Контакт

Спорт

Нема лутење! Таунзенд го доби дресот на Роналдо: Само респект за G.O.A.T.

Објавено пред

Напаѓачот на Евертон, Андрос Таунзенд уште еднаш потврди дека нема „лоша крв“ меѓу него и Кристијано Роналдо, откако дел од навивачите сметаа дека тој сакаше да се потсмева со Португалецот кога го постигна израмнувачкиот гол при вчерашното 1:1 реми на „Олд Трафорд“.

Таунзенд голот го прослави со славниот скок и „Сиууу“ на Роналдо, а по мечот изјави дека се работи за посвета кон Португалецот, а не за потценувачки гест.

Ова се докажа со тоа што Таунзенд го доби дресот на Роналдо по крајот на мечот и се пофали на социјалните мрежи.

„Само респект за G.O.A.T. (Greatest of All Time)“, напиша Таунзенд.

Спорт

„Не разбирам зошто Влаховиќ ја одби Фиорентина“

Објавено пред

Поранешниот фудбалер и тренер на Фиорентина, Франческо Грацијани, смета дека Душан Влаховиќ не заслужува договор каков што му понуди клубот. Влаховиќ ја одби понудата на Фиорентина, договор на пет години за 40 милиони евра, има желба да се пресели во поголем клуб.

Грацијани, истакнува дека доколку продолжи вака да се однесува, нема да стигна до двоцифрен број на голови.

„Потребно е да се седне и да се разговара со Влаховиќ. Потребно е да му се предложи повторно договор од четири или пет милиони. Не ми е јасно зошт ги одби она што му го понуди Фиорентина. Договор со такви цифри за напаѓач кој одигра добро само една сезона. Оваа сезона, еден гол од игра и три од пенал…Тоа не се бројки со кои треба да добие астрономски договор. Ако продолжи вака сезонава нема да постигна десет гола“, рекол Гарцијани за „Кориере дело Спорт“.

Душан Влаховиќ има договор со Фиорентина до јуни 2023 година. Медиумите во Италија шпекулираат дека тој кариерата ќе ја продолжи во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сколс: Ќе ме наречат бедник, но ова против Аталанта не беше добро

Објавено пред

Пол Сколс, легенда на Манчестер јунајтед, го критикува тимот и менаџерот Оле Гунар Солскјер по победата од  3:2 против Аталанта во Лигата на шампионите. Јунајтед со спектакуларен пресврт, во второто полувреме ја победи Аталанта.

„Дали вака може да се игра против посилни екипи? Не. За неутралните гледачи ова беше одличен натпревар, полн со голови и возбудувања. Јас сум реален. Очекувам повеќе од овој тим. Играа против добар тим, кој дојде без петмина фудбалери. Многу ме загрижи првото полувреме. Можеби некој ќе каже дека сум бедник, веројатно навивачите на Јунајтед ќе ми се налутат, но го гледав овој натпревар и размислував за дуелот со Ливерпул в недела. Ако играме вака ќе биде 3:0 или 4:0 и повеќе нема да има враќање. Клуп сигурно се радуваше гледајќи го првото полувреме“, рекол Пол Сколс.

„Солскјер пред натпреварот најави формација 4-2-4 и тоа се случи. Ако играме вака подобри тимови ќе нè уништат. Немавме среден ред. Фред и Мектоминеј не знаеја каде одат и што прават. Ако се случи тоа во дербито, замислите како Де Брујне може да го користи тој простор. Аталанта имаше голем посед, можеше да се случи катастрофа“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман не е задоволен од минималната победа

Објавено пред

Барселона ја забележа првата победа и го постигна првиот гол оваа сезона во Лигата на шампионите. Барселона со 1:0 го победи Динамо Киев, единствениот гол го постигна Џерар Пике.

Победата на Барселона можеше да биде изразена и со повеќе голови разлика, доколку своите шанси ги реализираа Лукд Де Јонг, Ансу Фати и Фелипе Кутињо.

„Не смееме така да играме пред голот на противникот. Ризикувавме многу, среќа што одбраната беше перфектна. Моравме порано да го решиме победникот. Требаше да победиме со 3:0 или 4:0. Не бевме доволно добри, да бевме ќе добиевме со три или четири гола разлика“, рекол тренерот на Барселона , Роналд Куман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет3 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет3 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет3 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија14 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет16 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија18 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ20 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија20 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија21 час

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија22 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет23 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија24 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија24 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија1 ден

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија2 дена

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија2 дена

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Досие