест и Металопластика.

фото/rkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Свет46 минути

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет1 час

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ3 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ3 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија4 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет5 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет6 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија7 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа7 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет8 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ17 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија17 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа19 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија19 часа

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија23 часа

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија24 часа

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа1 ден

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија1 ден

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија1 ден

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Досие