Контакт

Спорт

Нејмар во фуриозен напад по обвинувањата: Најк ме предаде

Објавено пред

Нејмар одговори фуриозно на обвинувањата дека неговиот договор со американската компанија „Најк“ бил прекинат предвреме откако тој одбил да соработува во истрагата по тврдењето на една нивна вработена дека се обидел да ја примора на орален секс.

Асот на Пари Сен-Жермен тврди дека немал никаков контакт со таа вработена во наводниот инцидент во хотел во Њујорк во 2016 година, случка која според последните информации била предмет на долга истрага, и ги обвини Најк дека не му дале шанса да се брани, обвинувајќи ги за „предавство“.

„Можам да сфатам кога некој го критикува моето однесување, начинот на кој играм и го живеам мојот живот. Не сфаќам како сериозна компанија може вака да ја изобличува бизнис-врската која е основана на документи. Напишаните зборови не можат да бидат избришани, тие се многу јасни. Кога имав 13 години и го потпишав првиот договор, секогаш ем предупредуваа – не зборувај за договорите, тие се доверливи. Да се поништи ова правило и да се тврди дека договорот ми бил поништен бидејќи не соработував со истрагата е лага. Приказната во ‘Вол Стрит Журнал’ е јасна. Во 2016 тие знаеле за тоа, јас не знаев. Во 2017 пак патував во САД за нова рекламна кампања, со истите луѓе и никој не ми кажа ништо. Во 2017, 2018 и 2019 бев во САД и на многубројни фотосесии и пак ништо. Сериозна работа и не направија ништо? Кој е одговорен? Не ми дадоа шанса да се бранам, да знам која е таа личност која наводно сум ја нападнал. Не ја познавам, никогаш не сум имал никакви врски со таа лиќност“, објави Нејмар на социјалните мрежи.

Кога му беше предвремено раскинат договорот од 105 милиони долари лани, од „Најк“ не објавија ништо за никакви обвинувања.

Компанијата „Најки“ откри зошто го раскинале договорот со Нејмар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бразил го „скрши“ Перу во последните 20 минути

Објавено пред

Фудбалерите на Бразил, убедливо го поразија Перу со 4:0, во второто коло на Копа Америка.

Бразилскиот селектор, Тите, во однос на мечот со Венецуела, направи шест измени во стартната постава. Тоа не им беше проблем за „Кариоките“, предводени од Нејмар и Тијаго Силва да забележат убедлива победа.

Бразил, постигна еден гол во првото полувреме, преку Алекс Сандро во 12.минута. Отпорот на Перу целосно го скршија во последните 20 минути.

Нејмар во 68.минута го постига 68 гол во националниот тим. Прв на вечната листа е Пеле со 77 голови.

Во самиот финиш конечните 4:0 ги поставија Евертон Рибеиро во 89. и Ришарлисон во 93.минута.Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Објавено пред

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против Украина, го прекршиле ригорозниот ковид-протокол.

Македонија, вчера доживеа пораз од Украина (1:2). До крајот на првенството, Македонија ќе гостува кај Холандија на 21.јуни.

Ангеловски и Пандев, со сопругите, биле на вечера во луксузен ресторан. Моментот го „уловиле“ романските медиуми.

Прашање е дали и како ќе реагира УЕФА, бидејќи селекторот и капитенот ги прекршиле ковид-протоколите и го напуштиле „меурот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мидлтон и Јанис го урнаа Бруклин, изборија мајсторка за Милвоки

Објавено пред

Мајсторка ќе играат Милвоки Бакс и Бруклин Нетс за пласман во финалето, во Источната конференција во НБА лигата. Милвоки го добија шесттиот меч од серијата со 104:89.

Милвоки во раната фаза на мечот стекнаа двоцифрена предност, Бруклин неколку пати се обидуваа да се доближат, во третиот период имаа пет поени негатива, во последниот дојдоа на 88:82, но Бакс успеаја да ги одбија сите налети.

Крис Мидлтон, го одигра најдобриот мел во оваа серија, постигна 38 поени, на кои придодаде 10 скокови и пет асистенции. Мидлтон постави лилен рекорд кога се во прашање плеј-оф натпреварите.

Јанис Адетокумбо беше на својот просек (30 поени и 17 скокови), Џру Холидеј уфрли 21 поен.

Нетс ги предводеше Кевин Дурент со 32 поени и 11 скокови, Џејмс Харден постигна 16 поени.

Мајсторката, во Бруклин, на програмата е во недела од 2 часот и 30 минути.Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Македонија15 минути

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и...

Спорт2 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт11 час

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион12 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа12 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија17 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија17 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија19 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија21 час

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија22 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ23 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет2 дена

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет2 дена

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа2 дена

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Досие