Контакт

Спорт

Нејмар: Направив сè да се вратам во Барселона

Објавено пред

Нејмар вели дека „направил сè да се врати во Барселона пред Лионел Меси да му се приклучи во Пари Сен-Жермен потврдувајќи ги шпекулациите дека подолго време сакал враќање во Каталонија.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ плати рекордни 222 милиона евра во 2017 да го откупи договорот на Нејмар со Барселона по четири години на „Камп ноу“, во кои освои две титули од Ла Лига и една од Лигата на шампионите во пеколниот напад со Меси и Луис Суарез. Сепак, во летото 2019 постоеја големи шпекулации дека тој сака да се врати во Барселона, но тоа не се оствари.

„Се обидов да се вратам во Барса. Направив сè, но тоа не беше возможно. Но, среќен сум што Лео дојде тука со нас бидејќи тој ми е пријател и добро се согласуваме“, вели 30-годишниот Нејмар.

Бразилецот има проблеми со повредите оваа сезона со само 16 настапи во сите натпреварувања, 4 гола и 4 асистенции.

Спорт

(Видео) Блицкриг Челзи на „Крејвен Котиџ“

Објавено пред

Фудбалерите на Челзи славеа на гости против Фулам (2:0), во последниот натпревар од седмото коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

„Сините“ до триумфот стигнаа благодарение на головите во интервал од 60 секунди, стрелци беа Михаило Мудрик во 18. минута (прв гол во Премиер лигата откако дојде во Челси), а Армандо Броја во 19. минута.

На „Крејвен Котиџ“, Челзи ја постигна првата победа по три кола во кои не можеше ниту да постигне гол.

До крајот на натпреварот, избраниците на Маурицио Почетино ја задржаа предноста и стигнаа до осмиот бод во сезоната, што им е доволно на 11. позиција.

Исто толку бодови има и Фулам, кој е 13. поради послабата гол разлика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дебакл на Работнички, во последната четвртина постигна само два поени

Објавено пред

Кошаркарите на Работнички со убедлив пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за ФИВА Еврокупот. Работнички вечерва загуби од рапид Букурешт со 57:87 (20:21, 21:24, 14:21, 2:21).

dobivaj vesti na viber

Работнички против гостите од Романија имаше сили само за едно полувреме. Тој период заврши со четири поени предност за Рапид.

Целосен распад на системот следуваше во второто полувреме. Некаде во вториот дел од третата четвртна Рапид со серија 2:10 прв пат стекна двоцифрена предност и тука приказната заврши.

Последната четвртина ќе влезе во аналите на кошарката бидејќи кошаркарите на Работнички постигнаа само два поени.

Трајс и Џелетовиќ со по 15 поени беа најефикасни кај Работнички. Приџет го предводеше Рапид со 23 поени, седум скока, пет асистенции и четири украдени топки.

Утре Работнички ќе игра против Сабах од Баку на чија клупа седи Боби Митев. Баку во првото коло го победи Гронинген со 75:72.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Откажан мечот од ЛШ – Одбија да излезат на терен поради статуа

Објавено пред

Натпреварот од Лигата на шампионите во Азија помеѓу Сепахан и Ал Итихад е откажан.

dobivaj vesti na viber

Гостите од Саудиска Арабија не сакаа да влезат на терен додека не биде отстранета статуата на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

Генералот Сулејмани, кој важеше за втор најмоќен човек во Иран, беше убиен пред три години во напад на американско беспилотно летало.

Саудиска Арабија го смета за терорист, па ваквата реакција на фудбалерите на Ал Итихад не треба да изненадува.

Инаку, навивачите на Сепахан создадоа одлична атмосфера пред натпреварот кој требаше да започне во 18 часот.

Се работи за натпревар од второто коло од групата Ц.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион5 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет5 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија7 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија8 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија8 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ11 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија12 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ12 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија13 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија13 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија13 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија15 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион17 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија17 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет18 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...