Контакт

Спорт

Нема казни – нема расизам? Без дисциплинска постапка за Нејмар и Алваро

Објавено пред

Случајот кој предизвика многу контроверзи во Франција, на крајот нема да донесе до дисциплинска постапка – Француската професионална лига (ЛФП) одлучи Нејмар и Алваро Гонзалез да не бидат подложени на дисциплинска постапка за нивната пресметка во дербито ПСЖ-Марсеј и покрај обвинувањата за расизам.

„По целосно разгледување на случајот, сослушувањето на фудбалерите и на клубовите, комисијата утврдува дека нема доволно докази за постапка“, се вели во соопштението на ЛФП, што значи дека двајцата ќе отслужат само суспензија од два меча за црвените картони.

Нејмар го обвини Шпанецот Алваро дека го навредувал на расна основа, нешто што фудбалерот на Марсеј го демантираше, а во исто време се појави и контроверзна снимка во која Нејмар на расна основа го навредува дефанзивецот на Марсеј, Хироки Сакаи.

Спорт

Фернандињо се повреди, нов проблем за Гвардиола

Објавено пред

Манчестер сити со победа над Порто (3:1) ја започнаа сезоната во Лигата на шампионите. „Граѓаните“ славеа над Португалскиот тим со головите на Сехио Агуеро, Илкај Гундоган и Феран Торес. Сенка на победата фрли повредата на Фернандињо.

Искусниот Бразилец на теренот влезе во 85 минута, а го напушти по само осум минути игра.

„Лоши вести. Ја обнови истата повреда. Долго ќе биде отсутен, четири до шест недели“, рекол менаџерот на Сити, Пап Гвардиола.

Фернандињо на листата на повредени играчи кај Сити им се приклучи на Кевин Де Брујне, Габриел Жесус, Нејтан Аке, Емерик Лапорт и Бенжаман Менди.

„Де Бријне и Лапорт започнаа со тренинзите. Ќе видиме дали ќе можат да играат во сабота. Двајца се враќаат, а останавме без еден. Распоредот е густ, ни требаат сите играчи“, рекол Гвардиола.

Манчестер сити, во сабота, ќе гостуваат кај Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Одговорноста за поразот е моја

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, ја прифатил одговорноста за шокантниот пораз во Лигата на шампионите од Шахтјор (2:3). Тимот на Зидан во четири дена доживеа ново понижување на домашен терен, по поразот од Кадиз во Ла Лига (0:1), Мадрид со кренати глави го напуштија и фудбалерите на украинскиот шампион.

„Лош момент. Прв меч во Лигата на шампионите…Не игравме добро, а кога тимот не игра добро виновен е тренерот. Одговорноста за овој пораз е моја. Морам да најдам решение, не можеме да играме вака“, рекол Зидан.

Играчите на Реал доживеаја нокаут во првиот дел, кога во интервал од 13 минути примија три гола. Во вториот дел два гола не беа доволни да го избегнат поразот.

„Добро реагиравме во вториот дел, но првото полувреме беше многу лошо. Не влеговме добро во натпреварот, немавме самодоверба. Игравме во изменет составо, но тоа не треба да биде оправдување“.

Реал в сабота се соочува со нов голем предизвик, гостува на „Ноу Камп“ во Барселона.

„Ќе го анализираме овој натпревар за да се подготвиме за дербито“, заклучил Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новинар го навредил Фати, Барселона ќе покрене тужба

Објавено пред

Тинејџерот на Барселона, Ансу Фати, во текст на шпански новинар бил расиситчки навреден. Барселона поради ќе го тужи новинарот.

Во текстот, новинарот го споредил Фати со црномурен мигрант кој бега од полицијата.

„Ансу кога трча изгледа како газела, како млад црнец кој продава на улица, како оние кои трчаат во ‘Пасео де Гација’ и викаат „вода, вода’ кога ќе дојде полицијата“.

Откако текстот бил објавен клубот најави тужба за расизам против новинарот. Од соиграчите прв реагирал Антоан Гризман.

„Ансу е посебно момче и заслужува почит како и секое човечко битие. На за расизмот и непочитувањето“, напишал Гризман.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија37 минути

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет52 минути

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија2 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет15 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија17 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ18 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија19 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет20 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија20 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија21 час

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија22 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија22 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион23 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет24 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет1 ден

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет1 ден

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Досие