Контакт

Спорт

Нејмар блесна во Перу, Фалкао ја спаси Колумбија, катастрофа на Уругвај

Објавено пред

Комплетирано е второто коло во квалификациите за пласман на Светското првенство во Јужно-американската зона. Бразил победи во Перу, Уругвај падна во Еквадор, Фалкао во последните секунди ја спаси Колумбија од пораз во Чиле, а Парагвај со многу мака победи во Венецуела.

Во реприза на последното финале од Копа Америка, Бразил со пресврт успеа да слави во Перу. Најзаслужен за тоа е Нејмар, кој постигна хет-трик. Кариљо постигна гол за Перу во петтата минута, Нејмар израмни во 28., а нова предност на домашниот тим му донесе Тапија. Резултатот го израмни Ришарлисон, а потоа Нејмар со два гола ја запечати судбината на домаќинот.

Уругвај доживеа тежок пораз во Еквадор (4:2). Еквадорците играа одлично, водеа со 4:0, а целосна катастрофа спречи Луис Суарез со два гола во завршницата на натпреварот.

Хименез постигна гол во 85. минута за Парагвај во победа кај Венецуела 1:0.

Чиле и Колумбија одиграа 2:2. Видал и Санчез постигнаа голови за Чиле, а Лерма и Фалкао за Колумбија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фабињо не игра за Бразил, неизвесно колку ќе отсуствува

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Ливерпул, Фабињо е отстранет од бразилската репрезентација за квалификациите за СП Катар 2022 следниот месец, зголемувајќи ги дефанзивните главоболки на Јирген Клоп.

Сестраниот 27-годишен Бразилец се повреди при победата на Ливерпул против Митјиланд во ЛШ, и сега селекторот Тите потврди дека тој има мускулна повреда на десниот бут и замена со Алан од Евертон.

Вирџил ван Дајк најверојатно ќе го пропушти остатокот од сезоната по повредата на коленото во мечот со Евертон, додека Жоел Матип исто така има повреда, така што отсуството на Фабињо би претставувало вистински проблем за Клоп.

Бразил игра со Венецуела на 13 ноември и Уругвај на 17 ноември, така што Фабињо речиси сигурно нема да игра на мечевите пред интернационалната пауза за Ливерпул – дуелите со Вест хем и Манчестер сити и мечот од ЛШ против Аталанта.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: Милан и Звезда убедливи, Тотенхем „падна“ во Белгија

Објавено пред

Милан ја продолжи победничката серија во Лига Европа триумфирајќи над Спарта Прага со лесни 3:0, Црвена звезда го „растури“Либерец со 5:1, додека Тотенхем на Жозе Мурињо доживеа неочекуван пораз кај Антверпен (1:0) во второто коло во Лига Европа.

Брахим Дијаз ги донесе „росонерите“ во водство во 24. минута по асистенција на Златан Ибрахимовиќ, а Швеѓанецот имаше шанса да зголеми на 2:0 12 минути подоцна од белата точка, но ја погоди само стативата. Сепак, во второто полувреме Милан стави точка на неизвесноста со головите на Рафаел Леао (57. минута) и првенецот на Диого Далот (67. минута). Милан има две победи во два меча во ЛЕ.

Белградска Црвена звезда по поразот на гости кај Хофенхајм, дома го „искали бесот“ на Слован Либерец победувајќи со 5:1. Бен постигна два гола, а стрелци беа и Гајиќ, Фалчинели и Катаи.

Во Белгија, Тотенхем доживеа незгоден пораз од Антверпен, откако во 29. минута Израелецот Лиор Рефаелов ја искористи лошата реакција на одбраната.

ЛИГА ЕВРОПА, 2.КОЛО

ГРУПА Г

АЕК – Лестер 1:2

Зорја Луханск – Брага 0:2

ГРУПА Х

Милан – Спарта Прага 3:0

Лил – Селтик 2:2

ГРУПА И

Карабаг – Вилјареал 1:3

Сиваспор – Макаби Тел Авив 1:2

ГРУПА Ј

Антверпен – Тотенхем 1:0

ЛАСК Линц – Лудогорец 4:3

ГРУПА К

ЦСКА Москва – Динамо Загреб 0:0

Феенорд – Волфсбергер 1:4

ГРУПА Л

Црвена звезда – Слован Либерец 5:1

Гент – Хофенхајм 1:4

МИЛАН – СПАРТА ПРАГА

АНТВЕРПЕН – ТОТЕНХЕМ


АЕК – ЛЕСТЕР

ЛИЛ – СЕЛТИК

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – СЛОВАН ЛИБЕРЕЦ

ГЕНТ – ХОФЕНХАЈМ

КАРАБАГ – ВИЛЈАРЕАЛ

ЛАСК – ЛУДОГОРЕЦ

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамес страда од повреда на тестисите

Објавено пред

Новата ѕведа на Евертон, Хамес Родригез страда од повреда на тестисите добиена од дуел со Вирџил ван Дајк на Мерсисајд дербито, објавува „Марка Коломбија“.

Колумбиецот одигра 90 минути против Ливерпул на 17 октомври при 2:2 ремито, добивајќи повреда од дуел со Ван Дајк, за кого тој меч заврши со посериозна повреда на коленото.

Според весникот тој користи третман со терапија со притисок бидејќи не може да се користи мраз. Технологијата работи со масажа на нозете со воздушен притисок за зголемување на циркулацијата и намалување на модринките. Самиот Родригез на социјалните мрежи објави фотографија со машината минатиот викенд.

И покрај повредата, тој одигра цел меч против Саутемптон минатиот викенд, кога „карамелите“ загубија со 2:0.

View this post on Instagram

👌🏼💪🏼

A post shared by James Rodríguez (@jamesrodriguez10) on Oct 23, 2020 at 11:47am PDT

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија3 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија4 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет5 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија7 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија8 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија8 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија10 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија11 час

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија11 час

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет11 час

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија13 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија14 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет14 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија14 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија14 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа1 ден

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија1 ден

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија1 ден

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија1 ден

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Досие